Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Тихолов: Общините не разполагат с обективни бази данни за законосъобразно и справедливо изчисление на таксата

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Силвия Георгиева: Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами

| Интервю
Снимка: БТА

Общините нямат готовност да преминат към новия модел на определяне на таксата за битови отпадъци.

Това предупреждение отправя пред БНР Стефан Тихолов,  председател на Общинския съвет в Ловеч.

Общините не са готови да отговорят на изискванията. От 1 януари общините ще бъдат изправени пред най-голямото предизвикателство в този мандат. Все още никой няма яснота, готовност, финансова обезпеченост, отчита той.

Общините ще бъдат поставени в сложна ситуация. Ще има много по-ниска събираемост – между 30 и 40%, тоест ще бъдат сериозно затруднени финансовопредупреждава Тихолов. 

По думите му, местните власти ще се изправят пред хипотетичната възможност да нямат правни основания да събират такса битови отпадъци и затова настояват за едногодишна отсрочка.

Общините не разполагат с обективни бази данни за законосъобразно и справедливо изчисление на таксата битови отпадъци, подчертава Стефан Тихолов. Той уточнява, че няма припокриване и е налице разминаване в данните на отделни регистри.

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ).

"До момента общините са изцяло сами в този процес. Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика. Цялата промяна е оставена в ръцете на кметовете и общинските съвети."

Държавата няма осигурен автоматизиран обмен между държавните и общинските институции, заяви Георгиева в предаването "Преди всички".

Необходими са прецизни данни и регистри, чиито данни съвпадат, изтъкна тя.

Общините ще предложат промяна, която да осигури непрекъсваемост в събираемостта на приходите, подчерта Силвия Георгиева във връзка с евентуално обжалване на общинско законодателство, което може да лиши общините от приходи.

Снимка: БТА

Цветните контейнери са извън контрола на общините. Трябва да се направят съществени промени в Закона за управление на отпадъците, които да гарантират, че по улиците ще има достатъчно цветни контейнери, коментира Силвия Георгиева.

Тя уточни, че такса битови отпадъци за количество ще се заплаща само за отпадъците в общите контейнери.

Всеки трябва да бъде мотивиран да събира разделно, защото така допринася за намаляване на общото количество битови отпадъци, посочи председателят на НСОРБ.

"Тогава всички заедно ще плащаме по-малко. Толкова по-малко ще плащаме всички за обезвреждане на отпадъците."

Не е задължително да претегляме отпадъка на всеки гражданин, отбеляза Георгиева. Според нея "трябва да се предпазим от изкривяването да тръгнем към измерване на количеството, което генерира всеки потребител", защото този начин на изчисляване е изключително скъп.

"Мотивацията на всеки гражданин е всички заедно да намалим общото количество отпадъци, което изхвърляме на депо и все повече да рециклираме."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34