Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“.

Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца от плевенската школа  „Колорит“.

Арт школа „Колорит“ реализира изключителна успешно участие в 31-я Международен конкурс за пластични изкуства, организиран от Центъра на ЮНЕСКО в град Троа – Франция. 

В конкурса са взели участие творби на деца и младежи от 78 страни, които по уникален начин са пресъздали духа, емоцията и ценностите на Олимпийските спортове. 

Най-високото отличие Лауреат и носител на „Наградата на ЮНЕСКО“ – Почетен медал и сертификат печели Пламена Захариева – 13 г. за живописната си творба „От древна Гърция до днес Олимпийските игри дават шанс на най-добрите спортни таланти“.

Пламена се обучава втора година онлайн от своя арт педагог Майя Ананиева в арт школа „Колорит“ и това е най-престижната международна награда, която печели. 

Наградата „Номиниран автор“ печели седемгодишният Аристеидис Сиармпас за рисунката си „Олимпийските игри в древна Гърция“.

Аристеидис живее в Гърция и се обучава онлайн в школа „Колорит“. Забележителното е, че това е неговата първа рисунка с неговия арт педагог, а е толкова близо до голямата награда на конкурса във Франция. 

Три деца получават наградата „Селектиран автор“ и техните творби също са били в надпреварата на финала. Това са Александър Петров – 10 г. за живописната творба „Колоездене на Олимпиада“, Павел Симеонов – 10 г. за рисунката „Ветроходство на Олимпиада 2024 в Париж“ и Лилия Янкова – 13 г. „ Олимпийска надпревара“. 

Рисунките на децата от арт школа „Колорит“ се отличават с интересни идеи и композиции, наситени с богата емоционалност и  живописен изказ, което ги е направило впечатляващи сред хиляди други творби. 

"Като арт педагог се чувствам горда, удовлетворена, оценена и вдъхновена! Това е голям успех не само за децата и мен, но и за България", казва Майя Ананиева.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Иванов, директор на  Драматичен театър

Вълнуващи театрални срещи в Русе

На 13 септември трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие творческия сезон с премиера на пиесата "Опит за летене" по Йордан Радичков.  Две премиери през септември, фестивал през октомври и поредица от режисьорски дебюти предстоят на сцената на Драматичния театър в Русе и тези събития са на път да върнат театралната..

публикувано на 05.09.24 в 17:21
Боян Христов и Елина Дашина

Боян Христов подготвя първия си солов албум

Боян Христов е музикален продуцент, текстописец, певец, аранжор, вокален педагог.  Работил е с едни от най-големите имена в българската поп музика: Мария Илиева, Любо Киров, Поли Генова, ХилдаКазасян, Михаела Филева, Марияна Попова и др. Боян Христов е роден в Пловдив в семейство на музиканти: майка му е класически музикант, а баща му свири в..

публикувано на 05.09.24 в 16:03

Гери Турийска за новия си музикален проект

В рубриката "Летни книги за безсънни нощи" темата е летни четива и летни истории с Гери Турийска - писателка, текстописец, певица, радиоводещ, издател, идеен двигател и основател на “Пощенска кутия за приказки”.  Музиката и литературата в живота ѝ вървят ръка за ръка. ГериТурийска е автор на текстове на Мария Илиева, Рут Колева, Нина Николина,..

публикувано на 05.09.24 в 15:41
Анастас Петров и негови възпитаници

Спомени за основоположника на българския балет Анастас Петров

На 1 септември се навършиха 125 г. от рождението на създателя на българския професионален балет Анастас Петров - първия български балетист, първи хореограф, педагог със своя школа, подготвил най-известните наши балетисти, организирал първата балетна трупа у нас, поставил първия български балет. Накратко: Във всяко начинание в тази област на..

публикувано на 05.09.24 в 14:48
Пловдив - изглед от Стария град
Снимката е илюстративна

Националните есенни изложби в Пловдив продължават до 30 септември

"Приземяване"- под това мото в Стария град на Пловдив отвори врати за посетители Националните есенни изложби.  9 са авторите, които участват във форума за съвременно изящно изкуство, чието начало е поставено в далечната 1967 година. Сред тях са работещи в сферата на живописта, графиката, художествено стъкло, рисунка, фотография, скулптура...

публикувано на 05.09.24 в 10:42
Фестивален оркестър

Елитни музиканти празнуват 40-годишнината на "Аполония" в Созопол

В Созопол са в разгара си Празниците на изкуствата „Аполония“. Те започнаха официално на 28 август и ще продължат до 7 септември.  Изданието е специално, защото с него се отбелязват 40 години от началото.  Много шедро е това издание на „Аполония“ – на събития, нови проекти, емоции. Като на празник, защото голямото семейство на изкуствата..

публикувано на 04.09.24 в 17:47
Фантомът на операта

Кой кой е зад “Фантомът на операта“

След огромния си успех у нас през месец април, най-грандиозната пътуваща продукция на мюзикъла "Фантомът на операта" от А. Л. Уебър отново се играе в зала 1 на НДК /от 29-и август до 5-и септември/. Предаването за музикално-сценични изкуства на програма “Хоризонт“ на БНР “Каста дива“ Ви предлага отзвук от първия спектакъл от новата поредица и..

публикувано на 04.09.24 в 14:43