Към момента пожарът в крайграничната община Болярово е овладян и локализиран. На място остават десетки дежурни екипи, които ще следят за обстановката.
Вече са монтирани и първите фургони за хората, останали без домове. За трайното решение на жилищния проблем местната власт ще настоява за отпускане на средства от държавния бюджет.
Пожарът, който пламна преди седмица и изгори десетки къщи, стопански постройки и различни видове култури в селата Горска поляна, Воден и Крайново, е под контрол.
През следващите няколко дни ще се следи за повторно възпламеняване на огнища, на място остава и по-голямата част от противопожарните автомобили.
Същевременно в селата Воден и Крайново продължава монтирането на фургоните, предназначени за най-тежко пострадалите, съобщи областният управител Николай Костадинов:
"Тепърва предстои да се инсталират всички тези необходими за ежедневието - ВиК, ток, домакински електроуреди, имаме готовност да бъдат доставени в рамките на няколко дни".
Кметът на Болярово Христо Христов е категоричен, че за семействата, настанени във фургони, това ще е само временно решение:
"На мен ми предстои отново среща с премиера Главчев, ако трябва и среща в парламента с председателя на Народното събрание, ако трябва целево да гласуват някакви средства. Средства на хората трябва да се отпуснат, които имат желание да си възстановят къщите".
Потърпевшите също настояват за трайно решение на проблема:
"Държавата има пари, искаме възстановяване на къщите. Ние няма да ги оставим така - отиваме пред парламента, заставаме там и докато не започне да се работи сериозно по този въпрос, няма да ги оставим намира", каза Златка Янева.
От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..
Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..
Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици. Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..
Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите предупредиха за очаквано насилие и се заканиха, че всички нарушители ще бъдат арестувани. "15 за..
Британският премиер Киър Стармър заяви на пресконференция след приключилата виртуална среща на 25 световни лидери, че Украйна е показала извън всякакво съмнение, че иска мир, докато Владимир Путин се опитва да протака. "Светът се нуждае от действия, а не от празни приказки и поставяне на условия“, изтъкна Стармър. По-голяма група..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски издаде указ, с който определи официалните представители на страната в бъдещи преговори за мирен договор. В делегацията влизат началникът на кабинета на президента Андрий Ермак, заместникът на Ермак Павло Палиса и министрите на външните работи и на отбраната Андрий Сибига и Рустем Умеров...
Привърженици на гражданската инициатива "Будители" излязоха на протест пред сградата на Народното събрание, в центъра на София, с настояване за нови и честни избори. Обединени граждански организации настояват за незабавна оставка на правителството и разпускане на НС. Тихомир Василев от името на протестиращите заяви: "От Гражданска..
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..