В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представяме ексклузивно носителите на награди в Международния конкурс за пианисти „Геза Анда“ 2024 в Цюрих.
Забележителното жури от световни клавирни звезди, сред които Марта Аргерич, Робърт Левин и председателят Рико Гулда, с подкрепата на президента на фондация „Геза Анда“ проф. Тобиас Рихтер, прецени, че втората награда трябва да бъде поделена между двама финалисти – Даумантс Лиепинш от Латвия и Дмитрий Юдин от Русия. И така, събирайки финансовите средства, които се полагат за второ и трето място, те бяха дадени поравно на двамата.
Лиепинш, точно както и победителят в конкурса Иля Шмуклер, е ученик на прочутия Станислав Юденич, но не в музикалния му център в САЩ, а в класа, който ръководи във Висшето училище за музика „Кралица София“ в Мадрид. Даумантс е на 29, вече е изграден артист с все по-натоварен календар, който не се страхува от състезания с подобни високи стандарти – той е подготвен, знае какво иска да покаже, „разговаря“ с оркестъра, когато музицират заедно, макар и без много емоционални изригвания. Неговият Моцарт на полуфинала също беше достоен за награда (призът получи Иля Шмуклер) – изискано поднесен, с чудесен звук и безукорна техника. За финала в Цюрих, когато тримата избрани солираха на оркестър "Тонхале" под диригентството на Пааво Ярви, на него журито повери Четвъртия клавирен концерт от Бетовен.
„Тонхале е фантастична зала за свирене. Акустиката е чудесна. А диригентите, с които си партнирахме (Плетньов и Ярви), са невероятни. Беше фантастично преживяване – да правим музика заедно, да ѝ вдъхваме живот и да я поднасяме на публиката – това е най-хубавото за мен“ - сподели пианистът.
Даумантс вече е популярен изпълнител в родната си Латвия. Славата му се увеличава заедно с наградите от важни конкурси – като „Мария Каналс“ в Испания и „Джордже Енеску“ в Румъния. Бил е полуфиналист и на „Кралица Елизабет“ в Брюксел през 2021. Каква е разликата с „Геза Анда“ и защо реши да опита отново от конкурсните приключения?
„Разликата е в репертоара. „Геза Анда“ е специален вид конкурс, който изисква и специална подготовка. Репертоарът е с близо 6 часа продължителност и ти трябва да си готов да го изсвириш в една седмица. Трябва да си подготвен и психически, защото всеки път, когато преминеш в следващия тур, имаш дълъг период от време, в който дори не знаеш какво ще трябва да изпълняваш – подготвяш много варианти, а в последния момент научаваш кой ще бъде. Специфичен е и начинът, по който се представят победителите в конкурса „Геза Анда“ в социалните мрежи, защото, както се оказва, повечето изобщо не сме силни в това. Това е интересен феномен, според мен, защото, също както и самият Геза Анда, за когото не знаем твърде много като личност, а само познаваме неговите записи, и носителите на награди в конкурса, който носи неговото име, са особен тип пианисти. Като цяло, много е интересна общността, която се изгражда тук, около този конкурс.“
По силата на жребия и избора на журито кое произведение да изпълни на финала, вечерта в изпълнената до краен предел с публика реновирана зала Тонхале в Цюрих започна с Бетовен. Голямата завръзка, обаче, която вълнуваше всички, беше: ще издържи ли на напрежението 23-годишният руснак Дмитрий Юдин, на когото специалистите повериха неимоверно трудния Втори концерт за пиано и оркестър от Бела Барток. Журито беше категорично – Лиепинш започва с Бетовен, след него Юдин с Барток и накрая Шмуклер с Григ.
Ето какво разказа за БНР Дмитрий Юдин на следващата сутрин – вече като носител на поделената втора награда от конкурса „Геза Анда“:
„Беше като много вълнуващо приключение за мен – цялата тази вечер снощи. Щастлив съм, че приех предизвикателството, защото смятам, че колкото повече предизвикателства преодоляваш, толкова повече израстваш. След снощи аз не искам да казвам нещо от рода на „Това ме промени завинаги“, или подобно, но определено нещо е различно. Със сигурност това е ново ниво за мен, сега знам по-добре на какво съм способен, но също и върху какво трябва да работя. Смятам, че моменти на стрес и спонтанност като снощния показват най-добре какви качества имаш. Така че уча за себе си от тях.“
Той е роден през 2001 г. След начално обучение в Москва той е избран за стипендиант на фонд „Владимир Спиваков“, а от 2019 г. е възпитаник на Орасио Гутиерес в "Манхатън скул ъф мюзик" - Ню Йорк. Лауреат е на конкурси като „Владимир Крайнев“ и „Артур Рубинщайн“, но в сравнение с неговите конкуренти в Цюрих, е направо казано новобранец – за него големите предизвикателства тепърва предстоят, защото е само на 23.
Дмитрий Юдин влиза в историята на конкурса „Геза Анда“ 2024 като носител на втора награда заедно с Даумант Лиепинш, но руският пианист си тръгна от Цюрих и с ценна покана – на 27 септември в софийската зала "България" той ще бъде солист на Симфоничния оркестър на БНР в Концерт за пиано и оркестър в ла минор от Роберт Шуман. Заедно ще открият новия сезон - а поканата дойде лично от маестро Константин Илиевски, който присъства на финалния тур.
Репортажа от Цюрих и целите интервюта с Даумантс Лиепинш и Дмитрий Юдин чуйте в звуковия файл.
Между 5 и 9 юни предаването „Алегро виваче“ гостува на Международния конкурс за пианисти „Геза Анда“ в Цюрих и Винтертур. Той се проведе под патронажа на Корине Маух - кмет на Цюрих. Моцартовият полуфинал с участието на Музикколегиум Винтертур на 5 и..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм..
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо..
Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче,..
От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е..
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..