Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

88 българисти от 32 държави от Европа, Азия и Америка се събраха във Велико Търново

| Репортаж
Семинар по българистика във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

88 българисти от 32 държави от Европа, Азия и Америка се събраха във Великотърновския университет, за са се посветят три седмици на езика и културата ни. 
В 47-ото издание на форума участват както студенти и докторанти, така и университетски преподаватели, учители, преводачи, има акордеонист, полицай, композитор и държавни служители. Всички са впечатлени от културата и кухнята ни, но и имат своето мнение за политиката и развитието на икономиката на страната ни.
Основната цел на семинара във Великотърновския университет е утвърждаването на българистиката в чужбина. Програмата включва практически обучения по български език и специализирани семинари по изобразително изкуство, съвременно българско кино, български фолклор, история и култура на България, българска митология. 

Любопитството към познанието водят чужденци от близо и далече във Велико Търново. Любовта е довела университетският преподавател по полски език в Германия и преводач от полски и немски в Съда на ЕС в Люксембург Лукаш Гшешак във Великотърновския университет за семинара по българистика:
Имам тук семейство, много приятели и мисля, че всеки език е ключ към света. Български учих в Германия. Живея с българка от 10 години, но тя не иска да говорим български вкъщи, за съжаление, аз искам да уча българския език и културата. Запознахме се в съда на ЕС. Харесвам балканския стил на живот, всичко в България се случва много лесно, няма стрес, кухнята е чудесна, тук се зареждам с хубава енергия. Много четох за политическата криза в България, няма стабилно правителство, българите нямат надежда, че ситуацията ще се поправи и затова не отиват да гласуват, и избирателната активност е много малка. Няма конструктивен диалог“.
Тимур от Азербайджан и Ян от Чехия
Магията от детството е причината чехът Ян да се насочи към българистиката. Младежът е увлечен по нашата култура и проявява любопитство към политиката.
„Следвам българистика в Карлов университет в Прага. Като дете бях за първи път в България с моето семейство, просто се влюбих във вашата държава, защото има нещо магично. В културата обичам българските песни, българската музика и легенди. Много бих искал да се занимавам с български език в бъдеще. Не съм сигурен дали има някаква възможност у нас, но ще видим, може да се преместя тук, в България. За жалост, не зная много за българската политика, трябва да се науча повече, но зная, че политиката е много сериозна тема. В Чехия винаги гласувам, защото мисля, че това е много важно. Политиците са нашето бъдеще и дори с нашите гласове могат да направят нещо по-добро. Затова мисля, че политиката е нещо много важно“.  
Развитието на икономическите отношения между Азербайджан и  България, особено в областта на културата и енергетиката са в основата на интереса на Тимур да се насочи към изучаването на български език в родината си:
„Българският език ми е интересен, защото културата на Азербайджан и България не са близки. Българският президент дойде в Азербайджан, както и азебрайджанският у вас. Важгни са икономическите отношения, нужно е, особено енергетиката и нефта“.
Продължаваме да сме тъмни балкански субекти, затънали в бедност и политически кризи, а изходът е далеч в бъдещето, коментира дългогодишният участник в семинара по българистика във велико Търново Милан, преподавател по сръбски език и култура:
„Същата работа е и в Сърбия, и в България, много корупция, много бедни народи сме. Няма излизане скоро от тази ситуация, може би поне 50 години. В Сърбия имаме хора, които се занимават с политика повече от 30 години. Тук може да стане някаква нова компания и да стане всичко наред, а това няма да е скоро“.
Душко Кръстевски от РСМ
Когато говоря за политика, винаги имам съмнения дали ще мога безпрепятствено да се върна у нас, шегува се учителят и преводач Душко Кръстевски от Република Северна Македония:
„В РСМ има интерес за българската литература. Има затруднения за разпространението, не с белетристиката, а с историческите книги, когато трябва да минат границата, предполагам, защото тези на границата не знаят какво има в тези книги.  Ще се делим, докато съществува дълбоката държава и при нас, и при вас. Политиците най-много пречат на хората, които искат да се занимават с културния обмен. Политиците искат обикновените хора да се мразят“.  
На семинара по българистика във ВТУ омразата е неприсъщо чувство, защото форумът се гради на приятелствата и години наред връща участниците всяко лято за по три седмици в старопрестолния град.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Джо Байдън

Байдън и Харис се надяват на край на войната в Газа след смъртта на Яхия Синуар

Смъртта на лидера на "Хамас" Яхия Синуар дава възможност за слагане на край на войната в Газа и връщането на израелските заложници, които все още са държани от палестинската групировка. Така позиция изразиха американският държавен глава Джо Байдън и вицепрезидентът Камала Харис.  "Сега е моментът да минем напред към примирие в Газа, да гарантираме, че се..

публикувано на 18.10.24 в 05:24
Британският държавен секретар по въпросите на външните работи, общността и развитието Дейвид Лами пристига на Даунинг стрийт 10 за среща на кабинета, Лондон, 15 октомври 2024 г.

Дейвид Лами е на посещение в Китай

Британският външен министър Дейвид Лами ще бъде в Китай днес и утре, където ще се срещне с китайския си колега Ван И в Пекин и с представители на британския бизнес в Шанхай. Първото посещение на британския дипломат номер в Китай от встъпването му в длъжност през юли идва, след като правителството настоя, че ще "предизвика" Китай по въпроси, включително..

публикувано на 18.10.24 в 05:19

Кипър забрани мобилните телефони в училищата

Кипър забрани използването на мобилни телефони и други умни електронни устройства в училищата със закон. Парламентът гласува промяна та на пленарната сесия в четвъртък вечерта. Целта е да се подобри учебният процес, психическото и физическото здраве на учениците. Новите правила важат за всички средни училища – гимназии, лицеи и техникуми...

публикувано на 18.10.24 в 05:16
Британската Национална галерия

Внасянето на течности в британската Национална галерия вече е забранено

Британската Национална галерия забрани внасянето на течности от посетители след поредицата атаки срещу картини в централната ѝ сграда в Лондон. Изключение ще бъде правено за бебешко мляко, изцедена кърма и лекарства, отпускани с рецепта. Мярката, която влиза в сила от днес, идва след физическо увреждане на произведенията на изкуството от протестиращи...

публикувано на 18.10.24 в 05:08
Бенямин Нетаняху

Нетаняху заяви, че вече има шанс за мир в Близкия изток

Една година и 10 дни след терористичния рейд на "Хамас" в Израел премиерът на тази държава Бенямин Нетаняху заяви, че вече има шанс за мир в Близкия изток - защото вчера при операция в южната част на Ивицата Газа е бил убит лидерът на "Хамас" Яхия Синуар. Краят на бойните действия обаче, каза Нетаняху - зависи изцяло от това дали ще бъдат освободени..

публикувано на 17.10.24 в 22:10

По-висока избирателна активност очакват в Благоевград

По-висока избирателна активност очакват в област Благоевград на предстоящите извънредни парламентарни избори. Между 5 и 12 процента са прогнозите на областния управител и председателя на Районната избирателна комисия. Организацията за подготовката на изборите върви нормално, като вече са доставени мобилните устройства за наблюдение и заснемане на..

публикувано на 17.10.24 в 21:48
Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски - снимка от Одеса, 5 март 2024

Мицотакис и Зеленски подписаха споразумение за сътрудничество

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и украинският президент Володимир Зеленски подписаха в Брюксел споразумение за сътрудничество в сферата на сигурност и отбрана. Гръцки опозиционни партии осъдиха договора. Споразумението позволява на Гърция активно да участва по възстановяването на Украйна с акцент за област Одеса, където живеят хиляди..

публикувано на 17.10.24 в 21:33