Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сирени за въздушна тревога в Кипър заради 50-годишнината от турската инвазия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сирени със сигнал за въздушна тревога звучаха в Кипър в 5.30 ч. тази сутрин – точния час, в който преди 50 години започва турската инвазия в страната. 50 топовни салюта откриха тържествата в северната част на острова по случай 50-годишнината от "мирната операция" на Турция. За участие в проявите за първи път едновременно на тази дата на острова, но в двете му разделени части, са премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган.

Най-трагичната дата в историята на страната си кипърските гърци отбелязват с възпоменателни церемонии, панихида, откриване на бюстове на герои и полагане на венци в памет на загиналите.

Кириакос Мицотакис е първият гръцки министър-председател за изминалите 50 години, който ще присъства на събития в Кипър за осъждане на турското нашествие и продължаващата окупация на 37% от страната.

В същото време кипърските турци честват днес Деня на мира и свободата. Програмата му включва военен парад в северната част на Никозия, на който ще присъства турският президент Реджеп Ердоган, военноморски парад с турски самолетоносач и 50 кораба, авиошоу от въздушната група "Турски звезди" и полети на бойни самолети, много тържества, музикални и спортни събития.

В изявления в навечерието на годишнината президентът на Кипър Никос Христодулидис отново потвърди готовността на Никозия за преговори за федерално решение на Кипърския въпрос, а лидерът на кипърските турци Ерсин Татар категорично заяви позицията си за споразумение между две суверенни държави на острова. 

Коментар на събитията направиха в предаването "Събота 150" политологът Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН и кореспондентът на БНР в Кипър Бранислава Бобанац.  

"Днес е денят, в който разделението на Кипър се чувства най-силно. Двете части на разделената страна отбелязват по коренно различен начин тази повратна дата в историята ѝ", подчерта Бобанац. По думите ѝ денят е болезнен за кипърските гърци. В същото време в северната част на разделената столица Никозия текат грандиозни тържества по случай Деня на мира и свободата, добави тя и подчерта:

"Гражданското общество в северен Кипър, кипърските турци, реагираха остро на тези организирани от Анкара и кипърското турско ръководство военни тържества. Те отбелязват, че болката не се празнува".

Мариян Карагьозов допълни, че в страната присъстват и редица опозиционни турски политици. Според него това показва, че в турското общество в момента има голям консенсус между управляващи и опозиция по отношение на стратегическата важност на Кипър. По думите му от стратегически съображения чувствителността на Турция по въпроса е изключително висока.

50 години вече не може да се намери решение за нормализиране на ситуацията в Кипър. Крахът на преговорите беше през 2017 г., напомни Карагьозов. По думите му проблемът е, че след всеки цикъл на преговори, който пропада, намирането на решение става все по-трудно. Има редица въпроси, които разделят сериозно двете части, отбеляза още той.

"50 години са много. Продължаващата ситуация прави решението още по-трудно", потвърди и Бобанац, като подчерта, че на този етап преобладава песимизмът.

Цялото интервю на Деян Йотов с Бранислава Бобанац и Мариян Карагьозов в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл.


По публикацията работиха: Венцислав Василев, Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50