Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

| Интервю
Снимка: Личен архив

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава, заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда.

"В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до компетентните институции в съответната държава. Нашите сънародници могат да си подадат сигнала към нас, като е важно в него да има подробна информация относно работодателя, мястото и данни за контакт с тях. Ние ги препращаме на компетентната институция, защото нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава". 

Ако българите са заминали зад граница с посредничеството на лицензирана фирма, тогава ГИТ може да извърши проверка на фирмата-посредник, уточни Маджаров. По думите му обаче работата на посредника е да свърже работодател и работник. Тяхната дейност приключва със сключването на договора с чуждия работодател, добави той. 

ГИТ има правомощия да извърши проверка на работодателя, единствено ако той е българска фирма или предприятие, уточни експертът. 
В предаването "12+4" Маджаров подчерта, че най-важното нещо, когато българи заминават на работа в чужбина, е да имат писмен документ - трудов договор, в който да са уговорени условията на труд, като заплащане, работно време, отпуск, почивки и т.н. Той напомни многото случаи на заминаване без подписан договор, когато на работника се обещава едно, а на място условията са съвсем различни. 

Той отново повтори, че не трябва да се събират такси за различни административни дейности. По думите му това е друг вид измама.

Маджаров подчерта, че е изключително важно сигналите за нередности да се подават навреме, дори още докато лицето работи

Той посочи, че основно оплакванията тази година са свързани със заплащането

На телефонната линия за българи, работещи в чужбина - +359 28101747, всеки може да получи консултация за трудовите си права, начините за подаване на сигнал при нередности, както и връзки с компетентните институции в съответната държава. Българите могат да получат помощ и от службите по трудовите и социални въпроси към посолствата ни в европейските държави. 

Цялото интервю на Мария Костова с Димитър Маджаров в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26
Донка Михайлова

Донка Михайлова: ВИК инфраструктурата вече е въпрос на национална сигурност

"Необходим е сериозен ресурс, необходима е  нова управленска философия на ползването на водните ресурси , на реконструкцията на ВИК-мрежата в страната, защото можем да определим като "безумие", че в  много български общини 80% от водата изтича и само 20% се използва рационално . Тези 80% изтичат, защото  мрежата е крайно амортизирана ...

публикувано на 05.09.24 в 11:14

Милена Захариева: Детските столчета по новия регламент няма да са по-скъпи

От началото на септември са в сила нови правила за детските столчета в колите . За продажба ще се предлагат изделия само по новия стандарт, но старите също ще могат да се използват, докато не дойде време за тяхната подмяна.  Пред БНР Милена Захариева от Фондация "Деца на борда" обясни, че това не са нови и по-скъпи столчета . Просто всички..

публикувано на 05.09.24 в 10:54
Доц. Росен Калпачки

Доц. Росен Калпачки: Необходим е регистър на пациентите с инсулт

Възрастта на човек с инсулт не е критерий, който да води до неприлагане на модерно лечение при по-старите пациенти. По-скоро доста хора остават извън системата заради това, че най-близката до тях болница не е пригодена да предложи съвременно лечение. Това обясни в интервю за БНР доц. Росен Калпачки, ръководител на най-големия специализиран център за..

публикувано на 05.09.24 в 09:31

КНСБ: Максималният осигурителен доход за 2025 г. да е 4000 лв.

КНСБ предлага максималният осигурителен доход за 2025 г. да бъде увеличен от 3750 на 4000 лв. Предложението е във връзка с предстоящите обсъждания на бюджета за догодина. Става дума за повишение със същия процент, с който нараства средногодишно средната работна заплата за страната. Това каза пред БНР експертът от синдиката и заместник-председател..

публикувано на 03.09.24 в 13:20

Д-р Христина Бацелова: Отново имаме повишаване на случаите на Covid-19

За поредна година в края на лятото имаме повишаване на случаите на Covid-19 , съобщи пред БНР д-р Христина Бацелова - епидемиолог в УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив. По думите ѝ много от случаите не се регистрират , затова няма как да се посочат действителните числа. Тя уточни, че в момента се разпространяват варианти и подварианти от групата..

публикувано на 03.09.24 в 11:18