От октомври до януари догодина в залите на Националната галерия ще гостува пътуващата изложба "В окото на бурята. Модернизъм в Украйна". Ценните художествени експонати досега са показвани в Мадрид, Кьолн и Виена, а преди да дойдат в София ще са в Братислава и Лондон.
Известно е, че модернизмът се разгръща в Украйна на фона на сложна социално-политическа обстановка: революцията от 1905 година, Първата световна война, разпадането на Руската империя през 1917 година, последвалата краткотрайна независимост като Украинска народна република 1921 година и създаването на Съветска Украйна.
Директорът на националната ни галерия Ярослава Бубнова каза, че повечето европейски музеи, в които е показана или ще бъде показана изложбата от Украйна за първи път демонстрират историческа ретроспектива на украинското изкуство. Така е и в България.
"Самото транспортиране на тази изложба – на произведения от музеи и частни колекции от Украйна и Европа, се превърна в секретна спецоперация", разказа извънредният и пълномощен посланик на Украйна Олеся Илашчук.
По думите ѝ експонатите, придружени от военен конвой, са тръгнали от Киев през полската граница, натоварени в два камиона малко преди масиран ракетен руски удар в средата на ноември 2022-ра година. От тогава изложбата пътува в различни европейски градове и предстои да бъде показана в едни от най-престижните музеи в Европа.
Проектът "В окото на бурята. Модернизъм в Украйна" е дело на кураторите Юлия Литвинец – директор на Националния художествен музей на Украйна, Константин Акинша, Катя Денисова и Марина Дроботюк и реализиран с подкрепата на колекционерката Франческа Тисен.
Празниците на изкуствата "Аполония" са в разгара си и както винаги в Созопол се усеща концентрация на артистизъм, талант и почитателски интерес. Класическите концерти не правят изключение и всяка вечер Археологическият музей се изпълва с хора, жадни за срещи с музиката и елитните изпълнители - преобладаващо български имена. Класическата..
С бурни аплодисменти лондончани показаха високата си оценка за дебюта на българската диригентка Деляна Лазарова на най-големия и престижен европейски музикален фестивал - Би Би Си Промс. Концертът в Роял Албърт Хол на 10 септември беше част от ежегодните участия на Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си. С него, по особено тържествен и специален..
Народният театър "Иван Вазов" представи новия си сезон. Той започва със заявката за "театър на три континента". Официално започва в събота, 13 септември, с 62-рото представление на "Великденско вино" с участието на Владо Пенев. Дни по-късно предстоят три премиери. Едната ще е следващият вторник и за първите пет поредни представления..
С премиера на книга за актрисата Емилия Радева започва днес есенният литературен сезон на Столичната библиотека. "Животът ми - едно добро представление" е заглавието на изданието, което ще бъде представено от съставителя на книгата и дъщеря на известните актьори Емилия Радева и Любомир Димитров Катерина Димитрова. Посетителите ще видят..
Книгата "Музеят на моето време" на Слава Янакиева представя колекция от фрагменти, в които личното свидетелство се превръща в общо послание за памет, род, загуби и надежда. Янакиева е културолог, преводач и университетски преподавател. Започва своето търсене в тишината на Covid пандемията. "Цялото бреме на времето, което мъкнем, трябва..
Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът", чийто основоположник е Стефан Данаилов, се открива за 29-а поредна година. Домакин е Пловдивският драматичен театър. Първото представление в афиша е спектакълът „Без кръв“ на Пловдивската трупа по едноимения роман на Алесандро Барико. Режисьор е Диана Добрева, а сценичната адаптация..
Книгата "Етюд-и-те на София. 10 години в кадри" на фотографа Иван Шишиев запечатва едни от най-интересните и впечатляващи хора, места и събития в столицата ни през последното десетилетие. "Вече има публикувани над 18 000 кадъра, които разказват какво се случва в София и България. Публикувал съм и снимки от Ирак, Албания, Киргистан,..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
“История на българите в кратце" е новата книга на акад. Георги Марков . "Написах тази кратка история преди години, но в един малък вариант, когато..
"Много хора предполагам не знаят, че България до 1999 година не е отпечатвала сама банкнотите си, което не говори добре за репутацията на една държава ,..