Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиян Попов за пожарите: Най-важното е когато мине кризата, да не я забравяме

Според него не сме подготвени за екстремни явления, а с климатичните промени се очаква те да стават все по-силни

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: Таня Милушева

Поведението на държавата в сегашните пожари е адекватно. Въпросът е дали държавата е адекватно подготвена. 

Това заяви пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов. 

"Когато се случи пожар, ти може да имаш адекватно поведение, но ако не си подготвен, ако нямаш предварително купената и организирана техника, ако нямаш системи за предупреждение, ако хората не знаят и не са образовани как да действат в такива случаи, колкото и в момента да действаш по най-добрия възможен начин, онова, което постигаш, е ограничено. Пожарите, които виждаме в момента, не са нещо, което може абсолютно точно да бъде предвидено. Знаем, че ще се случват все повече и повече, но трябва да сме подготвени с доста добро обучение и техника. Трябва да се подготвим и да мислим за бъдещето. А не есента да забравим за пожарите, защото те ще се появят отново", категоричен бе той. 
По думите му състоянието на микроязовирите, откъдето пожарникарите могат да се снабдят с вода, е адекватно. Според него обаче проблемът е управленски:

"В България дори не се знае колко точно са язовирите. Те страдат от това, че са разпръснати като собственост, отговорност за поддръжка и експлоатация. Няма орган, който да ги наблюдава всичките. Няма достатъчно изследвания. Няма язовири, които да са в опасно техническо състояние, но много от тях имат нужда от много сериозна поддръжка. Това трябва да се промени. Това е огромна задача, която не е свършена. Язовирите са занемарени, не са в критично състояние, но държавата трябва да им обърне изключително сериозно внимание, да отдели ресурс - и административен, и политически, и финансов".

Бившият министър подчерта обаче, че най-важното е когато мине кризата, да не я забравяме. Според него не сме подготвени за такива явления, а с климатичните промени се очаква те да стават все по-силни. В този смисъл той препоръчва да се изгради базиран в България регионален център за действие при бедствия и аварии. 
В края на месеца в София предстои да се проведе 61-ата сесия на междуправителствения панел по изменение на климата към ООН. В последните години България стана доста активна в климатичната дипломация, подчерта Юлиян Попов. По думите му в резултат на работата на много хора страната ни е избрана за тази конференция, която ще започне след седмица, а и ще е съпроводена от други конференции и събития, свързани с климатичните промени и адаптацията към тях. 

"За България конференцията е важна, защото това е признание, че България е на световната карта в климатичната дипломация, климатичните преговори и климатичната наука. Освен това ще привлече тук делегации от около 150 държави, ще бъде забелязана, видяна, ще се създадат ценни контакти, освен това ще можем да въвлечем значителен брой български учени в дейностите по анализи на климатичните промени, които водят до глобални преговори, свързани с мерките за смекчаване и адаптация към климатичните промени, откъдето се стига до глобални политически решения", коментира бившият екоминистър, като подчерта, че в този смисъл сме "в центъра на света". 

Той изтъкна, че в последните десетилетия в целия свят се наблюдава зачестяване на екстремните явления - на високи температури, наводнения, засушавания, пожари. Когато една гора или трева се изсуши безкрайно, тя става много уязвима и тогава малка човешка намеса може да доведе до подпалване, обясни Попов за сегашните големи пожари у нас. 

"От една страна трябва да сме подготвени за все по-чести случаи като този. От друга страна трябва да мислим каква е нашата роля в смекчаване на климатичните промени, което означава постепенен отказ от фосилните горива".

Цялото интервю на Спас Крайнин с Юлиян Попов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както обичайно, грипът тръгва по-масово декември, пик - в края на януари

Обикновено през декември започва епидемичното разпространение на грипа, а обичайно пикът е в края на януари и началото на февруари . Това напомни в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В момента се отчита грип А - Н1, по-малко се среща Н3, а от групата Б се засича..

публикувано на 28.11.24 в 08:54

БСК организира конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие"

Българската стопанска камара организира днес конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие". По време на форума ще бъдат обсъдени добрите практики за внедряване на екологосъобразни модели в бизнеса и администрацията, включително "зелената" трансформация на опаковките и такса "битови отпадъци" на база..

публикувано на 28.11.24 в 08:42

Ощинският съвет в Ловеч решава за увеличение на данъците и таксите

Общинският съвет в Ловеч ще разгледа и гласува на днешното си заседание предложението на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците, таксите и цените на услугите в общината и промяна на структурата на администрацията. Единствено от коалицията ИТН - Български възход и партньорите от ПП - ДБ подкрепят предложението на кмета Петков за..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

При международна спецакция: Спряха една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг

Една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг в света е свалена при международна полицейска операция, подкрепена от Европол и агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие - Евроюст. Арестувани са 11 души. В акцията са участвали и експерти от ГДБОП. Полицейски екипи на 9 държави от ЕС и от Великобритания са..

публикувано на 28.11.24 в 08:31
Централна гара София

СОС заседава за местенето на спирките на градския транспорт при Централна гара

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София". В района на..

публикувано на 28.11.24 в 08:16
Орлин Колев

Орлин Колев: Няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически

Поне засега  няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред новите, поредни парламентарни избори ". Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на..

публикувано на 28.11.24 в 08:07
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Зад председателя на НС не трябва да има мнозинство с антиевропейски дневен ред

"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски ".  Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния..

публикувано на 28.11.24 в 08:00