Най-съществената, тежката корупция, която касае основно отрасли на икономиката ни и големи групи хора, и минира свободната конкуренция, създава монополи, се случва през законодателството.
Това каза Елеонора Николова, бивш шеф на БОРКОР, в интервю пред БНР.
На въпроса - защо се проваляме в опита антикорупционните органи да не служат като бухалки, тя обясни:
"Аз бях временно изпълняващ и това продължи много години. Бях директор на Центъра за противодействие на организираната престъпност - БОРКОР. Това беше аналитичен орган, за да установява слабите места на законите, през които минава корупцията. БОРКОР да установи слабите места на ниво закони и подзаконови нормативни актове. Успех имахме, но беше замъглен, бяхме под непрекъсната атака, което показваше, че нямаше желание да се случат нещата".
"Обществото не може да не установи, че ръководствата на двете комисии по Закона за корупция и Закон за отнемане на незаконно придобито имущество са натоварени с отговорности и изборът трябваше да е в 3-месечен срок от приемането им. Това не се случи. НС бездейства, за да се сетим в 12 без 5, че Славчев не изпълнява задълженията си. В чл. 12 на Закона за незаконно придобито имущество има такава възможност при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения. Но и двете комисии са с непопълнен състав – мястото на Цацаров не е заето, Славчев изпълнява неговите функции", коментира Елеонора Николова в предаването "12+4".
Тя сподели, че по нейно време предприетите мерки са били за законодателството за търговия с лекарства и медицински изделия, както и за обществените поръчки.
"Редица закони бяха напипани и начертахме добри мерки. Да припомня, че през 2017 г. вицепремиер е Миглена Кунева и по нейна инициатива се създаде този мегаорган, и прибра под шапката си КПКОНПИ, звено от Сметната палата и специализираната дирекция на ДАНС, и не произлезе нищо. Сега тази мегакомисия се разделя отново на две", коментира Елеонора Николова.
И допълни:
"Всички напъни са били да рапортуваме пред европейските партньори, че имаме воля и желание да борим корупцията. Но нито веднъж на създадените институции не им се даде възможност да произведат продукт за държавата. Кадровият проблем също е голям, защото желанието на всяка политическа сила е да овладее един такъв органи".
И припомни, че при създаването на мегакомисията темата е била за Тони-Балкони и Пацо-терасата.
"Общо взето това произведохме около кадровото укрепване на тези институции", допълни тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..