Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

| Интервю
Снимка: БТА

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва

Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия.

Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща, подчерта той пред БНР и заяви категорично, че грешките са системни. 
"За да има успех една превенция за даден вид природни бедствия, е необходимо да има ясна концепция за това какво трябва да се прави с хоризонт от 10-15 години. При нас всичко се прави на парче, в момента. Сега още един месец ще говорим за пожари. Виждате, че започват да стават наводнения, започва да се говори за наводнения, забравят се пожарите. След това ще има свлачища, не дай си Боже ще се случи земетресение. Тогава всички тези сили и средства, които са мобилизирани, едва ли ще могат да се справят в този пълен капацитет, който би трябвало да има една национална служба", коментира Кръстанов в интервю за предаването "12+4". 

Ако една просека има успех и спре огъня, всички служби ще казват, че те са тези, които са предотвратили разпространението, подчерта специалистът и добави обаче, че ако не може да се спре огъня, проблемът започва да се прехвърля. По думите му просеките са една много мощна превантивна дейност, но такива се правят след много задълбочен анализ на възможните варианти и сценарии за развитието на огъня.

Кръстанов уточни, че кметовете на общините са отговорни за защитата от бедствия. МРРБ, МОСВ, Пожарната също имат отговорности, напомни той и добави, че така отговорността започва да се размива и да се прехвърля от една институция на друга. 

"Докато не се направи една единна европейска съвременна държавна агенция за гражданска защита, където да се концентрира цялото управление на единната спасителна система, на превантивната дейност и т.н., ще си говорим всяка година за това какво е трябвало да се направи. Без държавна агенция, няма да може да се справи държавата с нито едно природно бедствие", категоричен бе той.

Според него най-малкият проблем е да се закупят летателни средства. Въпросът е какви са екипажите, къде ще се правят обученията, кой и къде ще ги поддържа, изтъкна още специалистът. 

Цялото интервю на Георги Налбантов с Атанас Кръстанов в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30