Свалянето на сегашния председател на парламента - Рая Назарян, би създало конфликтна основа на предизборната кампания. Това обясни пред БНР гл.ас. Ваня Нушева, катедра Политология в СУ и експерт в "Прозрачност без граници".
Днес се очаква да разберем дали има 80 гласа за вкарване на такава точка в дневния ред на парламента.
"Може да определим това действие като доста рисково и крайно. Подобна оценка бихме могли да дадем в контекста на бъдещите възможности за сътрудничество между политическите партии в следващия парламент".
Политическият живот и действията на партиите в парламента отново са заложник на неефективен начин на действие на разследващите институции относно престъпленията, свързани с нарушаване на избирателните права на гражданите, обясни Нушева в предаването "Преди всички".
"С неефективно пресичане на мрежите за купуване на гласове. Това е основната причина, която мотивира решенията на партиите да искат смяна на служебния министър-председател и съответно промяна на министъра на вътрешните работи".
Президентът разполага с избор между трима възможни служебни министър – председатели към днешна дата, обясни тя.
"Настоящият премиер и двама представители на институциите – на БНБ – Петър Чобанов, както и на Сметната палата – Горица Грънчарова - Кожарева. Те са изявили определено желание да заемат този пост. Въпросът е доколко това би било приемливо за президента, а също и за политическите партии".
Нушева коментира и възможностите за промени в Закона за Сметната палата.
"През последните повече от десет години се затвърждава тенденцията за промяна в законите, които регламентират дейността на независимите регулатори – да се премине от един колективен начин на управление към подход, при който НС избира председател, а по негово предложение се избират останалите заместници и членове на съответната регулаторна институция. Това превърна тези институции до голяма степен в еднолично управлявани органи.
Много внимателно трябва да се преценява по какъв начин се извършват промените в законодателството. Когато депутатите предлагат промени, за да бъде решен един конкретен проблем – да се разшири обхвата на лицата, които потенциално биха могли да бъдат посочени за служебни министър-председатели, възможно е да възникнат промени, които засягат същинските функции на тези регулаторни институции".
Резултатът от изборите ще бъде функция от действията както на политическите партии, така и на един по-широк кръг от институции, обясни Нушева.
"МВР има важна роля в охраняването на избирателните права. Но ЦИК, РИК, СИК са съставени от представители на политическите партии. Областните управители и кметовете имат поддържаща техническа функция. Прокуратурата, Съветът за електронни медии също имат правомощия. Не трябва да преекспонираме влиянието, което би могло да има МВР.
От активността на партиите и на медиите зависи дали ще бъдат идентифицирани практики, свързани с нарушаване на избирателните права на гражданите".
Тя коментира дали е реалистична възможността Мария Габриел да стане заместник-главен секретар на НАТО. Вчера се появи такава информация в няколко медии.
"Ръководните постове в НАТО са свързани с постигане на висока степен на съгласие между страните членки и наличието на експертиза. Не мога да преценя дали тези изисквания са свързани с профила на Мария Габриел".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Европейската комисия представи стратегията на Евросъюза за единния пазар, която цели облекчаване на административната тежест върху бизнеса. С новата инициатива за дерегулация се създава категория "малки компании със средна капитализация" и над 38 000 фирми в Евросъюза се освобождават от 8 ключови законодателни акта, пише "Политико". Новата категория..
Окончателното решение на съда - 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". 20 г. затвор за Георги Семерджиев за зверското ПТП на "Черни връх", отнело два живота Върховният касационен съд изцяло потвърди както наложено му наказание, така и..
Екип от пътни полицаи и от Детска педагогическа стая направиха занимания в училища в Кюстендилско по безопасност на движението. Учениците, които преминаха обучение по проекта Детско полицейско управление, представиха наученото. Те показаха, че могат да се грижат за собствената си безопасност, за безопасността на приятелите си и могат да се справят..
Трябва да ес фокусираме върху 5 важни неща, да работим и те да се случат, а не да започваме с голямата кошница и после всичко да е крах, сподели в интервю пред БНР журналиста Боби Ваклинов, по повод обявеното от него гражданско сдружение. Самият Ваклинов преди дни във фейсбук обяви, че тръгва към политиката. "Промяна не е думата, защото..
Окръжният съд във Велико Търново остави в ареста 28-годишния шофьор от село Крушето, който причини катастрофата на 15 май през нощта на пътя Русе – Велико Търново. При инцидента край село Поликраище на място загинаха двама млади мъже, а жена е със средна телесна повреда. Повдигнатото обвинение е за причиняване на смърт по..
Премиерът Росен Желязков призова бюджетът на София да бъде приет. Той уточни, че правителството е отпуснало 15 млн. лева не за заплати, а като увеличение на субсидията за градския транспорт: Публикувано е постановлението за новите 15 млн. лева за градския транспорт на София Как може да се увеличат заплатите в градския транспорт от 1 април?..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..