Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутати коментират новите назначения на областни управители

Снимка: БТА

Спорът за новите назначения на областни управители продължи и в кулоарите на парламента. От ПП-ДБ обвиниха служебното правителство в политическа чистка и в опит за овладяване на държавата. 

"На фона на политическия разпад в парламента статуквото действа координирано на ниво изпълнителна и местна власт, и прави поголовни смени", каза Богдан Богданов от ПП-ДБ:

"Основният проблем обаче е, че всички тези промени, които се извършват в момента, включително и на областните управители, са с хора, много приближени до господин Делян Пеевски. Това е нещо, което дава ясна индикация, че разговорите около сформиране на правителство, най-вероятно, са един параван, параван, през който ние искаме да гледаме цирк в парламента, но в момента се подготвят за следващите избори на ниво местна власт". 

Според Богданов това се случва в ключови регулатори, служби и министерства, където хора, назначени с конкурс, са принудени да подават оставки. 

"Последният такъв пример на ниво местна власт на човек, назначен, ясно компрометиран, дори с повдигнато обвинение от прокуратурата за над 2,5 милиона лева злоупотреба, е назначен за главен секретар на Община Пловдив тази седмица. Крайната цел е завладяване на държавата, завладяване на институциите, за да имаме пълен контрол при едни последващи избори". 

Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС опроверга казаното и даде пример със Столичната община: 

"Колегата Богданов не прави разлика между Областната управа в Пловдив и Общината в Пловдив, твърди, че е назначен нов главен секретар на Община Пловдив, което просто не е вярно. Главният секретар на Община Пловдив е същият от 10 години, но като говорим за чистка, много е важно да кажем следното - всяко ръководство може да си избира ръководните кадри, с които да работи. Какво се случи обаче в Столична община - припомням, чистката на Васил Терзиев доведе до това над 330 редови служители в цялата общинска администрация да бъдат уволнени".

На въпрос дали от ГЕРБ не са притеснени, че за областни управители се назначават хора, свързани с ДПС, Георгиев отговори:

"Министър-председателят има право да определя с какъв екип ще работи по места. Това е негово право, за което носи своята отговорност, всяко назначение, което е компрометирано, ви уверяваме, че за него ние ще се постараем да понесе своята отговорност, но е много важно да не се спекулира". 

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заседание на Кризисния щаб в Плевен

Областният управител на Плевен Мартин Мачев свика десетото заседание на щаба за справяне с проблемите на водоснабдяването в града. На него институциите ще докладват свършеното по плана за мерките през седмицата. В заседанието участват и представители на граждански организации. „Падналото количество дъжд ни помогна, но не ни успокоява“,..

публикувано на 24.10.25 в 04:19

Критики към предложените регулации за безопасност на атракционните услуги

Сериозни критики и притеснения отчита предложението на Транспортното министерство за нов закон за безопасност на атракционните услуги. Строгите мерки бяха предложени, след като през лятото в Несебър дете загина при падане с парашут, теглен от моторна лодка.  Преди да започне атракционната дейност, трябва да има подадено уведомление за..

публикувано на 24.10.25 в 04:17

Приключи ремонтът средното училище в Болярово - единствено в общината

През последната година в крайграничната община по Плана за възстановяване и устойчивост се ремонтират обекти за над 18 млн. лева.  Днес министърът на Регионалното развитие Иван Иванов и кметът на общината Христо Христов ще открият обновената административна сграда на кметството в Болярово. В ремонта са инвестирани над 500 хил. лева.    В началото на..

публикувано на 24.10.25 в 03:33
Контролният пункт „Дворецът Ледра“ в турската част на разделения град Никозия.

Новоизбраният лидер на кипърските турци полага клетва

На церемония днес клетва ще положи новоизбраният лидер на кипърските турци Туфан Ерхюрман, подкрепящ федералното обединение на Кипър и европейската ориентация на общността. С встъпването му в длъжност Никозия очаква засилена активност за възобновяване на съществени преговори по Кипърския въпрос.   Убедителната победа на Туфан Ерхюрман с 63% от гласовете..

публикувано на 24.10.25 в 02:56

Британски наркодилър организирал нападения по поръчка на "Вагнер"

Наркодилър, който е организирал нападение от името на руската наемническа група „Вагнер“ срещу склад, съхраняващ помощ за Украйна, е „водил продължителна кампания на тероризъм и саботаж на територията на Обединеното кралство“, стана ясно в Централния наказателен съд в Лондон.   21-годишният Дилън Ърл е признал, че е организирал нападението срещу..

публикувано на 24.10.25 в 01:40

Осигурени са средства за ремонт на читалище „Съгласие“ в Ямбол

Над 1 млн. лева са осигурени за ремонт на читалище „Съгласие“ в Ямбол. В началото на годината от Регионалната здравна инспекция забраниха театралният салон в сградата да бъде използван заради опасност от падащи предмети.   Затварянето на театралния салон остави без зала Драматичния театър „Невена Коканова“ и вече 10 месеца всички спектакли,..

публикувано на 24.10.25 в 00:42
Опожарена сграда в района Богсайд в град Лондондери, Северна Ирландия, няколко дни след

Съд в Северна Ирландия оправда британски войник, обвинен в убийство по време на "Кървавата неделя" през 1972 г.

Днес съд в Белфаст призна британски войник за невинен в убийство в единствения процес срещу член на британските въоръжени сили за убийствата в "Кървавата неделя" през 1972 г. на 13 невъоръжени католически демонстранти за граждански права в Северна Ирландия, съобщи агенция Ройтерс.  През 2010 г. британското правителство се извини за "неоправданите"..

публикувано на 23.10.25 в 21:39