Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Теодор Замфиров: Съвременната медицина извежда причината за раковата болест като болест на генома

Д-р Теодор Замфиров
Снимка: Станислава Пирчева

В днешния свят, когато технологиите и медицината се развиват с бързи темпове, ставаме свидетели на невероятни открития и иновации, които променят начина, по който се борим с най-тежките заболявания. Една от най- значимите области на прогрес е прецизираната медицина, базирана на генетични изследвания

Тези изследвания позволяват на лекарите да надникнат в самия геном на пациента и да разберат какви мутации причинява заболяването

Ракът, например, е болест, която мъчи човечеството от хиляди години, но сега, благодарение на генетичните изследвания, имаме възможността да прилагаме индивидуализирано лечение, което е далеч по-ефективно. Тестове ни позволяват да анализираме огромен брой генетични варианти и да определим най-добрите терапевтични стратегии. 

НЗОК да поеме генетичните изследвания на пациенти с онкологични заболявания

"Съвременната медицина извежда причината за раковата болест като болест на генома, посочи в "Нощен хоризонт" д-р Теодор Замфиров

"Което означава, че ние няма как да проведем правилно лечение на пациента, без да надникнем в неговия геном, а всъщност да видим кой от активните гени непрекъснато излъчва импулси, така че клетката непрекъснато да се дели, да се размножава, което в края на краищата представлява рака. 

Новите технологии идват след проекта - "Човешки геном", който завърши 2003 година и с който се прочетоха всички 3 милиарда букви на човешкия геном. Технологиите след това се развиват в посока разчитане на индивидуалния човешки геном и да се сравнява с този референтен, за да се види къде има мутации, или варианти в гена, които дават непрекъснати стимули на клетките да се делят. 

Те придобиват различни по вид мутации, някои от клетъчните клонове приемат предимство пред останалите клетки, започва едно неконтролируемо делене, най-неприятното е във фазата на метастази, където има клетки от даден орган раково изроден в други нормални органи, където им се нарушава функцията, поясни още д-р Замфиров.

Д-р Замфиров разказа за новите методи и подходи, които променят медицината и как те могат да подобрят живота на милиони хора по света. Един разговор за това как науката и иновациите дават надежда и нови възможности за лечение.

"Генетичните изследвания за пациенти с онкологични заболявания са важни, за да може да се използват т.нар. прицелни терапии, които атакуват определен от теста активен ген и неговият продукт като протеин, така че като "ключ в ключалка" да го затвори и да не му дава да разпространява импулсите си към клетъчното ядро, откъдето да се получава деленето и да се разрастват клетките. 

В този случай е изключително важно да се види кой е този ген, или кои са вариантите, защото може да са и генни сливания в зависимост от вида тумор, които движат раковия процес.

Така че, да се определи кое лекарство, какъв вид химиотерапия да се приложи или лъчелечение е важно да имаме възможност за генетични тестове. Тези тестове са особено важни и при наследственост на онкологично заболяване

Подобни генетични тестове са от полза и при оценка на риска от сърдечно-съдовите болести, например, каза още д-р Замфиров за БНР. 

Юлия Пискулийска

"Д-р Замфиров участва в нашите семинари на здравния форум МОСТ, защото преди него известният наш генетик проф. Иво Кременски също участва по темите за генетика, така на "мостчето" попадна и д-р Замфиров, коментира за БНР Юлия Пискулийска, журналист, поет и писател, организатор на ежегодния здравен форум на фондация МОСТ. 

"Д-р Замфиров участва със сериозни теми в здравния форум, с полезна информация за хората и със важни препратки към здравните власти. Самият той работи с отношение към хората, с мисъл за развитие на науката, като всичко е подчинено на иновациите и на ползата за човека, сподели още Юлия Пискулийска. 

Д-р Теодор Замфиров

Д-р Теодор Замфиров е завършил Техникум по Енергетика специалност Хладилна, Топлинна и Климатична техника в техникум Вилхем Пик, сега "Хенри Форд". Завършва Медицински Университет София с отличен успех през 1995-та година. След завършването си практикува 12 месеца като лекар в спешна и неотложна помощ.

Избира бизнеса с лабораторна и аналитична техника. От 2001-ва година основава и ръководи една от водещите компании в България, но и на Балканите, занимаваща се с дистрибуция на клинична и научна апаратура и реактиви за болнична и доболнична помощ. Носители са на редица дистрибуторски награди от различни производители на съвременна високо иновативна техника. Интересите са му в областта на прецизираната онкология и таргетни терапии, генетична диагностика и др. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ракета, изстреляна от Ливан, удари район близо до град Рош Пина, Северен Израел, 20 октомври 2024 г.

Трима ливански войници са убити при израелски удар в Южен Ливан

 Трима ливански войници са загинали при израелски удар в Южен Ливан, съобщи Ройтерс като се позова на изявление на ливанската армия. При въздушното нападение е бил поразен военният автомобил, с който пътували военните.  По-рано днес беше съобщено за: Израелски удари по щаба на разузнаването на "Хизбула" Нетаняху е разговорял по телефона с..

публикувано на 20.10.24 в 17:05
Снимката е илюстративна, архив.

Ниска активност на вота за кмет в дупнишкото с. Бистрица, кандидатът е само един

Около 15% достигна избирателната активност в ранния следобед на изборите за кмет в дупнишкото с. Бистрица - гласували към 15:00 ч. бяха близо 200 от 1200 имащи право на глас в двете секции, съобщиха от Общинската избирателна комисия. Няма постъпили сигнали или жалби за нарушения, допълват от ОИК. Кандидатът за кмет на Бистрица е само..

публикувано на 20.10.24 в 16:54
Сателитни снимки на урагана

Ураганът "Оскар" достигна сушата на Бахамските острови

Ураганът "Оскар" стигна сушата на островите Инагуа в басейна на Бахамските острови и се очаква следобед да достигне до Гуантанамо или Олгин в Куба, съобщи американският Национален център по ураганите, цитиран от Ройтерс. В момента "Оскар" се намира на около 241 км на изток-североизток от Гуантанамо, като ветровете му достигат максимална скорост 130..

публикувано на 20.10.24 в 16:17
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху - архивна снимка от 2017 година

Нетаняху е разговорял по телефона с Доналд Тръмп

Канцеларията на израелския премиер Бенямин Нетаняху съобщи, че днес той е разговарял с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс".  "Премиерът Нетаняху повтори своята позиция, която е заявявал и публично: Израел взима предвид въпросите, които повдига американското правителство, но в крайна сметка ще взема решенията си въз основа на..

публикувано на 20.10.24 в 16:08
Президентите на Сърбия Александър Вучич (вляво) и на Русия - Владимир Путин - архивна снимка от 21 ноември 2021, Сочи

Вучич и Путин са разговаряли по телефона за първи път от две години и половина насам

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че в телефонен разговор с руския държавен глава Владимир Путин е изразил надежда, както и в предишния им разговор преди две години и половина, че Сърбия няма да въведе санкции срещу Русия, предаде ТАНЮГ. Поводът за разговора е била 80-тата годишнина от освобождаването на Белград от фашистка окупация през Втората..

публикувано на 20.10.24 в 15:53

Във Велико Търново направиха възстановка на Струмишката епопея

Военноисторическа възстановка на Струмишката епопея от преди 80 години беше пресъздадена на военния полигон "Беляковец“. Над 70 курсанти и участници от родолюбиви сдружения от България и чужбина претвориха победната битка на 18-и пехотен Етърски полк, когато Българската армия влиза победоносно в Скопие. Струмишката епопея е от..

публикувано на 20.10.24 в 15:37
Жители на община Кочериново протестират заради безводието - 2 септември 2024

Подменят 12 км от ВиК мрежата в община Кочериново

Започна подмяната на общо 12 киломера от ВиК мрежата в община Кочериново, каза за БНР кметът Светослав Горов. Близо месец общината беше на воден режим това лято заради нарушено водоподаване от язовир "Калин" и споделянето на водата със съседната община Рила. Подмяната започна в общинския център - в града се подменят към 600 м по главната..

публикувано на 20.10.24 в 15:15