Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Теодор Замфиров: Съвременната медицина извежда причината за раковата болест като болест на генома

Д-р Теодор Замфиров
Снимка: Станислава Пирчева

В днешния свят, когато технологиите и медицината се развиват с бързи темпове, ставаме свидетели на невероятни открития и иновации, които променят начина, по който се борим с най-тежките заболявания. Една от най- значимите области на прогрес е прецизираната медицина, базирана на генетични изследвания

Тези изследвания позволяват на лекарите да надникнат в самия геном на пациента и да разберат какви мутации причинява заболяването

Ракът, например, е болест, която мъчи човечеството от хиляди години, но сега, благодарение на генетичните изследвания, имаме възможността да прилагаме индивидуализирано лечение, което е далеч по-ефективно. Тестове ни позволяват да анализираме огромен брой генетични варианти и да определим най-добрите терапевтични стратегии. 

НЗОК да поеме генетичните изследвания на пациенти с онкологични заболявания

"Съвременната медицина извежда причината за раковата болест като болест на генома, посочи в "Нощен хоризонт" д-р Теодор Замфиров

"Което означава, че ние няма как да проведем правилно лечение на пациента, без да надникнем в неговия геном, а всъщност да видим кой от активните гени непрекъснато излъчва импулси, така че клетката непрекъснато да се дели, да се размножава, което в края на краищата представлява рака. 

Новите технологии идват след проекта - "Човешки геном", който завърши 2003 година и с който се прочетоха всички 3 милиарда букви на човешкия геном. Технологиите след това се развиват в посока разчитане на индивидуалния човешки геном и да се сравнява с този референтен, за да се види къде има мутации, или варианти в гена, които дават непрекъснати стимули на клетките да се делят. 

Те придобиват различни по вид мутации, някои от клетъчните клонове приемат предимство пред останалите клетки, започва едно неконтролируемо делене, най-неприятното е във фазата на метастази, където има клетки от даден орган раково изроден в други нормални органи, където им се нарушава функцията, поясни още д-р Замфиров.

Д-р Замфиров разказа за новите методи и подходи, които променят медицината и как те могат да подобрят живота на милиони хора по света. Един разговор за това как науката и иновациите дават надежда и нови възможности за лечение.

"Генетичните изследвания за пациенти с онкологични заболявания са важни, за да може да се използват т.нар. прицелни терапии, които атакуват определен от теста активен ген и неговият продукт като протеин, така че като "ключ в ключалка" да го затвори и да не му дава да разпространява импулсите си към клетъчното ядро, откъдето да се получава деленето и да се разрастват клетките. 

В този случай е изключително важно да се види кой е този ген, или кои са вариантите, защото може да са и генни сливания в зависимост от вида тумор, които движат раковия процес.

Така че, да се определи кое лекарство, какъв вид химиотерапия да се приложи или лъчелечение е важно да имаме възможност за генетични тестове. Тези тестове са особено важни и при наследственост на онкологично заболяване

Подобни генетични тестове са от полза и при оценка на риска от сърдечно-съдовите болести, например, каза още д-р Замфиров за БНР. 

Юлия Пискулийска

"Д-р Замфиров участва в нашите семинари на здравния форум МОСТ, защото преди него известният наш генетик проф. Иво Кременски също участва по темите за генетика, така на "мостчето" попадна и д-р Замфиров, коментира за БНР Юлия Пискулийска, журналист, поет и писател, организатор на ежегодния здравен форум на фондация МОСТ. 

"Д-р Замфиров участва със сериозни теми в здравния форум, с полезна информация за хората и със важни препратки към здравните власти. Самият той работи с отношение към хората, с мисъл за развитие на науката, като всичко е подчинено на иновациите и на ползата за човека, сподели още Юлия Пискулийска. 

Д-р Теодор Замфиров

Д-р Теодор Замфиров е завършил Техникум по Енергетика специалност Хладилна, Топлинна и Климатична техника в техникум Вилхем Пик, сега "Хенри Форд". Завършва Медицински Университет София с отличен успех през 1995-та година. След завършването си практикува 12 месеца като лекар в спешна и неотложна помощ.

Избира бизнеса с лабораторна и аналитична техника. От 2001-ва година основава и ръководи една от водещите компании в България, но и на Балканите, занимаваща се с дистрибуция на клинична и научна апаратура и реактиви за болнична и доболнична помощ. Носители са на редица дистрибуторски награди от различни производители на съвременна високо иновативна техника. Интересите са му в областта на прецизираната онкология и таргетни терапии, генетична диагностика и др. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт навръх Великден изнесе пернишкият камерен смесен хор

Възкресен концерт навръх Великден изнесе в централния пернишки храм "Св. Иван Рилски" камерен смесен хор "Иван Топалов" с ръководител Михаил Добрев. Десетки перничани и днес се стекоха в църквата, за да честват Възкресението на Иисус Христос, да благодарят на Спасителя и да запалят свещичка за здраве. Великденските песнопения и тази година..

публикувано на 20.04.25 в 17:06

Набират средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица

В Плевен продължава дарителската кампания, с която се набират средства за градеж на православен храм в село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева. Към момента в село Тученица няма православен храм. До 80-те години на миналия век за църква местните използват стара сграда, която църковното..

публикувано на 20.04.25 в 16:46

Готвят протест срещу изграждането на ветроенергиен парк в Осоговската планина

Екоактивисти и граждани в Кюстендил готвят протест срещу изграждането на ветроенергиен парк в Осоговската планина. Според коментари в социалните мрежи протестът е насрочен за 30 април, когато -  от 14 часа, започва и заседанието на Общинския съвет. "Всички будни граждани заедно да спасим Осогово от безумието, което се опитва да направи новата..

публикувано на 20.04.25 в 16:21

Монтанчани възстановяват средства по програмата на НОИ за рехабилитация

Ползвали програмата на НОИ за рехабилитация и профилактика възстановяват средства, заради нарушения. През миналата година 668 души от област Монтана са се възползвали от програмата. За настоящата година има увеличение за доплащането, от страна на ползващите. 668 жители на област Монтана са се възползвали през миналата година по програмата на..

публикувано на 20.04.25 в 15:58

Празнична служба за Второ Възкресение

Християнският свят празнува Възкресение Христово. В полунощ храмовете бяха огласени от пасхалния поздрав "Христос Воскресе. Воистину Воскресе!". Богослужението в катедралата "Свети Александър Невски" беше водено от патриарх Даниил, който тази сутрин оглави и службата за Второ Възкресение в столичния митрополитски храм "Света Неделя"...

публикувано на 20.04.25 в 15:28

На Великден папа Франциск отправи призив за мир и разбирателство

На изпълнения с хиляди богомолци и туристи площад „Св.Петър“ в Рим, се проведе Великденската неделна литургия. Папа Франциск поздрави лично света с традиционната за празника благословия Urbi et Orbi (Към града и към света). Празничната Великденска литургия изнесе кардинал Анджело Комастри. След това, при уникална за площада и присъстващите..

публикувано на 20.04.25 в 15:04

ИПИ: Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро

Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се..

публикувано на 20.04.25 в 14:36