Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

| Интервю
Снимка: БТА

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва

Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия.

Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща, подчерта той пред БНР и заяви категорично, че грешките са системни. 
"За да има успех една превенция за даден вид природни бедствия, е необходимо да има ясна концепция за това какво трябва да се прави с хоризонт от 10-15 години. При нас всичко се прави на парче, в момента. Сега още един месец ще говорим за пожари. Виждате, че започват да стават наводнения, започва да се говори за наводнения, забравят се пожарите. След това ще има свлачища, не дай си Боже ще се случи земетресение. Тогава всички тези сили и средства, които са мобилизирани, едва ли ще могат да се справят в този пълен капацитет, който би трябвало да има една национална служба", коментира Кръстанов в интервю за предаването "12+4". 

Ако една просека има успех и спре огъня, всички служби ще казват, че те са тези, които са предотвратили разпространението, подчерта специалистът и добави обаче, че ако не може да се спре огъня, проблемът започва да се прехвърля. По думите му просеките са една много мощна превантивна дейност, но такива се правят след много задълбочен анализ на възможните варианти и сценарии за развитието на огъня.

Кръстанов уточни, че кметовете на общините са отговорни за защитата от бедствия. МРРБ, МОСВ, Пожарната също имат отговорности, напомни той и добави, че така отговорността започва да се размива и да се прехвърля от една институция на друга. 

"Докато не се направи една единна европейска съвременна държавна агенция за гражданска защита, където да се концентрира цялото управление на единната спасителна система, на превантивната дейност и т.н., ще си говорим всяка година за това какво е трябвало да се направи. Без държавна агенция, няма да може да се справи държавата с нито едно природно бедствие", категоричен бе той.

Според него най-малкият проблем е да се закупят летателни средства. Въпросът е какви са екипажите, къде ще се правят обученията, кой и къде ще ги поддържа, изтъкна още специалистът. 

Цялото интервю на Георги Налбантов с Атанас Кръстанов в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23