През 2024 г. се навършват 100 години от основаването на прочутия мъжки хор „Гусла“. Вече цял век хорът присъства в нашия музикален живот много активно, дори и сътресенията в последните години, които ликвидираха много от нашите елитни хорови състави, не повлияха “Гусла“ - той продължава дейността си и остана еталон за мъжкото хорово пеене у нас.
Идеята за мъжки хор се поражда у патриарха на българската хорова песен Добри Христов след края на Първата световна война. Той дирижира хора при църквата „Свети Седмочисленици“ и там се включват група певци от Софийската опера. След това, по думите на Добри Христов от негова статия, "се основа хор „Гусла", датиращ по-рано, от 1921, като хор „Лира“,...след това като хор „Гусла“, който под ръководството на артиста от Българската народна опера Добри Хаджиянков си постави задача да изпълнява художествено предимно народни песни и се наложи постепенно сред народа. Участието им в една екскурзия до Мюнхен през 1927 г. и неочакваните им успехи сред немците ги насърчиха в подетото с възторг дело“.
В Мюнхен хорът прави първия си запис - песните “Сивляно“ и “Не плачи“ от Добри Христов. През следващата година изнасят последния си концерт под диригентството на Добри Хаджиянков, който заминава на специализация в чужбина. Следващият диригент на състава е младият Христо Манолов. Отново са поканени от мюнхенската фирма “Парлофон“, за която записват две песни на Добри Христов - “Пиле пищи“ и „Милкано моме“.
Понеже съставът е малък, 16-17 хористи, канят попълнение от другия мъжки хор в София - „Кавал“. Успехът на „Гусла“ довежда до това, което често се случва у нас - разделят се на две и за известно време съществуват едновременно два хора с това име. Едната част, на която е наследник съвременната „Гусла“, поема големият ни оперен диригент Асен Димитров, който ръководи хора повече от 30 години. С него съставът израства професионално, изнася много концерти, става популярен. Сред най-значимите събития в този период е участието на хора в първото изпълнение на Деветата симфония на Бетовен, участието в спектаклите на Софийската опера в “Борис Годунов“ и „Княз Игор“, бляскаво турне в Италия - в Рим, Торино и Анкона - само с българска музика.
През 1930/1940 години в „Гусла“ се изявяват много млади певци, които впоследствие стават оперни певци със световна слава, като Борис Христов, Любомир Вишегонов, Тодор Мазаров.
Много германски фирми канят хор “Гусла“ за записи и издават отново българска музика - 22 авторски и обработени народни песни от Добри Христов и няколко песни на Георги Спасов. Така, още в началото, в репертоара основно място заема българската музика - традиция, която хорът спазва и днес, когато ръководител е Валентин Бобевски.
По случай 65-годишнината на хор „Гусла“ вълнуващ поздрав изпраща великият бас Борис Христов - записът е от 1989 г. и се съхранява в Златния фонд на БНР. Чуйте го в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..