Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедствено положение заради безводието в свищовското с. Овча могила

Снимка: Здравка Маслянкова

В свищовското село Овча могила е обявено безсрочно бедствено положение заради безводието. Засегнати са над 1200 жители, двата центъра за болни с деменция и държавната болница за рехабилитация.

Проблемът с безводието е свързан с непрекъснато авариращия 7-кирометров довеждащ водопровод за Овча могила, който снабдява селото от водоизточника в село Червена и спешно се нуждае от подмяна.

"Проектът от 4 години е на масата в министерството и с тази политическа криза и смяна на правителства остава някъде по бюрата", посочи кметът на Овча могила Христан Христов.

От един месец вода няма във високите части на селото. Вече са засегнати държавната болница за рехабилитация, която годишно се посещава от близо 5000 пациенти, и двата центъра за 30 болни с деменция, от които половината са на легло. Сред населението има сериозни притеснения за зарази и недоволство:

"Вече в селото се говори да бъдат организирани стачни действия, което и ние като управление подкрепяме".

 Все още в Овча могила не са доставени водоноски. За санитарно-битови нужди се разчита на пресъхващите селски чешми. За пиене хората си купуват вода от магазина.

Очаква се кметът на Свищов Генчо Генчев да поиска от Държавния резерв доставката на бутилирана питейна вода, както се случи миналото лято, когато, заради безводието, в Овча могила също беше обявено бедствено положение.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Горски пожари край Чанаккале, Западна Турция

Втори ден горят горските пожари край Чанаккале, Западна Турция

Втори ден горят горските пожари край Чанаккале, Западна Турция. Валията на Чанаккале Йомер Тораман съобщи, че са евакуирани жителите на 5 села, предаде БТА. "Общо 251 граждани са евакуирани в безопасен район. 211 от тях са настанени в младежкото общежитие в Еджеабат", посочи валията в профила си в "Х". В гасенето на пожарите участват близо..

публикувано на 17.08.25 в 16:00
Хеликоптер

Хеликоптер се включи в битката с пожара край Дебелец

Вертолет "Кугар" от авиобазата в Крумово се включи в потушаването на пожара в района на Дебелец. По-рано неизправен ТИР предизвика пожар на три места в района на Велико Търново и западния вход на Дебелец.  По пътя Велико Търново - Килифарево горят сухи треви Двете огнища в района на Дебелец са локализирани.  Екипите се борят с третото огнище -..

публикувано на 17.08.25 в 15:51

Атракционният бус до Хисарлъка - с удължено работно време

Удължено е работното веме на атракционния бус от пл. "Велбъжд" до Хисарлъка заради многото желаещи да посетят парка или някое събития на сцена "Базиликата" до Римската крепост от 4 в., казаха от Общината.  Бусът пътува до 22 в съботните дни и когато има програма или някое събитие, а те са почти през вечер. Взема трите километра за около 15-20..

публикувано на 17.08.25 в 14:44

По пътя Велико Търново - Килифарево горят сухи треви

По пътя Велико Търново - Килифарево, в участъка от бензиностанция до разклона за Габрово горят сухи треви, предаде БТА. Районът на бензиностанцията не е застрашен, посочиха от полицията. За локализиране на пожара се включват и булдозери, които проправят просеки. Има заподозрян за пожара, по информация на свидетели това е водач, който е..

публикувано на 17.08.25 в 14:30
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е обсъдил по телефона срещата Тръмп-Путин с колегите си от Русия и Украйна

Турският външен министър Хакан Фидан е обсъдил по телефона снощи срещата Тръмп-Путин в Аляска и войната в Украйна с руския си колега Сергей Лавров, както и с украинския си колега Андрий Сибига, като е подчертал, че Турция е готова да помогне за постигането на мир, предаде Анадолската агенция. Според турски дипломатически източници Фидан и..

публикувано на 17.08.25 в 14:12

Пожар на пътя Велико Търново - Килифарево

По пътя Велико Търново - Килифарево, в участъка от бензиностанция до разклона за Габрово горят сухи треви. Районът на бензиностанцията не е застрашен, посочиха от полицията. За локализиране на пожара се включват и булдозери, които проправят просеки. Има заподозрян за пожара, по информация на свидетели това е водач, който е шофирал неизправен тежкотоварен..

публикувано на 17.08.25 в 14:05

Редица европейски лидери ще пътуват със Зеленски за Вашингтон за срещата с Тръмп в понеделник

Редица европейски лидери ще се присъединят към украинския президент Володимир Зеленски по време на посещението му във Вашингтон в понеделник, в опит за намиране на решение за край на руската инвазия в Украйна, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп се отказа от натиска си за "незабавно" прекратяване на огъня след срещата на върха в..

публикувано на 17.08.25 в 13:53