Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Георгиев: Може да забележим изместване на фокуса към това как Европа да бъде по-самодостатъчна

"Противопоставянето между САЩ и Китай и предстоящите избори в Щатите могат да се окажат по-голям шок за европейската икономика, отколкото вътрешните проблеми"

| Интервю
Снимка: БТА

Свикването на предсрочни избори във Франция изправи международните финансови пазари на нокти и дори се заговори за евентуална намеса на Европейската централна банка. Не се стигна до това, но остават опасенията от икономическите заявки на новите френски политически фаворити.

Какво ще се случи, ако "Националният сбор" на Марин льо Пен спечели мнозинство и изпълни популистките си обещания за повече пари за различни сфери на икономиката без ясен план откъде да бъдат взети? Ще потъне ли Франция във фискална криза? И може ли да повлече Европа?

Франция посрещна годината в не особено завидна икономическа форма, обясни пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика.

"Пролетната икономическа прогноза на ЕК сочи, че очакванията са френската икономика да нарасне с 0.7% тази година. Франция навлиза в периода с много по-високи нива на бюджетен дефицит и на публична задлъжнялост". 

ЕС и европейските икономики не са в тази форма, в която ни се иска да бъдат, а това изисква преформулиране на много политики в ЕС, посочи Георгиев в предаването "Събота 150". 

"Противопоставянето между САЩ и Китай и предстоящите избори в Щатите могат да се окажат по-голям шок за европейската икономика, отколкото вътрешните проблеми. 

Европейските лидери съзнават, че ЕС може би не е перфектната формула за развитие на Европа и на техните държави, но трябва да си задедем въпрос какво би било, ако няма ЕС и всяка държава трябва да се справя сама с този непредвидим глобален хоризонт". 

Изборите дадоха възможност да се види къде се намират страните членки и каква е подкрепата на техните правителства, каза Георгиев. 

"От друга страна сме в период, в който се нареждат картите за водещите европейски институции за следващите 5 години. Ще започнат и преговорите за следващата 7-годишна рамка.

Перспективата е за това дали ЕС ще продължи своите усилия в декарбонизацията по същия начин и със същия интензитет, както и доколко темата за стратегическата автономия и конкурентоспособността ще добият по-голямо значение.

Може да забележим едно изместване на фокуса към това как Европа да се опита да бъде по-самодостатъчна. Живеем в едни по-различен свят".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Сакеларопулу

Президентът на Гърция е на посещение в Никозия

Нов израз на силната подкрепа на Атина за Никозия е започващото днес двудневно официално посещение на президента на Гърция Катерина Сакеларопулу в Кипър. Тя е специален гост за честванията на 1 октомври, националния празник на Кипър. Държавният глава на Гърция Катерина Сакеларопулу ще има срещи с нейния кипърски домакин Никос Христодулидис..

публикувано на 30.09.24 в 08:37

Силният вятър спря ферибота край Оряхово

Заради силен порив на вятъра фериботната платформа, намираща се на българска територия при Оряхово временно спира работа. Това съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" (ГДГП) на интернет сайта си. Трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове, посочват още от там. Поради извършване на основен ремонт на..

публикувано на 30.09.24 в 08:27

Кипър: Отпада нулевата ДДС ставка за основни храни и други стоки

В Кипър днес е последният ден, в който се прилага нулева ставка на ДДС върху 11 групи основни потребителски стоки. От 1 октомври отпада действалата 1,5 години мярка в подкрепа на домакинствата при високата инфлация. Правителството не я удължи след изтичането на срока ѝ днес, отчитайки подобрената икономическа и финансова ситуация в страната,..

публикувано на 30.09.24 в 08:26

Изследване: Вредни химикали от опаковките на храните се натрупват в човешкото тяло

Според ново изследване публикувано в списание "Nature" стотици вредни химикали са натрупват в човешкото тяло, преминавайки от опаковките и начина на приготвяне на храните. Учените са констатирали наличието на малко над 3600 химикала в тялото на човек, в това число и канцерогенни. Химикалите, открити в кръвта на хората, в косата, в кърмата и..

публикувано на 30.09.24 в 08:15
Д-р Николай Брънзалов

Десислава Николова: Лекарите не допуснаха политиката да влезе в БЛС

" Това, което направиха лекарите, е да не допуснат политиката да влезе в Лекарския съюз ".  Това е коментарът на журналиста Десислава Николова след избора на д-р Николай Брънзалов за председател на БЛС. Другият кандидат за поста беше бившият служебен здравен министър д-р Асен Меджидиев. Д-р Николай Брънзалов представя приоритетите си като..

публикувано на 30.09.24 в 08:14

Си Би Ес: 116 са жертвите на урагана "Хелейн" в САЩ

Жертви, наводнения, свлачища и разрушения причини ураганът "Хелейн", преминавайки през американските щати Джорджия, Северна и Южна Каролина и Тенеси. По данни на Си Би Ес досега са потвърдени 116 загинали. На много места в югоизточната част на Съединените щати има затруднения с доставките на храна, вода и горива. В Северна Каролина повече от..

публикувано на 30.09.24 в 08:10

Съвместна акция на британските и българските власти срещу трафика на хора през Ламанша

В статия, озаглавена "Надуваеми лодки, гумени пръстени и двигатели заловени в България, преди да стигнат до трафикантите на хора, организиращи прехвърлянето на мигранти към Обединеното кралство", "Дейли мейл" запознава читателите си със съвместна операция на британските и българските власти. Съвместната операция е довела до 33 залавяния на..

публикувано на 30.09.24 в 08:03