Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция отбелязва годишнина от опита за преврат срещу Ердоган

Снимка: ЕПА/БГНЕС (архив)

Със серия прояви в Турция отбелязват годишнината от опита за преврат преди осем години, когато при атаки в Анкара, Истанбул и на други места загинаха 251 души и над 2200 бяха ранени. По закон, приет по-късно от парламента, 15 юли се чества като Ден на демокрацията и националното единство.

Възпоменателна церемония ще се състои в парламента, където ще бъдат поднесени цветя и венци на мемориал, разположен в бомбардираната по време на пуча зона. Ще присъства и президентът Реджеп Тайип Ердоган, който вечерта ще произнесе реч на столичния площад "Къзълай". Редица исторически обекти в Анкара и Истанбул ще бъдат осветени в цветовете на националния флаг.

От президентството заявиха, че събитията ще покажат "епичната съпротива на турския народ срещу опита за преврат" в защита на демокрацията, като целта на проявите е да се "запази духът на 15 юли".

Говорейки за организаторите на преврата на събитие в Истанбул през уикенда, Ердоган заяви: "Те смятаха, че ще окупират Турция и ще подчинят волята на нацията, но 40 години планиране и подготовка пропаднаха само за няколко часа".

Властите в Анкара сочат като организатор на опита за преврат през 2016 г. мрежата ФЕТО на живеещия в Съединените щати мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен, обявена в Турция за терористична организация. Американските съдебни власти засега отказват да екстрадират Гюлен.

Турският вътрешен министър Али Йерликая заяви, че са проведени над 6 хиляди операции срещу членове на организацията с близо 10 хиляди задържани, а почти 45 хиляди са били уволнени от различни звена.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Критики към предложените регулации за безопасност на атракционните услуги

Сериозни критики и притеснения отчита предложението на Транспортното министерство за нов закон за безопасност на атракционните услуги. Строгите мерки бяха предложени, след като през лятото в Несебър дете загина при падане с парашут, теглен от моторна лодка.  Преди да започне атракционната дейност, трябва да има подадено уведомление за..

публикувано на 24.10.25 в 04:17

Приключи ремонтът средното училище в Болярово - единствено в общината

През последната година в крайграничната община по Плана за възстановяване и устойчивост се ремонтират обекти за над 18 млн. лева.  Днес министърът на Регионалното развитие Иван Иванов и кметът на общината Христо Христов ще открият обновената административна сграда на кметството в Болярово. В ремонта са инвестирани над 500 хил. лева.    В началото на..

публикувано на 24.10.25 в 03:33
Контролният пункт „Дворецът Ледра“ в турската част на разделения град Никозия.

Новоизбраният лидер на кипърските турци полага клетва

На церемония днес клетва ще положи новоизбраният лидер на кипърските турци Туфан Ерхюрман, подкрепящ федералното обединение на Кипър и европейската ориентация на общността. С встъпването му в длъжност Никозия очаква засилена активност за възобновяване на съществени преговори по Кипърския въпрос.   Убедителната победа на Туфан Ерхюрман с 63% от гласовете..

публикувано на 24.10.25 в 02:56

Британски наркодилър организирал нападения по поръчка на "Вагнер"

Наркодилър, който е организирал нападение от името на руската наемническа група „Вагнер“ срещу склад, съхраняващ помощ за Украйна, е „водил продължителна кампания на тероризъм и саботаж на територията на Обединеното кралство“, стана ясно в Централния наказателен съд в Лондон.   21-годишният Дилън Ърл е признал, че е организирал нападението срещу..

публикувано на 24.10.25 в 01:40

Осигурени са средства за ремонт на читалище „Съгласие“ в Ямбол

Над 1 млн. лева са осигурени за ремонт на читалище „Съгласие“ в Ямбол. В началото на годината от Регионалната здравна инспекция забраниха театралният салон в сградата да бъде използван заради опасност от падащи предмети.   Затварянето на театралния салон остави без зала Драматичния театър „Невена Коканова“ и вече 10 месеца всички спектакли,..

публикувано на 24.10.25 в 00:42
Опожарена сграда в района Богсайд в град Лондондери, Северна Ирландия, няколко дни след

Съд в Северна Ирландия оправда британски войник, обвинен в убийство по време на "Кървавата неделя" през 1972 г.

Днес съд в Белфаст призна британски войник за невинен в убийство в единствения процес срещу член на британските въоръжени сили за убийствата в "Кървавата неделя" през 1972 г. на 13 невъоръжени католически демонстранти за граждански права в Северна Ирландия, съобщи агенция Ройтерс.  През 2010 г. британското правителство се извини за "неоправданите"..

публикувано на 23.10.25 в 21:39

Асен Василев: Де факто МФ казва, че няма да правят нищо за увеличението на заплатите на младите лекари

"Управляващите излъгаха младите лекари и няма да удовлетворят техните искания за увеличаване на заплатите им по време на бюджетната процедура" -  това обяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев. По думите му това става ясно от писмо от Министерството на финансите до председателя на Комисията по здравеопазване в НС Костадин Ангелов:..

публикувано на 23.10.25 в 21:28