Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Попов за пожарите: Най-важното е когато мине кризата, да не я забравяме

Според него не сме подготвени за екстремни явления, а с климатичните промени се очаква те да стават все по-силни

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: Таня Милушева

Поведението на държавата в сегашните пожари е адекватно. Въпросът е дали държавата е адекватно подготвена. 

Това заяви пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов. 

"Когато се случи пожар, ти може да имаш адекватно поведение, но ако не си подготвен, ако нямаш предварително купената и организирана техника, ако нямаш системи за предупреждение, ако хората не знаят и не са образовани как да действат в такива случаи, колкото и в момента да действаш по най-добрия възможен начин, онова, което постигаш, е ограничено. Пожарите, които виждаме в момента, не са нещо, което може абсолютно точно да бъде предвидено. Знаем, че ще се случват все повече и повече, но трябва да сме подготвени с доста добро обучение и техника. Трябва да се подготвим и да мислим за бъдещето. А не есента да забравим за пожарите, защото те ще се появят отново", категоричен бе той. 
По думите му състоянието на микроязовирите, откъдето пожарникарите могат да се снабдят с вода, е адекватно. Според него обаче проблемът е управленски:

"В България дори не се знае колко точно са язовирите. Те страдат от това, че са разпръснати като собственост, отговорност за поддръжка и експлоатация. Няма орган, който да ги наблюдава всичките. Няма достатъчно изследвания. Няма язовири, които да са в опасно техническо състояние, но много от тях имат нужда от много сериозна поддръжка. Това трябва да се промени. Това е огромна задача, която не е свършена. Язовирите са занемарени, не са в критично състояние, но държавата трябва да им обърне изключително сериозно внимание, да отдели ресурс - и административен, и политически, и финансов".

Бившият министър подчерта обаче, че най-важното е когато мине кризата, да не я забравяме. Според него не сме подготвени за такива явления, а с климатичните промени се очаква те да стават все по-силни. В този смисъл той препоръчва да се изгради базиран в България регионален център за действие при бедствия и аварии. 
В края на месеца в София предстои да се проведе 61-ата сесия на междуправителствения панел по изменение на климата към ООН. В последните години България стана доста активна в климатичната дипломация, подчерта Юлиян Попов. По думите му в резултат на работата на много хора страната ни е избрана за тази конференция, която ще започне след седмица, а и ще е съпроводена от други конференции и събития, свързани с климатичните промени и адаптацията към тях. 

"За България конференцията е важна, защото това е признание, че България е на световната карта в климатичната дипломация, климатичните преговори и климатичната наука. Освен това ще привлече тук делегации от около 150 държави, ще бъде забелязана, видяна, ще се създадат ценни контакти, освен това ще можем да въвлечем значителен брой български учени в дейностите по анализи на климатичните промени, които водят до глобални преговори, свързани с мерките за смекчаване и адаптация към климатичните промени, откъдето се стига до глобални политически решения", коментира бившият екоминистър, като подчерта, че в този смисъл сме "в центъра на света". 

Той изтъкна, че в последните десетилетия в целия свят се наблюдава зачестяване на екстремните явления - на високи температури, наводнения, засушавания, пожари. Когато една гора или трева се изсуши безкрайно, тя става много уязвима и тогава малка човешка намеса може да доведе до подпалване, обясни Попов за сегашните големи пожари у нас. 

"От една страна трябва да сме подготвени за все по-чести случаи като този. От друга страна трябва да мислим каква е нашата роля в смекчаване на климатичните промени, което означава постепенен отказ от фосилните горива".

Цялото интервю на Спас Крайнин с Юлиян Попов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Горна Оряховица ще подпомогне семейството на помощник-капитана на Галакси лийдър"

Община Горна Оряховица ще подпомогне семейството на помощник-капитана на кораба "Галакси лийдър" Данаил Веселинов, който се очаква да се прибере днес в България с правителствения самолет заедно с капитана на кораба след 14 месеца в плен на хутите. Близките на Данаил Веселинов предпочитат да запазят мълчание, докато не се видят с него...

публикувано на 23.01.25 в 11:06
Станислав Балабанов, ИТН

Станислав Балабанов: В управляващата коалиция има разбиране данъците да не бъдат вдигани

В новата управляваща коалиция има разбиране данъците да не бъдат вдигани, заяви за БНТ депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов: "Ще се опитаме максимално събираемостта от данъци, която предстои, да се случи заедно с активното участие на институции, които е крайно време да заработят. Говорим за "Митници", говорим за НАП по отношение..

публикувано на 23.01.25 в 11:02
Росен Желязков

Правителството оттегля от парламента проектобюджета за 2025 г.

Правителството оттегля от Народното събрание проектобюджета за тази година, план-сметките за Общественото осигуряване, Здравната каса, както и пакета промени в данъчните закони, внесени от предходният служебен кабинет. Премиерът Росен Желязков мотивира решението в началото на първото заседание на новия кабинет: "Да направим една по-точна..

публикувано на 23.01.25 в 10:53

КНСБ: 2653 лв. са необходими за месечна издръжка на 3-членно семейство

1474 лева е необходимият "чист" месечен доход за издръжка на живота на един работещ, който живее сам, а за тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2653 лева. Tова сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за четвъртото тримесечие на миналата година.  Доходът за издръжка за един работещ..

публикувано на 23.01.25 в 10:52
Снимката е илюстративна

Площадка за осиновяване. Що е то?

Сдружение "Безопасни детски площадки" предоставя оборудване за баскетболно и за волейболно игрище, което училище, местна общност или община може да осинови и постави на свой терен, за да се обособи ново място за спорт и забавления за младежи над 10 години . Това се случва в рамките на кампанията "Осинови спортна площадка", която ще..

публикувано на 23.01.25 в 10:35
Пленумът на ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

Пленумът на ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

Пленумът на Висшия съдебен съвет единодушно реши да прекрати процедурата за избор на главен прокурор. Решението бе подкрепено от всички 17 присъстващи на заеданието членове. То  бе свикано от министъра на правосъдието Георги Георгиев и е вследствие от обнародването в "Държавен вестник" на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната..

публикувано на 23.01.25 в 10:30

Борисов: Целта на правителството е да спре свободното падане на държавата

Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов коментира в кулоарите на парламента, че е притеснен от липсата на политическа класа и изрази увереност, че правителството ще спре свободното падане на държавата, но напомни, че този кабинет е създаден с огромни компромиси и щети за коалиционните партньори. "В момента - до днес за тези няколко дни живот на..

публикувано на 23.01.25 в 10:29