Остава в сила обявеното от кмета частично бедствено положение в седем села в пограничната община Болярово. Продължава и борбата с огнената стихия при село Воден. Според информацията от тази сутрин пожарът има развитие в широколистен масив на около 70 хиляди декара, съобщи заместник-директорът на Главна дирекция пожарна безопасност и защити на населението старши комисар Любомир Баров. Няма опасност за населени места. Днес във Воден пристигат премиерът Димитър Главчев и министърът на вътрешните работи Калин Стоянов. Все още не е ясно до къде е разпространил огъня през нощта, каза старши комисар Баров:
"Има просеки, на които има възможност да се спре. Много е пресечен теренът, с дълбоки дерета, което възпрепятства навлизането на пожарната техника".
Днес се очаква в гасенето да се включат четири хеликоптера и два самолета.
"Два от Министерството на отбраната и два от Чехия и два самолета".
В 11.00 часа във Воден се очаква да пристигне служебния премиер Димитър Главчев, който ще провери на място изпълнението на поетия от мобилните оператори ангажимент да осигурят клетка, която да обезпечи комуникацията в селото. Той ще провери и доставката на контейнерите, пригодени за живеене, които могат да бъдат използвани при необходимост. Министър-председателят ще разговаря и с екипите от турска страна, които участват в гасенето на пожарите.
Служители от Държавно горско стопанство Катунци и от Гоце Делчев, както и пожарникари, са на границата с Гърция, в опит да не допуснат навлизането на пламналия над Славянка пожар. За сега огънят е на гръцка територия, но е близо до нашата страна. Два хеликоптера и самолет гасят огъня. Българските горски служители от 5 часа сутринта правят просеки и разчистват терена, така че да бъде ограничено навлизането на пожара в България.
Потушен е пожарът при село Червена ябълка на границата със Северна Македания, който обхвана над 650 декара предимно земи, които преди са били използвани за земеделие и около 15 декара смесена гора, каза за БНР тази сутрин директорът на Горско стопанство "Осогово" Васил Пуров. Напълно е потушен и пожарът в около 250 декара иглолистна гора в района на селата Ваксево и Фролош, възникнал на 16 юли.
Териториалният спор между Украйна и Русия трябва да бъде решаван след прекратяване на огъня, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Териториалният въпрос е сложен. Той трябва да бъде обсъден по-късно, но червените линии трябва да бъдат изложени веднага. Ако американската и руската страна обсъждат тези теми, нека ги обсъждат. Нашата..
От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..
Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..
Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици. Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..
Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите предупредиха за очаквано насилие и се заканиха, че всички нарушители ще бъдат арестувани. "15 за..
Британският премиер Киър Стармър заяви на пресконференция след приключилата виртуална среща на 25 световни лидери, че Украйна е показала извън всякакво съмнение, че иска мир, докато Владимир Путин се опитва да протака. "Светът се нуждае от действия, а не от празни приказки и поставяне на условия“, изтъкна Стармър. По-голяма група..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски издаде указ, с който определи официалните представители на страната в бъдещи преговори за мирен договор. В делегацията влизат началникът на кабинета на президента Андрий Ермак, заместникът на Ермак Павло Палиса и министрите на външните работи и на отбраната Андрий Сибига и Рустем Умеров...
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..