В днешния свят, когато технологиите и медицината се развиват с бързи темпове, ставаме свидетели на невероятни открития и иновации, които променят начина, по който се борим с най-тежките заболявания. Една от най- значимите области на прогрес е прецизираната медицина, базирана на генетични изследвания.
Тези изследвания позволяват на лекарите да надникнат в самия геном на пациента и да разберат какви мутации причинява заболяването.
Ракът, например, е болест, която мъчи човечеството от хиляди години, но сега, благодарение на генетичните изследвания, имаме възможността да прилагаме индивидуализирано лечение, което е далеч по-ефективно. Тестове ни позволяват да анализираме огромен брой генетични варианти и да определим най-добрите терапевтични стратегии.
НЗОК да поеме генетичните изследвания на пациенти с онкологични заболявания
"Съвременната медицина извежда причината за раковата болест като болест на генома, посочи в "Нощен хоризонт" д-р Теодор Замфиров.
"Което означава, че ние няма как да проведем правилно лечение на пациента, без да надникнем в неговия геном, а всъщност да видим кой от активните гени непрекъснато излъчва импулси, така че клетката непрекъснато да се дели, да се размножава, което в края на краищата представлява рака.
Новите технологии идват след проекта - "Човешки геном", който завърши 2003 година и с който се прочетоха всички 3 милиарда букви на човешкия геном. Технологиите след това се развиват в посока разчитане на индивидуалния човешки геном и да се сравнява с този референтен, за да се види къде има мутации, или варианти в гена, които дават непрекъснати стимули на клетките да се делят.
Те придобиват различни по вид мутации, някои от клетъчните клонове приемат предимство пред останалите клетки, започва едно неконтролируемо делене, най-неприятното е във фазата на метастази, където има клетки от даден орган раково изроден в други нормални органи, където им се нарушава функцията, поясни още д-р Замфиров.
Д-р Замфиров разказа за новите методи и подходи, които променят медицината и как те могат да подобрят живота на милиони хора по света. Един разговор за това как науката и иновациите дават надежда и нови възможности за лечение.
"Генетичните изследвания за пациенти с онкологични заболявания са важни, за да може да се използват т.нар. прицелни терапии, които атакуват определен от теста активен ген и неговият продукт като протеин, така че като "ключ в ключалка" да го затвори и да не му дава да разпространява импулсите си към клетъчното ядро, откъдето да се получава деленето и да се разрастват клетките.
В този случай е изключително важно да се види кой е този ген, или кои са вариантите, защото може да са и генни сливания в зависимост от вида тумор, които движат раковия процес.
Така че, да се определи кое лекарство, какъв вид химиотерапия да се приложи или лъчелечение е важно да имаме възможност за генетични тестове. Тези тестове са особено важни и при наследственост на онкологично заболяване.
Подобни генетични тестове са от полза и при оценка на риска от сърдечно-съдовите болести, например, каза още д-р Замфиров за БНР.
"Д-р Замфиров участва в нашите семинари на здравния форум МОСТ, защото преди него известният наш генетик проф. Иво Кременски също участва по темите за генетика, така на "мостчето" попадна и д-р Замфиров, коментира за БНР Юлия Пискулийска, журналист, поет и писател, организатор на ежегодния здравен форум на фондация МОСТ.
"Д-р Замфиров участва със сериозни теми в здравния форум, с полезна информация за хората и със важни препратки към здравните власти. Самият той работи с отношение към хората, с мисъл за развитие на науката, като всичко е подчинено на иновациите и на ползата за човека, сподели още Юлия Пискулийска.
Д-р Теодор Замфиров е завършил Техникум по Енергетика специалност Хладилна, Топлинна и Климатична техника в техникум Вилхем Пик, сега "Хенри Форд". Завършва Медицински Университет София с отличен успех през 1995-та година. След завършването си практикува 12 месеца като лекар в спешна и неотложна помощ.
Избира бизнеса с лабораторна и аналитична техника. От 2001-ва година основава и ръководи една от водещите компании в България, но и на Балканите, занимаваща се с дистрибуция на клинична и научна апаратура и реактиви за болнична и доболнична помощ. Носители са на редица дистрибуторски награди от различни производители на съвременна високо иновативна техника. Интересите са му в областта на прецизираната онкология и таргетни терапии, генетична диагностика и др.
Още по темата в звуковия файл.
От Велико Търново започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на Свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За седма година поклонниците ще извървят близо 700 километра по пътя на мощите на закрилника на българския народ Свети Йоан Рилски. "Ние правим поклонническо..
Примерът на Христо Иванов с оставката беше показателен и трябваше да бъде заразен - и Асен Василев, и Кирил Петков да подадат оставки, когато загубиха около 300 000 човека на изборите . Те не го направиха, намериха си оправдание. Това коментира проф. Росен Стоянов, експерт по политически комуникации, в интервю пред БНР. "При други..
Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, разказаха местни жители. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято. През лятото жителите на село Горна Вереница, община Монтана, са на воден режим. Със заповед на кмета на..
От днес започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г. Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Целевите средства се отпускат за период от пет месеца - от 1 ноември 2025 г. до 31 март 2026 г. Все още не е определен размерът на помощта за новия отоплителен..
"Истината какво се случва с откраднатите автомобили във Великобритания", така е озаглавена втора поредна статия в "Мейл онлайн" по въпроса, в която отново фигурира името на България като дестинация за продажба на части или транзитен пункт за контрабанден внос в Русия, заобикаляйки санкциите. Във Великобритания: Части от крадени коли се..
Прокуратурата и ГДБОП разбиха част от международен канал за пране на пари и данъчни измами, който е действал и на територията на България. Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство. В канала са били замесени и четирима българи. Набирани са били лица с нисък статус от Ботевград, София и Ловеч, на чиито имена са..
"Режисираните опити за сваляне на властта" няма да имат успех, се казва в изявление на външните министри на Сърбия и Унгария. Марко Джурич и Петер Сиярто се срещнаха в Сегед. Според Джурич има значителни паралели между това, което се случва през последните дни по улиците на столиците на Сърбия и Унгария и двете правителства ще останат "рамо..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...