Снаряд е избухнал в държавното предприятие "Терем - Цар Самуил" в Костенец. При експлозията няма пострадали хора. Това потвърди директорът на предприятието Калин Димитров:
"Производствена авария. Взети са всички мерки, които са необходими. Обезопасен е районът. Работи военна полиция. Опасност за населението няма. Ще бъде уточнено, ще получите допълнителна информация".
По първоначална информация това е станало при изпитания.
По случая с избухналия снаряд в завод "Терем - Цар Самуил" - Костенец няма да бъде образувано досъдебно производство, тъй като няма пострадали. Това каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.
Той каза, че инцидентът е станал при автоматизирано пълнене на снаряди. Там е нямало хора, защото процесът бил автоматичен.
Запрянов обясни:
"Промишлен инцидент. Служба КОС е завършила своето разследване и няма да има досъдебно производство, тъй като няма жертви, няма материални щети. Това е индустриален инцидент за определено индустриално изделие, което извършва автоматично тази дейност. Колегите да ликвидират нанесените повреди на това устройство и да продължат производствения процес".
Преди да заработи тази инсталация ще бъде проверена отново.
Запрянов отбеляза, че инцидентът не е безобиден, но уточни, че инцидентът няма нищо общо със скорошните предупреждения на европейските разузнавателни служби за умишлени саботажи.
Директорът на "Терем - Цар Самуил" обясни:
"Доколкото ми е известно става дума за 122-милиметров снаряд".
Директорът на "Терем - Цар Самуил" Калин Димитров обясни, че след инцидента на служителите ще бъде обърнато внимание да боравят по-внимателно с производствените съоръжения. Това ще се случи под формата на допълнителни инструктажи, както и ще се направи вътрешно разследване, за да не се повтарят подобни инциденти.
Пред депутатите от комисията по отбрана Калин Димитров каза, че при инцидента дори и стъклата на цеха не са пострадали.
След дългогодишно прекъсване производството на взривни вещества в "Терем - Цар Самуил" в Костенец беше възобновено през януари 2023 г. Тогава беше посочено, че новото производство ще открие допълнително около 30 работни места.
Засилена превантивна дейност, адекватност на реакциите и синхрон между институциите – това са основните моменти, заложени в новия План за действие при бедствия и защита на населението в община Болярово. През последните няколко години малката крайгранична община трябваше да се справя с пожари и наводнения. Неадекватните действия по време..
Канада е „решена да защитава своите права“ след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон и предупреди останалите страни по света, че те могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент. Ралф Гудейл, върховният комисар на Канада, както официално е титлата за посланик от..
Британският премиер Киър Стармър заминава днес за много важна среща с лидерите на ЕС в Брюксел по въпросите на отбраната и сигурността. В навечерието на срещата той прие в провинциалнита си резиденция Чекърс германския канцлер Олаф Шолц. Киър Стармър се отправя към Брюксел за първата по рода си среща с всичките 27 лидери на ЕС след официалното..
Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година. Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..
Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент. Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..
Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване. Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..