Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настоящият цикъл от избори тежко ерозира легитимността на демокрацията. Накрая от нея няма да остане нищо, предупреди той

Христо Христев: По-лошо от най-лошото управление е да няма управление

"В този цикъл на разпиляване на вота ще стигнем до конституционна криза"

| Интервю
Христо Христев
Снимка: БТА

"Изборите са най-легитимният способ за излъчване на управление, но тази формула е вярна, когато в резултат на изборите действително се излъчва управление. Ние не сме в тази хипотеза."

Това каза пред БНР Христо Христев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Очевидно е налице много тежка криза на политическата система, смята той.

Политическите сили трябва да си зададат въпроса доколко рамката на избирателната система позволява при този разпръснат вот да се създаде стабилно управление, защото по-лошо от най-лошото управление е липсата на управление, коментира Христев.

Според него "граничи с лудостта да ходим 10 пъти на избори", без да се излъчи правителство, защото "накрая от българската демокрация нищо няма да остане".

Настоящият цикъл от избори тежко ерозира легитимността на българската демокрация, убеден е той.

Трайният изход от това положение са промени в избирателната система, посочи Христев.

"Или да бъде въведен изцяло или отчасти мажоритарен избор, или някаква смесена избирателна система, която по определен начин фаворизира онези политически сили, които имат по-голям брой гласове."

В този цикъл на разпиляване на вота ще стигнем до конституционна криза, заяви преподавателят.

Свикването на Велико народно събрание предполага квалифицирано мнозинство, от друга страна – ако то се избере по пропорционалната система, няма да имаме различна картина, поясни Христо Христев.

"Процесите в БСП не са от вчера. Донякъде това, на което сме свидетели в ДПС, беше изненада, но също има своето обяснение", коментира част от актуалната политическа картина преподавателят.

"Тази среда на политическа ерозия, на размиване на основни познати политически субекти, е картина на политическа криза."

Нормалното участие в политиката не става с етикети и събитиен мениджмънт, а предполага по-задълбочено виждане за развитието на обществото, отбеляза още Христев.

Масовата корупция - сектор след сектор, онагледява как се разпада българската държава, обобщи преподавателят. По думите му, ПП-ДБ трябва да надмогнат "детските рефлекси в политиката", да обяснят на избирателите си какво ще правят след следващите избори и да следват тези свои заявки.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50