С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката.
Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър Вълчев е отделил място и за типично класическите форми в творчеството си: с Кантатата „Възхвала на деня“, Фантазия за пиано и оркестър с магнетофонна лента, Три концертни пиеси за камерен оркестър, Духов квинтет, Соната за пиано, хорови песни. И във всички пиеси той завладява с мелодичния си дар, с богата фантазия и професионализъм.
Димитър Вълчев е роден в Асеновград на 3 юли 1929 г. Баща му е лекар, завършил в Австрия, но семейството се премества в Смолян. От малък свири на пиано, но както самият Вълчев признава - предпочита да импровизира, отколкото да свири задължителните етюди. Това не пречи да го приемат в Музикалната академия на първо място в специалността "Пиано". Негов професор е Андрей Стоянов, а след завършването си отново учи в Музикалната академия, но този път композиция при проф. Парашкев Хаджиев.
От 1954 г. в продължение на шест години е диригент на оркестъра в Народния театър за селото, а от 1960 г. - в Сатиричния театър, където остава 30 сезона. Работата в театъра му дава възможност да композира театрална музика, музика към радиопиеси и телевизионни постановки, музика към филми - сред тях „Бялата стая“, “Най-добрият човек, когото познавам“, "Спомен за близначката".
Работата му в театъра и познаването на законите на сцената го насочват към музикално-сценичните жанрове - оперетата и мюзикъла - там е голямата му любов. Още първата му оперета “Време за любов“ има голям успех и се играе в много наши театри. Следват “Ревю с усмивки“,“ Дванадесета нощ“, операта буфо „Цар и водопроводчик“, “Фалшификатори“, фарсът “Ах,този секс“. Много са и детските му оперетки, представени в Младежкия театър.
В последните години от живота си Димитър Вълчев е музикален драматург на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“. През 1994 г. издава книгата си „Другата струна“ - мемоари, есета фантазии - една изключително емоционално написана книга.
Димитър Вълчев умира на 28 септември 1995 г.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Димитър Вълчев от 1994 г., в което той разказва какво го свързва с оперетата. Чуйте в звуковия файл.
От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025. Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..