Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Димитър Вълчев

Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)
Снимка: личен архив

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката.

Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър Вълчев е отделил място и за типично класическите форми в творчеството си: с Кантатата „Възхвала на деня“, Фантазия за пиано и оркестър с магнетофонна лента, Три концертни пиеси за камерен оркестър, Духов квинтет, Соната за пиано, хорови песни. И във всички пиеси той завладява с мелодичния си дар, с богата фантазия и професионализъм.

Димитър Вълчев е роден в Асеновград на 3 юли 1929 г. Баща му е лекар, завършил в Австрия, но семейството се премества в Смолян. От малък свири на пиано, но както самият Вълчев признава - предпочита да импровизира, отколкото да свири задължителните етюди. Това не пречи да го приемат в Музикалната академия на първо място в специалността "Пиано". Негов професор е Андрей Стоянов, а след завършването си отново учи в Музикалната академия, но този път композиция при проф. Парашкев Хаджиев.

От 1954 г. в продължение на шест години е диригент на оркестъра в Народния театър за селото, а от 1960 г. - в Сатиричния театър, където остава 30 сезона. Работата в театъра му дава възможност да композира театрална музика, музика към радиопиеси и телевизионни постановки, музика към филми - сред тях „Бялата стая“, “Най-добрият човек, когото познавам“, "Спомен за близначката". 

Работата му в театъра и познаването на законите на сцената го насочват към музикално-сценичните жанрове - оперетата и мюзикъла - там е голямата му любов. Още първата му оперета “Време за любов“ има голям успех и се играе в много наши театри. Следват “Ревю с усмивки“,“ Дванадесета нощ“, операта буфо „Цар и водопроводчик“, “Фалшификатори“, фарсът “Ах,този секс“. Много са и детските му оперетки, представени в Младежкия театър.

В последните години от живота си Димитър Вълчев е музикален драматург на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“. През 1994 г. издава книгата си „Другата струна“ - мемоари, есета фантазии - една изключително емоционално написана книга. 

Димитър Вълчев умира на 28 септември 1995 г.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Димитър Вълчев от 1994 г., в което той разказва какво го свързва с оперетата. Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19