Минимално понижение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната тази седмица отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) в седмичния си бюлетин, предава БТА.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата отстъпи с 0,15 на сто до 2,044 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,047 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
Краставиците поскъпват, като при тези от внос ръстът е 0,4 на сто до 2,44 лева за килограм, а при оранжерийните - 4,8 на сто до 2,82 лева за килограм. Цената на оранжерийните домати обаче е по-ниска - с 5,4 на сто до 2,09 лева за килограм, както и тази на зеления пипер - с 2,6 на сто до 2,65 лева за килограм.
Картофите поевтиняват с 4,2 на сто до 1,13 лева за килограм, а морковите - с 1,6 на сто до 1,21 лева за килограм. Цената на зрелия лук кромид също е надолу с 4 на сто до 1,19 лева за килограм, докато тази на зелето се повишава с 4,9 на сто до 0,86 лева за килограм.
Ябълките от внос поевтиняват с 2,6 на сто и се търгуват по 1,90 лева за килограм. Цената на лимоните скача с 4,4 на сто до 2,86 лева за килограм, а на бананите - с 0,7 на сто до 2,77 лева за килограм. Прасковите поскъпват с 4,2 на сто до 2,48 лева за килограм, а кайсиите - със 1,8 на сто до 2,78 лева за килограм.
Кравето сирене отстъпва с 0,6 на сто до 10,86 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" - с 0,2 на сто до 17,20 лева за килограм.
Цената на киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) се повишава с 5,1 на сто и то се купува по 1,23 лева за кофичка от 400 гр., докато тази на прясното мляко (3 процента масленост) пада с 0,4 на сто до 2,22 лева за литър.
Пилешкото месо поевтинява с 2,5 на сто и се предлага по 6,73 лева за килограм, а яйцата (размер М) поскъпват с 3,7 на сто и се търгуват по 0,28 лева за брой на едро.
Цената на ориза пада с 1,8 на сто до 3,21 лева за килограм, а тази на лещата се вдига с 1,6 на сто и е съответно 4,35 лева за килограм. Зрелият фасул поскъпва с 1,2 на сто до 4,18 лева за килограм.
При захарта също се наблюдава ръст на цената с 4,1 на сто и се търгува по 2,03 лева за килограм, докато при олиото има спад с 2,4 на сто до 2,81 лева за литър. Цената на брашното тип 500 отстъпва с 1,6 на сто до 1,24 лева за килограм, а тази на кравето масло (пакетче от 125 грама) - с 4,1 на сто до 2,60 лева за брой.
В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест. Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..
Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..
Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..
Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..
40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти. В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..
Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..