Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Според оперната певица най-уморително е нежеланието на хората да се преборят с трудностите

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.

 На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се бори с препятствията на столичната инфраструктура, да се забавлява с приятели.

Първият спомен за досег с музиката

„При мен не е имало родителска амбиция да се занимавам с музика. Имах свободата да избирам с какво да се занимавам. Много обичах да слушам радио. Може би заради зрителния проблем и факта, че нямахме толкова възможност да играем като другите деца, слушах много радио, много музика. Може това да е предопределило по някакъв начин. Специално за класическата музика, това си е вътрешна насоченост, дойде от само себе си“.

Като дете започва да свири на пиано

„Като малка си представях как ще стана пианистка, как ще свиря на големите сцени. По-късно, като се появиха училищните хорове, се записах и стана ясно, че друга ще бъде моята насоченост. Всъщност аз това исках да правя“, разказва Кристина Александрова.

Силата на музиката като терапия

През 2016-а година от Асоциацията на родители на деца с епилепсия търсят музикотерапевт, който да се занимава с децата и младежите в дневния център. По това време Кристина Александрова е завършила висшето си педагогическо образование, но няма опит.

„Реших, че мога да опитам. Отначало беше като предизвикателство, от което да натрупам опит. Като видях, че от това, което показвам на децата, има положително въздействие в една или друга посока, реших да търся път и начин да развивам тези свои умения. Това ми носи удовлетворение, защото виждам, че те наистина се чувстват добре след всеки наш час. Трудното е, може би, в началото, докато намериш правилния път към дадено дете или човек, с когото работиш“.

Поезията също й е на сърце

„Аз съм поетеса, имам издадена книга. Предстои да издам втора. Освен писането на стихове и четенето на полезна за мен литература, обичам да прекарвам свободното си време с приятели, да бъда сред природата. Много обичам да се разхождам на места, които са откъснати от света – тихи, безлюдни. Кулинарията също ми е хоби“, споделя тя.

За достъпната инфраструктура в София

Като незрящ човек, който иска да се придвижва самостоятелно в столицата, Кристина Александрова определя достъпността като „ужасна“.

„Дупки по тротоарите. Това, което направиха със светофарите, да има звуков сигнал – замисълът е добър, но понякога не можеш да разбереш накъде трябва да пресечеш. Опитват да правят неща, но е хубаво, когато правиш нещо, да искаш и мнението на хората с увреждания“.

Цялото интервю с Кристина Александрова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10