Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПП-ДБ с 84 подписа за оставката на шефа на Антикорупционната комисия

Антон Славчев
Снимка: БГНЕС

ПП-ДБ внесе в парламента проект за решение за освобождаване от поста на Антон Славчев като член и изпълняващ функциите председател на Комисията за противодействие на корупцията и на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Той оглавява временно двете комисии след разделянето на КПКОНПИ и изпълнява реално председателски функции, без да е избиран по правилата.

"Продължаваме промяната" - "Демократична България" събраха 84 подписа при необходими 80 за оставката на шефа на Антикорупционната комисия Антон Славчев, съобщи депутатът Лена Бориславова. От коалицията имат подкрепата и на "Възраждане", както и на депутатите от двете фракции на "Величие". 

От ПП-ДБ очакват мнозинство за отстраняването на Антон Славчев, каза Лена Бориславова:

"Господин Антон Славчев е кадър на Делян Пеевски, както виждаме, и в множеството действия и бездействия, когато е необходимо, на Антикорупционната комисия, и това всъщност е едно мерило за това в това Народно събрание кои депутати как ще се определят. Така например за колегите от ГЕРБ можем да видим дали има наистина ГЕРБ са без Делян Пеевски".

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обясни защо партията му застава зад исканата оставка на шефа на Антикорупционната комисия:

"Изчерпана е цялата политическа система в България, която е затапена от хора на Пеевски. Ние първоначално, изначално знаем, че когато един човек е предложен от множество с ГЕРБ и ДПС, или по-скоро вече с Пеевски, защото то не можем да казваме, че ДПС и Пеевски е едно и също, очевидно, че не са, когато говорим за Певески, който стои начело на държавата и хора, които са предложени от него, там имаме два много простички избора: или с Пеевски, или против Пеевски. Ние сме против Пеевски".

От ПП-ДБ обвиняват Антон Славчев в политическа зависимост. Антикорупционната комисия, която ръководи Славчев, беше упрекната и за отстраняването на Андрей Гюров като подуправител на БНБ, за да бъде елиминиран от списъка на потенциалните служебни премиери.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дамски клуб "Монтана на токчета" събра 2500 лева за благотворителна кауза

50 жени рисуваха 50 картини за благотворителна кауза. Дамски клуб "Монтана на токчета" събра 2500 лева. Със средствата ще бъдат подпомогнати с хранителни пакети нуждаещи се жители от Монтана. Членовете на дамския клуб за осма година показаха, че благотворителността е една от силните им страни. Събитието премина под наслов "С Коледния дух в..

публикувано на 23.11.25 в 00:08

Летището в Айндховен е затворено заради дронове

Летището в Айндховен беше затворено тази вечер заради дронове, написа нидерландският военен министър Рубен Брекелманс в социалната мрежа "Екс". „Средствата за борба с дронове са готови за действие“, добави Брекелманс. В петък вечерта военните са използвали оръжията срещу дронове над военновъздушната база във Волкел, на 40 километра североизточно от..

публикувано на 22.11.25 в 23:59

Забранени за продажба у нас лекарства открити в магазини в София

Множество лекарства, забранени за продажба в България, са открити в два търговски обекта в столицата при специализирана акция на „Икономическа полиция“ - СДВР, съобщиха от МВР.  Операцията е проведена вчера съвместно с експерти от столичната Регионална здравна инспекция, Националната агенция по приходите и Агенцията по безопасност на храните...

публикувано на 22.11.25 в 22:46

Расте броят на жертвите на израелските удари в Газа

Най-малко 24 души са убити и 54 ранени при израелските удари срещу ивицата Газа, съобщава Асошиейтед прес, позовавайки се на здравните власти в анклава. По-рано кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху съобщи, че са убити петима висши членове на "Хамас", в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка. Според..

публикувано на 22.11.25 в 22:16
Председателят на КОП 30 в Бразилия Андре Кореа до Лаго

В споразумението от КОП 30 не се споменават изкопаемите горива

Окончателният проект за споразумение между близо 200 държави на конференцията на ООН за климата КОП30 в Бразилия не споменава изрично изкопаемите горива, предаде Франс прес. Текстът, който все още предстои да бъде ратифициран с консенсус на заключителна сесия в Белем, призовава за утрояване на финансирането за адаптация към климата в развиващите се..

публикувано на 22.11.25 в 22:10

Хиляди протестираха в Марсилия срещу насилието свързано с наркотиците

Хиляди граждани и десетки политици се събраха във френския град Марсилия, за да осъдят насилието на нарко престъпниците след бруталното убийство на 20- годишен младеж - брат на активист срещу наркотрафика. В бели дрехи, с вдигнати високо ръце като знак за отхвърляне на насилието над 6000 души почетоха паметта на 20- годишния марсилец Мехди..

публикувано на 22.11.25 в 21:35

"Политико": ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите по мирния план на Тръмп за Украйна

ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..

публикувано на 22.11.25 в 21:14