Изгарянето на отпадъци в България придобива опасни размери. Това се констатира в нов доклад на сдружение "За Земята".
"Това, което се опитахме да направим с нашия доклад "Изгарянето на отпадъци в България зад завесата", е да погледнем количествата", обясни пред БНР Десислава Стоянова, екип "Икономическа справедливост" в сдружение "За Земята".
"Гледали сме 2022 г., тъй като това са последните доклади, с които разполагаме като информация. Изследвахме какво е количеството отпадъци, които на практика са изгорени. Това са 266 хиляди и 500 тона за 2022 г.
Разрешените количества са 1.7 млн. тона на година. В момента този капацитет се използва на 15%. Това означава, че операторите имат възможност да увеличат своите количества".
Ние, като граждани нямаме информация за всички оператори – колко и какво точно горят, посочи още тя в предаването "Преди всички".
"Това са наши сметки. Спряхме се на гориво от отпадъци, текстил, гуми и пластмаса".
Изгарянето на отпадъци е много опасно начинание, предупреди Стоянова.
"Както за околната среда, така и за здравето на хората. Отделят се канцерогенни вещества. Те се натрупват в почвата и трудно се доказва наличието им".
Информацията за вноса на отпадъци също е много труднодостъпна, обясни тя.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
От днес започва кампанията на здравното министерство, в която хората могат да получат съдействие за достъп до пациентското си досие чрез мобилния си телефон. Това ще се случва в изнесени пунктове в различни населени места, като локациите ще бъдат обявявани предварително на сайта на министерството. Днес мобилни пунктове ще работят в Монтана,..
Районната прокуратура в Габрово е образувала досъдебно производство по случая с пострадалото дете на 13 години, което бе прието в болница след сбиване с баща си. Това съобщиха от Районната прокуратура, цитирана от БТА. Производството е образувано след проведена координационна среща в Дирекция "Закрила на детето" - Габрово с участието на..
Във Великобритания т.нар. Кралски влак ще бъде изведен от експлоатация до 2027 година, в рамките на мерки за спестяване на разходи. Британските медии съобщиха, че любимият вид транспорт на покойната кралица Елизабет II - "Кралският влак", казано метафорично, също е "достигна края на линията" и е на път да бъде изведен от експлоатация. На..
От утре започват новите летни "Литературни маршрути". Те са посветени на видеоигрите, градските граници, домовете на Вазови и ул. "Цар Иван Асен II". Пред БНР Тодора Радева - създател на Фондация "Прочети София" и автор на проекта "Литературни маршрути" в София, разказа, че са решили тази година да направят този нетипичен литературен маршрут,..
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще направи символичната първа копка за ремонта на сградата на Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм. Проектът "Енергийно обновяване на сграда за обществено обслужване в областта на културата, представляваща Природонаучен музей в с. Черни Осъм, община Троян" е на..
Туристите от круизните кораби, които искат да посетят Санторини и Миконос от днес плащат по 20 евро на човек. За другите острови цената е по 5 евро. Тази тарифа е валидна в летния туристически сезон до края на септември. След това таксите се намаляват, но не се премахват. От 1 ноември до 31 март посещение на Санторини струва 4 евро, а..
Патентното ведомство на Република България заедно с Европейската комисия и Службата на ЕС за интелектуална собственост организира конференция на тема "Българските занаяти - традициите срещат бъдещето". Форумът е част от информационната кампания на Патентното ведомство по повод новия регистрационен режим на Географските указания за занаятчийските и..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..