Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скоро от печат излиза "Изкуственият интелект: душа и силиций"

Петър Петров: Трябва да разсъждаваме върху това какво искаме от ИИ

От ИИ в училище има ползи и заплахи

| Интервю
Снимка: Pixabay

Заплаха или полза е Изкуственият интелект (ИИ) за образованието и внедряването му в българското училище?

Отговори на въпросите дава авторът на книгата "ИИ: душа и силиций" Петър Петров, директор ИИ в Eleven.

"И заплаха, и полезен може да бъде ИИ", казва той в интервю пред БНР.

"Може да бъде полезен, защото изцяло може да бъде внедрен за всякакви полезни цели в помощ на учителите и учениците. Но с него може да се отбива и номерът за домашните", предупреди специалистът.

И допълни, че е интересна ситуацията с учителите:

"Ако се сравняват познанията им с ИИ, е загубена кауза за учителите. Ролята на учителя е да променя, защото не е да даде знания на учениците, те много бързо вече си набавят знания, а учителят да помагат на децата да се развиват напред, да ги мотивират."

Петров обясни, че подобренията в ИИ се случват светкавично от екипи по цял свят, но "за мен е важно да се използва и да се придобива усет за какво може и какво не може да се ползва".

„Например да помолим ИИ да напише есе и в клас да го анализираме. Знанията бързо ги придобиваме и ИИ може да ти ги обясни. Да имаш натрупани знания не е много оценено от работодателите. Ключовите качества на новото поколение е да са креативни, да преборват проблеми. Сега е ключове да се пише „заявка“. Голям спор е писането на заявка или задаването на въпрос към ИИ. Това е нещо, което става ключово във всяка сфера, защото все повече дейности се извършват от ИИ и за да си ефективен е въпрос, колко добре си го искаш от ИИ“, коментира Петър Петров.

Той имал лекция пред над 550 учители и директори от цялата страна и е впечатлен, че те са проявили интерес и са имали въпроси към него. А скоро Петров ще е домакин на събитие в столичната Топлоцентрала, участието е 90 лв.

А за книгата си „ИИ: душа и силиций“, която е на печат и ще излезе до седмици, той казва:

"Искам да предам усещането, че ИИ не е една машина, а в нея може да има близки неща. Засягам креативност, съзнание, пазар на труда, крайни сценарии, ако не реагираме или регулираме тези неща. Душата е към връзката със съзнанието и на хората това не им харесва. Това са теми, върху които трябва да разсъждаваме, какво искаме."

И към момента за Петър Петров ИИ е повече силиций. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 40 хил. секции в Обединеното кралство за общите избори

Лидерите на партиите в Обединеното кралство се присъединиха към милионите гласоподаватели, които решават съдбата на страната в общи избори след 14-годишно управление на Консервативната партия. Избори в Обединеното кралство Всички направени напоследък социологически проучвания показват, че консерваторите ще бъдат победени и то убедително от..

публикувано на 04.07.24 в 17:40
Адриан Антонов

Шест години затвор за шофьора, прегазил Ани и Явор

19-годишният Адриан Антонов е осъден на 9 години затвор за смъртта на 24-годишната Ана-Мария Малчева и на 22-годишния Явор Стоянов, които бяха блъснати от него на столичния бул. "Сливница" миналия май.  След като Антонов се призна за виновен, съдът намали присъдата му на 6 години. Младежът няма да има право да шофира в следващите 9 години...

публикувано на 04.07.24 в 17:14

Голяма мраморна статуя откриха в античния град Хераклея Синтика край Петрич

Голяма мраморна статуя, чиято височина е над човешки ръст, откриха археолозите при проучвания в античния град Хераклея Синтика край Петрич, съобщи пред медиите ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински, предава БТА. Нова находка в античния град Хераклея Синтика Статуята е на божество и е много добре запазена, допълни той...

публикувано на 04.07.24 в 17:09
Мирослав Боршош

Боршош покани на заседание на комисията по култура кмета на София заради военния мемориал

Председателят на Комисията по култура в СОС Мирослав Боршош свиква извънредно заседание заради прекратяването на процедурата по възстановяване на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк. Кметът Васил Терзиев прекрати конкурса в етапа на избран проект за Мемориала. Терзиев е спрял конкурса за Мемориала на загиналите войници от I и VI пехотен..

публикувано на 04.07.24 в 17:02

Минералният плаж в Белово скара настоящ и бивш кмет

Преди няколко дни, минералният плаж в Белово осъмна с транспарант с надпис "Плажът няма да работи. Кметът спря тока".  Това създаде напрежение в града и допълнително нагнети отношенията между кметът на общината инж. Стойко Стефанов и председателят на общинския съвет Костадин Варев.   Ситуацията е още по заплетена от факта, че комплексът..

публикувано на 04.07.24 в 16:39
Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов

Министър Калин Стоянов с обръщение за празника на МВР

"Не мога да ви обещая лесна битка в името на доброто, но ви обещавам безусловната си подкрепа". Това казва във видеообръщение по повод празника на МВР служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов.  Видеото е публикувано в страницата му във "Фейсбук". "Празнуваме решителността на всички вас, посветили професионалния си път на..

публикувано на 04.07.24 в 16:14
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов

Министърът на отбраната отрече да се обмисля връщане на наборната военна служба

Противоминната операция в Черно море е мирна по характер, за нея е информирана Русия и не се използва за изпращане на въоръжение в Украйна.  Заработи оперативна група за противоминни действия в Черно море Минният ловец "Струма" отплава от Варна, включва се в черноморската противоминна група Това заяви служебният министър на отбраната Атанас..

публикувано на 04.07.24 в 15:52