Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Попов за пожарите: Най-важното е когато мине кризата, да не я забравяме

Според него не сме подготвени за екстремни явления, а с климатичните промени се очаква те да стават все по-силни

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: Таня Милушева

Поведението на държавата в сегашните пожари е адекватно. Въпросът е дали държавата е адекватно подготвена. 

Това заяви пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов. 

"Когато се случи пожар, ти може да имаш адекватно поведение, но ако не си подготвен, ако нямаш предварително купената и организирана техника, ако нямаш системи за предупреждение, ако хората не знаят и не са образовани как да действат в такива случаи, колкото и в момента да действаш по най-добрия възможен начин, онова, което постигаш, е ограничено. Пожарите, които виждаме в момента, не са нещо, което може абсолютно точно да бъде предвидено. Знаем, че ще се случват все повече и повече, но трябва да сме подготвени с доста добро обучение и техника. Трябва да се подготвим и да мислим за бъдещето. А не есента да забравим за пожарите, защото те ще се появят отново", категоричен бе той. 
По думите му състоянието на микроязовирите, откъдето пожарникарите могат да се снабдят с вода, е адекватно. Според него обаче проблемът е управленски:

"В България дори не се знае колко точно са язовирите. Те страдат от това, че са разпръснати като собственост, отговорност за поддръжка и експлоатация. Няма орган, който да ги наблюдава всичките. Няма достатъчно изследвания. Няма язовири, които да са в опасно техническо състояние, но много от тях имат нужда от много сериозна поддръжка. Това трябва да се промени. Това е огромна задача, която не е свършена. Язовирите са занемарени, не са в критично състояние, но държавата трябва да им обърне изключително сериозно внимание, да отдели ресурс - и административен, и политически, и финансов".

Бившият министър подчерта обаче, че най-важното е когато мине кризата, да не я забравяме. Според него не сме подготвени за такива явления, а с климатичните промени се очаква те да стават все по-силни. В този смисъл той препоръчва да се изгради базиран в България регионален център за действие при бедствия и аварии. 
В края на месеца в София предстои да се проведе 61-ата сесия на междуправителствения панел по изменение на климата към ООН. В последните години България стана доста активна в климатичната дипломация, подчерта Юлиян Попов. По думите му в резултат на работата на много хора страната ни е избрана за тази конференция, която ще започне след седмица, а и ще е съпроводена от други конференции и събития, свързани с климатичните промени и адаптацията към тях. 

"За България конференцията е важна, защото това е признание, че България е на световната карта в климатичната дипломация, климатичните преговори и климатичната наука. Освен това ще привлече тук делегации от около 150 държави, ще бъде забелязана, видяна, ще се създадат ценни контакти, освен това ще можем да въвлечем значителен брой български учени в дейностите по анализи на климатичните промени, които водят до глобални преговори, свързани с мерките за смекчаване и адаптация към климатичните промени, откъдето се стига до глобални политически решения", коментира бившият екоминистър, като подчерта, че в този смисъл сме "в центъра на света". 

Той изтъкна, че в последните десетилетия в целия свят се наблюдава зачестяване на екстремните явления - на високи температури, наводнения, засушавания, пожари. Когато една гора или трева се изсуши безкрайно, тя става много уязвима и тогава малка човешка намеса може да доведе до подпалване, обясни Попов за сегашните големи пожари у нас. 

"От една страна трябва да сме подготвени за все по-чести случаи като този. От друга страна трябва да мислим каква е нашата роля в смекчаване на климатичните промени, което означава постепенен отказ от фосилните горива".

Цялото интервю на Спас Крайнин с Юлиян Попов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06
Проливният дъжд наводни улиците в Разград - 22 май 2025 г.

Част от град Цар Калоян и 3 села в област Разград са без ток след буря

По информация от Електроразпределение Север, вследствие на бурята, която премина над област Разград, без електрозахранване са селата Балкански, Осенец, Езерче, както и част от град Цар Калоян. Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация в Разград. Екипи на ЕРП – Север работи в момента и по тяхна информация електрозахранването ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 20:46
Изглед от въздуха на остров Диего Гарсия от архипелага Чагос.

Великобритания подписа за предаване на суверенитета на стратегическите острови Чагос на Мавриций

Великобритания подписа споразумение за предаването на Мавриций на суверенитета над спорните и стратегически разположени острови Чагос – ход, с който по думите на правителството се гарантира бъдещето на американско-британската военна база там, предаде Асошиейтед прес. На най-големия остров в архипелага в Индийския океан, Диего Гарсия, е разположена..

публикувано на 22.05.25 в 20:34
Момент от срещата между руската и украинската делегация в Истанбул, 16 май 2025 г.

Украйна предаде на Русия списък с хората, които очаква да бъдат освободени

Украйна е предала на Русия списък с хората, които очаква да бъдат освободени в рамките на планираната размяна на военнопленници по формулата 1000 на 1000. Това съобщи председателят на украинския коррдинационен щаб по въпросите на военнопленниците Андрей Юсов, цитиран от украински медии.  Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че списъкът е..

публикувано на 22.05.25 в 20:13

Лекарите и учителите в Англия са получили предложение за 4% увеличение на заплатите

На повечето лекари и учители в Англия е предложено увеличение на заплатите с 4%, след като правителството прие препоръки от съответните органи, които извършват преглед на заплащането. Увеличението е по-високо от 2,8%, които бяха предвидени преди това в бюджета, като министрите заявиха, че по-голямата част от останалите пари ще трябва да бъдат..

публикувано на 22.05.25 в 19:55
Руският президент Владимир Путин.

Путин: Руската армия изпълнява задачи по създаването на буферна зона за сигурност по границата с Украйна

Прието е решение за създаването на буферна зона за сигурност по границата между Русия и Украйна. Руската армия изпълнява тази задача, заяви президентът на Русия Владимир Путин на съвещание с членовете на правителството.  Руският президент, цитиран от ТАСС, подчерта, че трябва да бъде възстановена инфраструктурата на територията на руските Курска,..

публикувано на 22.05.25 в 19:15
Отляво надясно - Командирът на 45-та бронирана бригада

Мерц: Германия и съюзниците ѝ са решени да защитават цялата територия на НАТО

Германия и съюзниците ѝ са решени да защитават цялата територия на НАТО, каза германският канцлер Фридрих Мерц при посещението си във Вилнюс. Заедно с министъра на отбраната Борис Писториус той присъства на официалната церемония по разполагането на германска бронирана бригада за укрепване на източния фланг на Алианса. Германия разполага пълна..

публикувано на 22.05.25 в 19:07