Седма симфония на Брукнер, Елегия от Пламен Джуров и дебют на Виктор Теодосиев ще представят Радиосимфониците под палката на главния диригент Константин Илиевски в заключителния си концерт на 5 юли, петък, от 19.00 ч. в зала "България". Програмата предлага в една вечер акцентите от сезона: световни шедьоври, фокус върху българските автори и сцена за младите музиканти.
Концертът ще започне с Елегия от Пламен Джуров, известния диригент и дългогодишен ръководител на Камерен ансамбъл "Софийски солисти". Композиторските му търсения са насочени предимно към инструменталните жанрове. Професор по дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София, Пламен Джуров е сред учредителите на организации, свързани с опазването на българското музикално наследство – фондациите "Борис Христов", "Панчо Владигеров", "Петко Стайнов" и "Софийски музикални седмици". Тази година проф. Джуров чества своята 75-годишнина, която Радиосимфониците ще отпразнуват в заключителния си концерт.
Програмата ще продължи с Първи концерт за валдхорна и оркестър от Рихард Щраус, чиято 160-годишнина от рождението светът празнува тази година. Солист ще е 19-годишният Виктор Теодосиев, който ще дебютира с Радиосимфониците на сцената на зала "България" като солист. Той е носител на първи награди от престижни международни конкурси, "Млад музикант на годината 2022", а от 2024 г. – и първи валдхорнист на Симфоничния оркестър на БНР. През 2023 г. е избран сред 400 кандидатури от цял свят за първи валдхорнист на младежкия Концертгебау оркестър, с който изнася концерти в Концертгебау в Амстердам и в Концертхаус в Берлин. През настоящата година, след прослушване на млади музиканти от цял свят, Виктор Теодосиев е избран за първи валдхорнист на Gustav Mahler Jugendorchester – водещият световен младежки оркестър, с който участва в шест концерта под диригентството на главния диригент на Берлинската филхармония Кирил Петренко. Виктор Теодосиев е бил солист на престижни оркестри у нас и в Европа, а с Радиосимфониците ще дебютира с изпълнение на едно от най-взискателните солови произведения за валдхорна, в което, често в бърза последователност, се използват най-високите и най-ниските тонове в регистъра на инструмента, което Рихард Щраус добре е познавал.
Програмата ще завърши с най-популярната творба на Антон Брукнер - неговата Седма симфония, която Радиосимфониците ще изпълнят в чест на 200-годишнината от рождението му. С тази симфония, пропита с мелодична щедрост и оркестрово разнообразие, с безграничен оптимизъм и радостно приемане на живота, е свързан повратът в живота на композитора. След години на хладно приемане от публиката, през 1884 г. Артур Никиш я дирижира в Лайпциг с огромен успех. Славата на Брукнер като голям симфоничен композитор обикаля Австрия и Германия, а пресата го сравнява със самия Бетовен. Започва триумфалното пътуване на Седмата симфония по най-големите сцени на Европа, дирижират я знаменитите диригенти Ханс Рихтер, Херман Леви и Феликс Мотл и тя носи закъснялото признание на Брукнер.
Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА "Проф. Панчо Владигеров", специалност "Музика" в СУ "Св. Климент Охридски", Департамент "Музика" в НБУ и АМТИИ Пловдив срещу ученическа или студентска карта.
Интервюто на Людмила Железова с Константин Илиевски и Виктор Теодосиев в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..