Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Взривоопасна обстановка в Близкия изток, Израел предупреди гражданите си да са изключително внимателни

Бойци на "Хизбула" носят ковчега на своя висш командир Фуад Шукр, който беше убит от израелски въздушен удар, по време на погребална процесия в Бейрут, Ливан, 1 август 2024 г.
Снимка: АП/БТА

Израелската армия твърди, че е убила военния командир на "Хамас" Мохамед Дейф при въздушен удар в град Хан Юнис в Ивицата Газа на 13 юли.

Междувременно в Техеран се състоя погребална церемония за убития вчера политически лидер на палестинската групировка Исмаил Хания. 
А националният съвет за сигурност на Израел отправи официално предупреждение към всички израелски граждани да бъдат изключително внимателни, ако са извън пределите на страната.

Съветът към премиера Бенямин Нетаняху смята, че Иран, ливанската групировка "Хизбула" и палестинската "Хамас" може да извършат нападения срещу обекти, свързани с еврейски институции и представителства на Израел в други държави.

По-рано днес лидерът на "Хизбула"  Хасан Насрала заяви, че е "неизбежно" Израел да получи подобаващ отговор на убийствата в Бейрут на висшия командващ от групировката Фуад Шукр и в Техеран на политическия лидер на "Хамас" Исмаил Хания.
Иранска делегация обсъжда с представители на своите съюзници в Близкия Изток - Ливан, Ирак и Йемен, потенциалните ответни мерки срещу Израел след убийството на лидера на "Хамас" Исмаил Хания в Техеран вчера, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници.

Съюзът, наречен "Ос на съпротивата", и изграждан в продължение на 40 години за противопоставянето на влиянието на Израел и САЩ в Близкия изток, включва палестинската групировка "Хамас", движението "Хизбула" в Ливан, бунтовниците хуси в Йемен и различни шиитски въоръжени групи в Ирак и Сирия.

Лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала заяви, че битката с Израел е навлязла в нова фаза. Израел определено трябва да очаква отговор, както и че групировката разполага с достатъчно командири, каза той.

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху снощи се закани да отговори със сила на нападения срещу страната му. Той заяви, че в последно време Израел е нанесъл съкрушителни удари на поддръжниците на Иран, но не спомена убийството на Хания:

"Ще си уредим сметките с всички, които ни нараняват. Който убива децата ни, който отнема живота на гражданите ни, който наранява държавата ни - за главата му е обявена награда."
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей води днес молитвата на погребението на Исмаил Хания в Техеран. 

Хиляди оплакаха кончината му и скандираха "Смърт за Израел" и "Смърт за Америка", пише Ройтерс.
Тялото му ще бъде транспортирано със самолет до Катар, където Хания живееше през по-голямата част от времето, за погребение в петък.
Израел не е поел отговорност за удара, при който беше убит Хания.
Междувременно обаче израелската армия съобщи, че при нанесения на 13 юли въздушен удар в град Хан Юнис в Ивицата Газа е бил убит военният командир на "Хамас" Мохамед Дейф.

Той беше ръководител на бригадите "Изедин ал-Касам" - военното крило на Хамас.

Смята се, че той е един от архитектите на нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври миналата година, когато бяха убити около 1200 израелци и чужденци, предимно цивилни, а други над 240 души бяха отведени в Газа като заложници.

В отговор Израел започна пълномащабна офанзива в Ивицата Газа, при която, по данни на местните власти, до момента са убити над 39 хиляди души.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Марий Росен и Димитрис Георгиев за филма "Татко"

Кино премиерата филма "Татко", част от "София филм фест", ще се състои на 21 март от 18,30 в кино "Люмиер", посочиха за "Закуска на тревата"  Марий Росен и Димитрис Георгиев, които са сценаристи и режисьори на филма. "София филм фест“ е първият фестивал, на който филмът им ще се срещне с публиката.  София филм фест започва от 13 март и..

публикувано на 01.03.25 в 09:00

1 година от кончината на патриарх Неофит

Днес се отбелязва една година от кончината на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, който почина миналата година след дълго боледуване. От 09:00 часа в митрополитската катедрала "Свeта Неделя“ в София ще бъде отслужена заупокойна света литургия.  "Патриарх Неофит остава во веки жив в сърцата и паметта ни със своето истинско..

публикувано на 01.03.25 в 08:58

От днес: По-скъп престой на наказателните паркинги в София

Центърът за градска мобилност повишава цените за престой за наказателните паркинги в София. За лек автомобил цената става 4 лева на час, а за джип - 5 лева. Сумата се начислява за всеки започнат час от денонощието. Преди повишението един час престой на лек автомобил на наказателен паркинг струваше 2 лева, а за джип - 3 лева. Три са..

публикувано на 01.03.25 в 08:54

Прокуратурата иска постоянен арест за двамата обвинени за склада с вейпове в "Люлин"

Софийската районна прокуратура ще иска мярка за неотклонение постоянно задържане за двамата обвинени за притежание на склад с хиляди вейпове без бандерол. В четвъртък вечерта в квартал "Люлин" столичната полиция откри електронни цигари и течност за пълнене на стойност около 6 милиона лева. Продажбата е ставала през интернет приложения...

публикувано на 01.03.25 в 08:43
Сръбски студенти пристигнаха в Ниш за пореден протест след смъртта на 15 души на жп гарата в града, 28 февруари 2025 г.

Ниш блокиран от 18-часова стачка на сръбските студенти

Ниш беше блокиран от протестиращите студенти в Сърбия. Те обявиха 18-часова блокада на третия по големина град в страната. Снощи хората излязоха по улиците, за да приветстват протестиращите студенти. Изтече и едномесечният срок след оставката на премиера Милош Вучевич, в който президентът Александър Вучич трябваше да предложи нов..

публикувано на 01.03.25 в 08:21

Баба Марта пристига във Велико Търново с файтон

По стара традиция на първи март в очакване на пролетта българите се закичват с бели и червени конци - мартеници, с пожелания за здраве и успех. Древният ритуал е най-интересен за децата. Според традицията мартеницата се носи, докато човек види щъркел, и тогава трябва да я върже на цъфнало плодно дърво. Във Велико Търново Баба Марта ще..

публикувано на 01.03.25 в 08:14

За началото на месец Рамазан: Радев е домакин на празничната вечеря ифтар

Днес започва свещеният за мюсюлманите месец Рамазан. Това е период на духовно пречистване, пост и молитва. Мюсюлманското изповедание в България организира национална благотворителна кампания. По случай началото на свещения месец в София ще бъде проведена празнична вечеря ифтар. По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от..

публикувано на 01.03.25 в 08:06