21-годишен хакер, който се представя в онлайн пространството с псевдонима Емил Кюлев, е привлечен като обвиняем и задържан за срок до 72 часа във връзка с нерегламентиран достъп до информационни системи на десетки държавни институции, търговски банки и застрахователни компании. Това съобщават от Софийската градска прокуратура.
Установено е, че достъпът до данните е осъществяван в периода от март 2020 г. до януари тази година.
Точният период, в който е действал хакерът, е март 2020 - януари 2024 година, а обект на негов интерес са били над 50 институции, банки, застрахователни компании и други български и чужди юридически лица.
Вчера при съвместна акция на следователи от отдел "Киберпрестъпления" на Национална следствена служба и служители на Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" в МВР, са извършени претърсвания в над 20 адреса в цялата страна. На един от адресите е задържан и младият мъж, който по информация на БНР се казва Теодор Илиев.
Иззета е компютърна техника, включително и персонален лаптоп, който арестуваният се е опитал да унищожи.
Повдигнати са му обвинения за компютърни престъпления и за унищожаване и повреждане на чужда вещ. Предстои възлагането на експертизи на иззетата техника.
Извършени са разпити на свидетели. Прокуратурата ще иска от съда да бъде оставен за постоянно в ареста.
Хакерът "Емил Кюлев" влезе в публичното пространство месец преди убийството на Алексей Петров, когато се похвали, че е получил достъп и разпространил в интернет данните на над 2 милиона клиента на компанията "Лев инс". В придружаващ текст той заявява, че разполага със записи и други материали, уличаващи бившата барета и планира да ги разпространени до медиите.
В последното си интервю за предаването "Политически НЕкоректно" Алексей Петров заяви, че знае кой стои зад името Емил Кюлев, както и хората, с които работи.
"Когато е необходимо, ще го обясня на компетентните органи. Това е имитация на хакерска така. Кюлев се използва, за да се създаде усещане за несигурност в обществото. Той обаче не може да излезе на светло, защото ще му стане още по-тъмно - ще влезе в затвора", каза Петров, квалифицирайки действията на хакера като "кибертероризъм".
"Имам данни за политическите мотиви и за връзка с предстоящите местни избори" допълни на 16 юли Алексей Петров.
Точно месец по-късно бившата барета беше показно разстрелян.
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...
Правителството прие управленската си програма. В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..
Министерството на образованието предлага специалността "Медицинска сестра" да стане защитена и обучаващите се студенти да не заплащат такси. Това е записано в нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. Ако те бъдат одобрени, промяната ще влезе в сила от новата учебна година и ще обхване първокурсниците в държавните университети с такава..
Регионът около Плевен съчетава хилядолетни традиции в лозарството и винарството с модерни винени изживявания . Множество исторически артефакти като Вълчитрънското златно съкровище и Бохотското сребърно находище, изложени в Регионален исторически музей – Плевен, свидетелстват за това богато минало. Тук се намира и едно от най-старите..
България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова. БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния критерий, който ни спъваше..
Премиерът Росен Желязков заяви, че не трябва да има преговори за мир без Украйна и Европейския съюз. Министър-председателят участва чрез видеоконферентна връзка в международната конференция в Киев по повод третата годишнина от началото на войната на Русия срещу Украйна, съобщи правителствената пресслужба. Премиерът изтъкна, че от самото..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.