Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За историята като шарж през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

2
Проф. Ваня Добрева
Снимка: Станислава Пирчева

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева. С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура. 

Самият Александър Божинов казва за себе си: "Обичам каквото мисля, да го нарисувам, или да го наредя в стихове. Затова минавам за художник и сегиз-тогиз за поет. Прави ми удоволствие да се закачам, затуй и мене ме закачат: тъй разбирам аз смисъла на живота и се считам за най-щастливия човек на земното кълбо. Обичам хубавия смях, хубавата бира, хубавите хора." В това издание ще се докоснем до света на този невероятен творец и ще разкажем за неговия живот, творческо наследство и значението му за българската култура.

На въпроса за българската идентичност и европейското наследство през творчеството на Александър Божинов и какво е значението на при него като елементи, които допринасят за по-дълбокото разбиране на тази идея, проф. Добрева отговори: "Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка. Независимо от трудностите и препятствията, всички ние трябва да се усмихваме по-често. Днес това липсва. Липсва идеята, че на другия човек също може да му е трудно, да има своите проблеми. И че тези въпроси, които в даден момент ескалират и създават конфликти, можем да ги решаваме с усмивка. И мисля, че това е най-важното."

Една от книгите, които издава научният екип, от който е част и проф. Добрева, е "Щрихи към образа на Александър Божинов" и тя дефилира във Венеция, благодарение на подкрепата на фонд "Научни изследвания" към МОН. Тази монография систематизира факти от живота и творчеството на Александър Божинов, представяйки ни една многопластова личност, която умело съчетава трагичното и комичното в своето изкуство.

Божинов, роден през 1878 г., преживява двете световни войни, Народния съд и множество политически преобръщания и изпитания. Неговият живот е огледало на историята, отразяващо абсурдите на времето с невероятен хумор и проницателност.

В разговора ще чуем и проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, във връзка с неговата идея за ново туристическо райониране на България, вдъхновена от "Македония в карикатури" на Александър Божинов. 

Проф. Драганов отговоря на въпроси в ефира на "Нощен хоризонт" за това какво го е вдъхновило в книгата "Македония в карикатурина Александър Божинов, за да предложи идеята за ново туристическо райониране на България и как вижда връзката между историческите римски провинции и съвременното туристическо райониране, както и ползите, които носи това за туристическия сектор в България.

Проф. Ваня Добрева
Ваня Добрева е изследовател на българската култура и литература. Освен с наука, се занимава с публицистика и литературна критика. Автор е на монографии, статии и студии, в които разкрива аспекти на националното ни развитие. През последните години е ръководител на проекта "Между комичното и трагичното : Александър Божинов (карикатурист, военен фотограф и писател), реализиран с помощта на фонд "Научни изследвания" към МОН. В момента е част от екип от Университета по библиотекознание и информационни технологии, който подготвя тържественото отбелязване на 200 години от публикуването на "Рибния буквар". Ръководител на катедра "Култура, историческо наследство и туризъм" в Университета по библиотекознание и информационни технологии. Член на Управителния съвет на Стратегическия институт за национални политики и идеи.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

12-то издание от 31-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на фотоизложбата в чест на 110-годишнината от рождението на великия български бас Борис Христов, която можете да разгледате до 28-и август в зала 3 на Общинския културен институт “Красно село“ в София. Включена е и..

обновено на 26.08.24 в 18:47
Ви Кийланд

Американската писателка Ви Кийланд и нейното "Лятно предложение" пред БНР

Американската писателка Ви Кийланд е позната в България с романтичните си истории, често развиващи се именно през лятото. "Проектът", „Неочаквано“, "Неуместно" са само част от заглавията на Ви, продали милиони копия по света и направили я номер 1 в класациите за бестселъри .  "Лятно предложение" е най-новата ѝ книга,  излязла на..

публикувано на 26.08.24 в 10:36
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00