Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Унгарският външен министър: Работим за още една среща на високо равнище за мир в Украйна

Външният министър на Унгария Петер Сиярто.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви, че приемането на Украйна в НАТО би означавало обявяване на война срещу страната му.

Унгарският външен министър Петер Сиярто каза, че се работи по организирането на още една среща на високо равнище за мир в Украйна. В интервю за руската агенция "Новости" Сиярто отхвърли критиките към Будапеща относно посредничеството ѝ за мир между Киев и Москва.

Петер Сиярто отбеляза, че и двете страни трябва да бъдат представени, "ако искаме да се надяваме за успеха на какъвто и да било форум за мир в бъдеще".

Русия не беше поканена на първата мирна конференция за Украйна, която се състоя миналия месец в Швейцария.

В понеделник украинският президент Володимир Зеленски каза, че подготвя втора подобна среща, която да бъде организирана през ноември.

В интервюто за руската медия Петер Сиярто коментира и критиките по отношение на опитите на Будапеща за мирна мисия:

"Всички провоенни политици в Европа скочиха веднага след началото на тази мирна мисия. И заплашиха, че ще ни бойкотират, че ще откажат да преговарят, ще ни игнорират. Но тези атаки не ни отказват да продължим мирната мисия. Те ни насърчават да положим повече усилия за край на тази война в Украйна".

Сиярто заяви, че провоенните политици в Европа са заплашили страната му с бойкот и отказ от преговори, но тези критики според него само карат Будапеща да положи още повече усилия за край на войната в Украйна.

Унгария, която пое в началото на месеца ротационното председателство на Съвета на ЕС за половин година, обяви, че се опитва да играе посредническа роля между Русия и Украйна. Премиерът Виктор Орбан посети последователно Киев, Москва, Пекин и Вашингтон на "мирни мисии", за които беше критикуван от редица западни страни, тъй като според тях е действал на своя глава.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Великобритания планира задължителни дигитални лични карти

Днес се очаква британският премиер Киър Стармър да обяви плановете си за задължителни дигитални лични карти за пълнолетни в цялото Обединено кралство.     Киър Стармър е убеден, че новият документ за самоличност щепомогне в борба с незаконната работа и за модернизиране на държавата, твърдятпредставители на правителството.  Практическите аспекти на..

публикувано на 26.09.25 в 03:30

Световният ден на туризма в Кипър - под знака на грижата за природата

Кипър става „зелен“ за Световния ден на туризма, който се отбелязва в събота.  Провеждащата се днес кампания за почистване на острова е под надслов „Туризмът се грижи: да се обединим за по-чист Кипър“.   В екоакциите, организирани днес в много райони на острова, участват над 70 компании и професионални групи в туристическата индустрия в Кипър. Така те ще..

публикувано на 26.09.25 в 03:19

Вечери на Италия и Куба в края на седмицата в Сливен

Тематични културни вечери, посветени на Италия и Куба, ще се проведат днес и утре в центъра на Сливен.  Организатор на проявите e сдружение „Ти си Сливен“.    Петъчната  вечер е посветена на Италия. Тя ще предложи на посетителите кулинарни работилници за пица, дегустация на италиански вина, запознаване с кафе културата, кино на..

публикувано на 26.09.25 в 02:26
Тони Блеър

Предлагат Тони Блеър за ръководител на преходна администрация на Газа

Белият дом подкрепя план, според който бившият британски премиер Тони Блеър ще оглави временна администрация на ивицата Газа, първоначално без прякото участие на Палестинската администрация, пише вестник „Гардиън“, позовавайки се на израелски медии.   Съгласно предложението, Тони Блеър ще оглави орган, наречен Международна преходна администрация на Газа,..

публикувано на 26.09.25 в 02:08

Дискусия в ЕП за границите на изкуствения интелект

Изкуственият интелект може да бъде много опасен, ако използването му, особено в сферата на отбраната, не бъде овладяно. Около това мнение се обединиха участниците в дискусията "Границите на изкуствения интелект и рисковете от цифрова интелигентност", която се проведе в Европейския парламент в Брюксел.  Според флотилен амдирал Калин Калинов,..

публикувано на 26.09.25 в 01:42

Десетки университети и компании участват в Кипър в Европейската нощ на учените

В Кипър днес е най-големият годишен празник на науката, изследванията и авангардните технологии.  Над 70 университета, центрове за върхови постижения, иновативни компании се представят в 19-ото издание на Европейската нощ на учените. В продължение на 14 часа днес - от сутринта до късно вечерта, събитието събира в Никозия изследователски екипи, учени,..

публикувано на 26.09.25 в 00:14

Росен Желязков: Компанията Meta има интерес да инвестира в България

Компанията-майка на Фейсбук (Facebook) - "Мета" (Meta) има интерес да инвестира в България, заяви министър-председателят Росен Желязков след срещата си с представители на технологичния гигант. Според премиерът Желязков основна тема на разговора му с представителите на „Мета“ са били възможностите, които може да предостави нашата страна...

публикувано на 25.09.25 в 22:20