Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават неяснотите около бъдещото управление във Франция

Снимка: pixabay.com

Във Франция продължават неяснотите около бъдещото управление четири дни след извънредните избори, изненадващо спечелени от обединената левица, но без пълно мнозинство.

До утре лявата коалиция "Нов народен фронт" може да предложи кандидат за премиер на Франция, това уверява пред радио Франс енфо депутатката от "Зелените" Сандра Регол след продължителните и досега безрезултатни преговори.

Левицата реагира възмутено на откритото писмо на президента Еманюел Макрон, в което той призовава към "републикански блок" за "солидно мнозинство", очевидно с идеята за коалиция с умерени леви и десни сили. Президентът, който засега отложи оставката на премиера Габриел Атал, заявява, че ще даде време на партиите, преди да посочи премиер. 

Обръщението му беше разкритикувано от левите сили като "цинично" и "недемократично". "Президентът се е впил във властта като мида в скала" - казва крайнолявата Манон Обри, а според председателя на социалистите Оливие Фор Макрон не зачита вота на избирателите.

От друга страна лидерът на десните депутати Лоран Вокие отхвърли възможността участие в такава


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Десетки вторични трусове след земетресението в Турция, усетено и у нас

Над 40 вторични труса с различна сила е имало след снощното земетресение в Турция.   Eпицентърът е бил близо до град Съндъргъ във вилаета Балъкесир.   Министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая съобщи, че три двуетажни сгради и един магазин са били разрушени. Сградите са били необитаеми. Няма информация за жертви. Паниката обаче е изкарала..

публикувано на 28.10.25 в 05:31

В НС ще обсъждат увеличението на заплатите на младите лекари

Увеличението на заплатите на младите лекари ще бъде тема на извънредното заседание на парламента. То е насрочено за 13 часа.  Извънредното заседание на НС беше свикано от председателя Наталия Киселова, след като по инициатива на "Продължаваме промяната" бяха събрани необходимите подписи. Искането за извънредно заседание с една-единствена точка в..

публикувано на 28.10.25 в 04:47

България и "Райметал" подписват договора за изграждане на завод за барут и артилерийски снаряди

България и водещият германски отбранителен концерн "Райметал" подписват стратегическия проект за изграждане на завод за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски  снаряди по натовски стандарти у нас.   Инвестицията  в съвместното дружество е за близо 1 милиард лева, новите мощности ще са на  територията на най голямото ни държавно..

публикувано на 28.10.25 в 04:34

"Гугъл" ще рестартира атомна централа, за да захранва инфраструктурата си за ИИ

"Гугъл" обяви планове за възстановяване на дейността на затворената атомна централа в щата Айова, която да захранва инфраструктурата на компанията за изкуствен интелект. Според съобщението централата "Дуейн Арнолд", която престана да работи през 2020 година, ще поднови работа през 2029 година, за да помогне за снабдяването с енергия на..

публикувано на 28.10.25 в 04:07
Дан Йоргенсен

Еврокомисарят за енергията Дан Йоргенсен пристига на посещение у нас

Еврокомисарят за енергията и жилищата Дан Йоргенсен идва на посещение в България. У нас той ще се срещне с енергийния министър Жечо Станков и ще се запознае с напредъка на проекта за Вертикалния газов коридор за пренос на газ от юг на север с възможност за достигане и до Украйна.  Дан Йоргенсен и Жечо Станков ще се запознаят на място с..

публикувано на 28.10.25 в 03:55
Изглед към Барселона

Властите в Каталуния с мерки срещу жилищната криза

Регионалното правителство на Каталуния обявиха нови мерки срещу жилищната криза.  Кабинетът на Салвадор Иля предлага създаването на регистър на собствениците на 5 и повече жилища.     Ако бъдат приети новите правила, текстовете ще изискват хората с повече от пет имота да се регистрират задължително, под заплаха от глоби между 9000 и 90 000 евро.  Базата..

публикувано на 28.10.25 в 03:42

Затварят за движение възлово кръстовище в Ямбол

От днес до 9 ноември включително ще бъде затворено за движение възлово кръстовище на крайречния булевард в Ямбол Кръстовището на Биков мост  ще бъде затворено  з а движение за всички моторни превозни средства заради полагане на асфалт, съобщиха от общинската администрация в града. Дейностите ще продължат близо две седмици, а движението в..

публикувано на 28.10.25 в 02:51