Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари от ТЕЛК заплашват да напуснат работа заради промените в системата

Снимка: Архив

Лекари от ТЕЛК заплашват да напуснат работните си места заради промените в системата, влезли в сила от миналия петък. С тях беше въведено издаване на решение и само по документи, както и случайно разпределение на пациентите към по-малко натоварени комисии в цялата страна. 

По 40 случая за преосвидетелстване на ден имат лекари от комисии във Варна, които да разгледат по документи.

В комисията в Лом графикът на д-р Цветан Дамянов е запълнен още в понеделник – през 20 минути трябва да оценява по един човек.

"Има досиета по 80-100 листа. Аз за 15 минути не мога да прочета, понякога, една епикриза, а камо ли да дадем експертна оценка".

Капацитетът на комисията в Лом е средно по 15 случая на ден. Сутрин д-р Дамянов разпределя пациентите на групи, които ще минат само по документи, както и явяващите се на клиничен преглед. До вечерта решенията са готови.

"Имаме подготвени 20-30 човека, прегледани, готови за писане. Идвам в понеделник и компютърът не ме допуска, защото не ми дава часове да напиша това, което е готово! Сега ще чакат, когато има свободни часове - някъде за края на септември-октомври".

Случаите, които излизат в системата тази седмица по часове, са различни – например бебе, следвано от човек с шизофрения и незрящ човек. Лекарите-специалисти, които дават становища, не са на място всеки ден, уточни Дамянов:

"Идват 1 или 2 пъти месечно. Тогава са събрани досиета, гледаме ги и така нататък. Отговорните лица за това да спрат, ако могат, своевременно този хаос, защото всичко ще се отрази на хората с увреждания".

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Бобчева е на разпит в прокуратурата

Надежда Бобчева, зам.-кмет по зелена система и екология на Столичната община, е на разпит в Софийската градска прокуратурата. Вчера сутринта показания даде и директорът на завода за отпадъци Николай Савов. "Имам своите подозрения, но не знам за какво ще ме разпитат", каза Бобчева пред медиите на влизане. Директорът на завода за..

публикувано на 10.10.25 в 09:46

Община Кюстендил праща писма до фирмите за таксата смет за 2026 г.

Община Кюстендил праща писма до фирмите и всички юридически лица в града и селата, които притежават нежилищни имоти, че трябва да подадат декларации, свързани с определянето на таксата за битови отпадъци за 2026 година. Ако не го направят до 31 октомври 2025 г. или в 7-дневен срок от получаването на писмото, таксата им ще бъде определена..

публикувано на 10.10.25 в 09:35
Илия Проданов

Илия Проданов: Това е четвърти земеделски министър, на когото искаме оставката

"Това е четвъртият министър, на когото като асоциация се е налагало да искаме оставката . Всеки път реакцията е една и съща - асоциации, които работят в голяма близост с министъра , публикуват декларации в подкрепа, десетина минути след нашата." Това заяви пред БНР Илия Проданов, председател на Националната асоциация на..

публикувано на 10.10.25 в 09:31

Депутатите с две нови точки в дневния си ред

Депутатите включиха две точки в дневния си ред. Така преди парламентарния контрол те ще разгледат на второ четене законодателните предложения, с които се отнема правото на президента да назначава с указ ръководителите на ДАТО и на ДАР и правомощието се дава на парламента, който да ги избира по предложение на МС. Решението беше взето със 120..

публикувано на 10.10.25 в 09:29
Михаил Екимджиев

Адв. Михаил Екимджиев: Когато прокуратурата се задейства, тя вреди

" В последно време когато прокуратурата се сезира за нещо, то е във вреда на обществения интерес, на законността и на правото . Май най-добре е тази институция, както и "Автомобилна администрация" след казуса с Роби Уилямс, да бъде закрита или поне да не прави нищо, защото когато се задейства, тя вреди ". Това заяви пред БНР адв. Михаил..

публикувано на 10.10.25 в 08:58
Николай Костов

Николай Костов: Днес - утре ваксините срещу грип ще са в аптеките

Днес-утре ще има големи количества противогрипни ваксини . Това увери пред БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Започнало е изписването от дистрибуторите . Тази година количеството "Инфлувак" ще е по-голямо, като 90 на сто от тази ваксина идва сега, обясни той. " Сега е моментът за..

публикувано на 10.10.25 в 08:47
Министър-председателят на Испания Педро Санчес - Хага, 25 юни 2025

Испанското правителство няма притеснения за членството в НАТО

Испанското правителство заяви, че няма притеснения по повод казаното от американския президент Доналд Тръмп за членството на страната в НАТО. Тръмп предложи европейските лидери да обмислят изключването на Мадрид, който се бави с увеличаването на военните разходи. Правителството в Мадрид заяви, че "остава много спокойно" след изявленията..

публикувано на 10.10.25 в 08:14