Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев
Снимка: Фотограф: Милен Дешев

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България. 

Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас.


Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика, с географска точност и прецизност към детайла. 

Спирка в неговите пътувания е град Севлиево. Там, в галерия Видима, се представя неговата 51 ва самостоятелна изложба, която носи името "Кратка почивка".

"Обичам да пътувам и пешеходно, и автомобилно, от тези мои пътувания получавам вдъхновение, като пътувам най-вече в България, която е богата на материал за творческо вдъхновение, разказа в "Нощен Хоризонт" Владимир Шунев.

"Аз съм минен геолог, минен инженер съм, но мойта страст са планините, реките, язовирите, реките, долините, всичко прекрасно в нашата страна.

Владимир Шунев

Не съжалявам, че не се занимавам по специалността си, защото аз през петте години, докато учех, имах ателие и рисувах, излагах моите картини в кафенето на Института.

Оттам получих и първите си откупки, а когато се преместих в Кюстендил, където получих предложение за работа в "Оловно-цинкови мини", аз моментално влязох в групата на художниците като един активен член.


След като направих своята първа самостоятелна изложба в Кюстендилската галерия "Владимир Димитров - Майстора", моят генерален директор реши, че е по-добре според него да бъда само художник, а не и инженер и ме съкрати от работа.

Той ми подсказа бъдещето и аз започнах моята кариера на свободна практика, това беше през далечните 90-те години и от тогава насам съм добре справящ се художник на свободна практика, разказа още Шунев.

Шунев се вдъхновява от цъфналите поля със слънчогледи, долините и планините, като не ги рисува, както ги вижда, а в компилация от неговите впечатления.

Така създава своите композиции, обединени в цветове и усещане - една наивистична живопис, която Шунев смята, че на днешен етап е овладял в цялост. Негови учители са Ружа Маринска и Даниела Осиковска.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44