Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън за размяната на затворници с Русия: Изключително дипломатическо постижение

Самолети, за които се смята, че превозват затворници, идващи от Русия, пристигат на летището в Анкара, 1 август 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изключително дипломатическо постижение - така президентът на Съединените щати Джо Байдън нарече осъществената днес най-мащабна размяна на затворници между Запада и Русия след Студената война.

От Белия дом обаче заявиха, че Вашингтон няма да промени политиката си по отношение на руската агресия в Украйна. 

Американските власти потвърдиха, че 16 души - трима американци, един със зелена карта, петима германци и седем руски политически затворници, които бяха задържани и осъдени в Русия, са били освободени в замяна на 8 души, задържани в САЩ, Германия, Норвегия, Словения и Полша. Това заяви съветникът по въпросите на националната сигурност в Белия дом Джейк Съливан.

Той изрази дълбока благодарност към Турция, че е осигурила важна логистична подкрепа.
Сред освободените от Русия американски затворници са осъдените на по 16 години затвор за шпионаж кореспондент на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович и бившият морски пехотинец Пол Уилън, както и журналистката от Радио "Свободна Европа" Алсу Курмашева, която излежаваше присъда от 6 и половина години за разпространение на фалшива информация за руската армия.

От Беларус е пуснат осъденият на смърт за тероризъм, но помилван от президента Лукашенко германски гражданин Рико Крюгер.

От Русия свобода получиха политически дисиденти. Владимир Кара-Мурза е единият от тях - той има и британско гражданство. И още един опозиционен политик е вече на свобода - Иля Яшин.

По данни на турското разузнаване, което координира размяната днес в Анкара, 10 души заминават за Русия, включително двама непълнолетни, 13 души ще заминат за Германия, а трима - за Съединените щати.

Процесът по размяната на затворници продължава на летището в Анкара със здравни проверки и други процедури. 

Продължава да се работи и по осигуряването на освобождаването на американският учител Марк Фогел, който беше арестуван през август 2021 година от руските власти за опит да влезе в Русия с малко количество медицинска марихуана, каза Джейк Съливан.

През юни 2022 г. той беше осъден на 14 години затвор.

Президентът на САЩ Байдън определи размяната като "постижение на демокрацията", той ще се срещне със семействата на освободените американци в Белия дом.

Представител на американската администрация е допълнил още, че Вашингтон ще продължи да държи Москва отговорна за агресивните ѝ действия. 

А германското правителство заяви, че не е било лесно решението за освобождаването на полковника от ФСБ Вадим Красиков, който излежаваше в Германия присъда за убийството през 2019 г. на чеченски дисидент.


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камион се самозапали на изхода на Пазарджик

Камион се е самозапалил на изхода на Пазарджик, в посока Пловдив.  На място има противопожарни екипи.  Няма пострадали.    Районът е обезопасен. Към момента не е ясна причината за инцидента.  Движението се регулира от "Пътна полиция".  Призовават се шофьорите да карат с намалена скорост и повишено внимание.

публикувано на 21.08.25 в 08:57
Разрушената сграда на баптистката болница Ал Ахли след израелски въздушен удар в град Газа, 13 април 2025 г.

Палестинци напускат град Газа

Много палестинци започнаха да напускат град Газа, след като израелската армия предприе първите стъпки от операцията си за установяване на контрол над него, съобщиха властите.  Военен говорител обяви, че израелските въоръжени сили вече действат в предградията Зейтун и Джабалия.  Хамас: Плановете за завладяване на град Газа показват пренебрежение към..

публикувано на 21.08.25 в 08:55
Свилен Трифонов

Свилен Трифонов: Някой се притеснява от доклада за безводието, отлежава на бюрото на Киселова

"Явно в момента човекът, който може да разпорежда спешни мерки в държавата, се казва Делян Пеевски ." Това заяви пред БНР Свилен Трифонов, депутат от ПП-ДБ, член на временната парламентарна комисия за безводието, както и на комисията по околна среда, във връзка със спешните институционални действия, предприети по темата с безводието. Според..

публикувано на 21.08.25 в 08:29
Никола Янков

Никола Янков за безводието: Пари има, ноу-хау има, решението е в частния сектор - концесия

" Няма розови понита, които да дойдат и да ни решат проблема с водата. Няма да викаме неволята. Пари има, ноу-хау има, решението е в частния сектор - концесия. Няма друго решение. Политиците трябва да стартират незабавно работа в тази посока". Това заяви пред БНР Никола Янков - предприемач, бивш зам.-министър на икономиката, част от икономическия..

публикувано на 21.08.25 в 08:19

Ограничения на престоя и паркирането около Националния стадион

Ограничава се престоят и паркирането на места около Националния стадион "Васил Левски" от 8 ч. заради футболната среща между Професионален футболен клуб "Левски" и "Аз Алкмаар" Нидерландия, съобщиха от Столичната община. Мачът ще се състои тази вечер от 21:00 ч. 

публикувано на 21.08.25 в 07:57

От Трън до Вакарел: Безводието като беда и безотговорност

"Във Вакарел 30 години лятото нямахме вода. Аз съм израснал без вода . Като станах кмет, се направи довеждащият водопровод, водопроводът на селото също е подменен. При нас има вода, постоянно пристига, но не можем да разширим тръбите, за да задоволим прищевките на хората . Местните хора са живели в тоя ад без вода. Ние имахме баня, а..

публикувано на 21.08.25 в 07:47
Държавен фонд

От началото на годината земеделците са получили над 120 млн. държавна помощ

От началото на годината до момента по схемите за държавна помощ на българските земеделци са изплатени 120 970 040 лв. Данните са от брояча на страницата на Държавен фонд "Земеделие". 1 456 666 000 лв. пък са парите, които фермерите у нас са получили като европейски субсидии по директните плащания от 16 октомври до днес. Броячът е сред..

публикувано на 21.08.25 в 07:41