Няколко европейски либерални партии са изпратили писмо до Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ), в което настояват за наблюдение върху Делян Пеевски и изтъкват, че той е санкциониран от Министерството на финансите на САЩ и от Великобритания.
Генералният секретар на паневропейската либерална партия Дидрик де Шетцен заяви пред БНР, че не отхвърля възможността ДПС да бъде изключено от нея заради възникналите сериозни вътрешнопартийни раздори. Той определи случая като "много сериозен".
Писмото е подписано от присъдружните партии от Германия, Австрия, Словения, Словакия и Нидерландия. Те изтъкват необходимостта да не се повтарят повече случаи като този с Партията на недоволните граждани на бившия чешки премиер Андрей Бабиш, която премина от редиците на либералната група "Обнови Европа" в крайнодясната "Патриоти за Европа". "В този смисъл е неизбежно да бъде поставено под въпрос ръководството на ДПС в България", изтъкват авторите.
Те отбелязват, че в светлината на приоритетите на групата на "Обнови Европа" и най-вече на подкрепата за санкционния режим на ЕС за нарушаване на човешките права, не могат да бъдат пренебрегвани опасенията по отношение на собственото политическо семейство на евролибералите. Става дума за съпредседателя на ДПС, санкциониран от САЩ, и отражението на този факт върху имиджа на групата.
Авторите на писмото припомнят изявлението на Томас Хакер – докладчика на "Свободни демократи" за България, според когото "мощни кукловоди като Бойко Борисов и санкционираният магнат Делян Пеевски дискредитират демокрацията и се опитват напразно да си гарантират властта".
"Смятаме, че за ДПС е важно да определи как се съобразява с либералните принципи, които споделяме", се казва в писмото.
Ако има решение за изключване, то трябва да бъде взето от Съвета на Алианса, поясни пред БНР Де Шетцен и определи писмото като "първа стъпка". Същевременно той каза, че това не предполага изключване от либералната политическа група "Обнови Европа" в Европейския парламент, тъй като там правилата са различни.
Новият механизъм за изчисление на такса „смет“, който трябва да влезе в сила от 2026 година, крие сериозни рискове за общините – това обяви кметът на Сливен Стефан Радев. Новият закон предвижда таксата да се определя не според данъчната оценка, а на база брой ползватели на имота, количество отпадъци или обем на контейнерите. Според кметът на Сливен това..
Испанското правителство предлага да се прекрати промяната на часовото време в ЕС от 2026 г. Предложението е представено на Съвета на Европейския съюз по транспорт, телекомуникации и енергетика. В специално видео в социалната мрежа Х премиерът Педро Санчес обяви, че не вижда смисъл в преминаването от лятно към зимно часово време. "Във всички..
Десетки статии бяха премахнати от престижни американски издания по-рано тази година след вътрешни разследвания. Оказва се, че някои материали са били създадени от измислени автори. Как позьорите са били хванати и какви са уроците от случая? Журналистическата професия не е имунизирана от гафове. Практиката на световната журналистика още от..
Мъж на 31 години от Кюстендил беше осъден за незаконно държане на наркотично вещество - 0,5 грама марихуана. Присъдата е потвърдена от най-високата инстанция - Върховен касационен съд и е приведена в изпълнение. Осъденият вече е в затвора, казаха за БНР от Районна прокуратура - Кюстендил Случаят е от лятото на 2024 г., когато мъжът е бил..
Община Невестино ще иска да вземе на концесия минерален извор с 12 л в секунда край селото за решаване проблемите с водата, казаха от администрацията. Очаква се това да стане до Нова година. Изворът доскоро е бил общински - за 5 години, но след като Общината не е могла да го отдаде в този период на концесия, отново е одържавен. От "Басейнова..
Н а церемония в Националния исторически музей Българският лекарски съюз връчи годишните си награди. Със Златен приз "Лекар на годината 2025" беше отличен проф. Николай Габровски. Наградата беше връчена на проф. Габровски от вицепрезидента Илияна Йотова. Наградата за лекарска всеотдайност "Д-р Стефан Черкезов" получи д-р Димитър Бакалов,..
Министърът на външните работи Георг Георгиев заяви, че България подкрепя започването на преговори за присъединяване към ЕС с Украйна и Молдова: "Да, разбира се. Мисля, че България винаги е била много кристално ясна по отношение на тези две държави", заяви министърът. EK приключи прегледа на законодателството на Украйна и Молдова за присъединяването..
БСП няма да влезе в парламента при следващи избори, Борисов е унижен от Пеевски и ДПС-НН няма да влезе пряко във властта, защото не иска да носи..
"Борисов пробва дали ако тропне по масата, Пеевски ще му даде да стане министър-председател. Установи, че тази работа няма да стане и тръгна натам,..