Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скоро от печат излиза "Изкуственият интелект: душа и силиций"

Петър Петров: Трябва да разсъждаваме върху това какво искаме от ИИ

От ИИ в училище има ползи и заплахи

| Интервю
Снимка: Pixabay

Заплаха или полза е Изкуственият интелект (ИИ) за образованието и внедряването му в българското училище?

Отговори на въпросите дава авторът на книгата "ИИ: душа и силиций" Петър Петров, директор ИИ в Eleven.

"И заплаха, и полезен може да бъде ИИ", казва той в интервю пред БНР.

"Може да бъде полезен, защото изцяло може да бъде внедрен за всякакви полезни цели в помощ на учителите и учениците. Но с него може да се отбива и номерът за домашните", предупреди специалистът.

И допълни, че е интересна ситуацията с учителите:

"Ако се сравняват познанията им с ИИ, е загубена кауза за учителите. Ролята на учителя е да променя, защото не е да даде знания на учениците, те много бързо вече си набавят знания, а учителят да помагат на децата да се развиват напред, да ги мотивират."

Петров обясни, че подобренията в ИИ се случват светкавично от екипи по цял свят, но "за мен е важно да се използва и да се придобива усет за какво може и какво не може да се ползва".

„Например да помолим ИИ да напише есе и в клас да го анализираме. Знанията бързо ги придобиваме и ИИ може да ти ги обясни. Да имаш натрупани знания не е много оценено от работодателите. Ключовите качества на новото поколение е да са креативни, да преборват проблеми. Сега е ключове да се пише „заявка“. Голям спор е писането на заявка или задаването на въпрос към ИИ. Това е нещо, което става ключово във всяка сфера, защото все повече дейности се извършват от ИИ и за да си ефективен е въпрос, колко добре си го искаш от ИИ“, коментира Петър Петров.

Той имал лекция пред над 550 учители и директори от цялата страна и е впечатлен, че те са проявили интерес и са имали въпроси към него. А скоро Петров ще е домакин на събитие в столичната Топлоцентрала, участието е 90 лв.

А за книгата си „ИИ: душа и силиций“, която е на печат и ще излезе до седмици, той казва:

"Искам да предам усещането, че ИИ не е една машина, а в нея може да има близки неща. Засягам креативност, съзнание, пазар на труда, крайни сценарии, ако не реагираме или регулираме тези неща. Душата е към връзката със съзнанието и на хората това не им харесва. Това са теми, върху които трябва да разсъждаваме, какво искаме."

И към момента за Петър Петров ИИ е повече силиций. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турската опозиция призова за бойкот в събота на всякакви покупки в страната

Турската опозиция призова за бойкот утре на всякакви покупки в страната, заради арестуваните при протестите студенти, които подкрепиха хвърления в затвора кмет на Истанбул Екрем Имамоглу. Лидерът на най-голямата опозиционна сила в страната Народнорепубликанска партия (НРП) Йозгюр Йозел призова за бойкот на всякакви покупки - от..

публикувано на 01.04.25 в 22:30

Задържаха трима души при антитерористична операция срещу "Хизбула" в Барселона

Гражданската гвардия в Испания задържа трима души при антитерористична операция срещу "Хизбула" в Барселона. Освен в Испания, арести са извършени и във Франция и Великобритания. Операцията, която е част от разследване, започнало преди година срещу група, обвинена в производството на дронове за "Хизбула". При акцията днес агентите на..

публикувано на 01.04.25 в 22:15
Владимир Путин и Милорад Додик

Путин се срещна в Кремъл с лидера на боснеските сърби Милорад Додик

Президентът на Руската федерация Владимир Путин е приел в Кремъл лидера на боснеските сърби Милорад Додик, който има международната заповед за арест, издадена от офиса на Интерпол в Сараево, предаде агенция ТАСС. На сайта на руското президентство бяха поместени видеокадри с Путин, който се ръкува с Додик и изразява "голямата си радост" от..

публикувано на 01.04.25 в 22:05

Покачват се нивата на реките в област Монтана след падналите валежи

Покачват се нивата на реките в област Монтана, след като през последните дни паднаха валежи, които увеличиха притока.   От 5 до близо 20 литра на квадратен метър са падналите валежи в област Монтана за последните две денонощия. Повече е валяло в планинската част. Близо 20 литра са измерени в района на село Говежда в община Георги Дамяново,..

публикувано на 01.04.25 в 20:49

ЕК нареди трето редовно плащане от 3,5 млрд. евро на Украйна

Европейската комисия нареди трето редовно плащане от 3,5 млрд. евро на Украйна по механизма за страната. Тези средства ще помогнат за микро-финансовата стабилност на Украйна, на публичната администрация и ще дадат тласък на критичните дългосрочни реформи. С този превод общата подкрепа на ЕС по механизма за Украйна възлиза на близо 19,6 млрд...

публикувано на 01.04.25 в 20:42
Костадин Ангелов

Костадин Ангелов: Мнозинството остава стабилно, вотът на недоверие ще се провали

От името на Съвета за съвместно управление неговият председател Костадин Ангелов благодари на партньорите си от ДПС-ДПС, че са загърбили тясно партийния си интерес, което гарантира стабилността на правителството и неуспех на първия вот на недоверие: "Мнозинството остава стабилно. Това означава, че вотът на недоверие ще се провали...

публикувано на 01.04.25 в 20:39

МФ прогнозира бюджетен дефицит на касова основа от 1,9 млрд. лева към края на март

Министерството на финансовите очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на март 2025 г. да бъде на дефицит в размер на 1,9 млрд. лева. Това се равнява на 0,9% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Окончателните данни за февруари показват дефицит от близо един милиард лева (999,7 млн...

публикувано на 01.04.25 в 20:26