Възрастни украински бежанци с увреждания, както и украински деца, ще бъдат преместени от град Банкя край София в курорта "Свети свети Константин и Елена" до Варна. Те са настанени в учебния център на Националната агенция за приходите (НАП) в Банкя по Програма за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в България.
Пред БНР Александър Бередин - руснак, който помага на украинските бежанци у нас съобщи, че близо 30 човека, основно възрастни хора със заболявания и в лошо здравословно състояние, както и майки с деца, ще бъдат преместени от мястото за настаняване в София в хотел край Варна.
За това преместване украинците разбират миналия четвъртък. Имат само една седмица да съберат багажа си и да заминат. Осигурен им е автобус, който ще ги вземе рано сутринта на 15-и август, четвъртък, разказват те.
"Поставиха ни на масата лист хартия, на който е написано: "Вие сте длъжни до 15-о число да отидете във Варна. Подробности ще получите по-късно". После дойде втори документ, в който пишеше, че ще дойде автобус, който ще ги придвижи до Варна".
Жената, която говори, е след два инфаркта и заради високото си кръвно налягане едва стои на крака. Дори си тръгва по време на записа, защото не може да издържа повече:
"При нас им хора, които не могат да бъдат транспонирани с автобус. Има човек, който скоро претърпя сърдечно-съдова операция и е в медицинския кабинет, и може с него да се поговори. Аз съм преживяла два инфаркта и сега имам кръвно 180 и просто не мога да пътувам, дори не мога да стоя в момента".
Другото момиче е едва на 24. Оказа, се че скоро е претърпяла операция на гръбначния стълб:
"Във Варна няма медицинска помощ, а тук има. Близо до нас има медицински заведения. В София са ми правили компютърна томография. В Банкя са ми правили високо интензивни лазерни манипулации и високо интензивни магнитни операции на гръбначния стълб. И искам да отбележа, че това е много сложна операция и много натоварваща. Аз трябва да лежа, не трябва да се движа и да се натоварвам физически след тези процедури. Ще ми трябва допълнителна рехабилитация и всичко ще е наред".
Хората са притеснени и търсят отговори от институциите, но засега такива няма.
"Безпокоя се, защото ми е нужна още медицинска помощ и още грижи, и почивка, за да се възстановява и чак тогава ще мога да се придвижвам в границите на България".
От учебния център на Национална агенция за приходите в Банкя, където са настанени, управителката Велина Владкова не предоставя информация до момента. Когато репортер на БНР посети украинските бежанци, Владкова поиска извън територията му да се осъществи записът, а тя отказа да коментира случая преди да е получила разрешение да говори за това от Агенцията. По-късно Владкова е отправила заплахи срещу хората, че са говорили с журналист. Въпреки това украинците са благодарни за помощта, която им е била осигурена:
"Искам да добавя благодарности към Велина, която ни прие тук и за прекрасното медицинско обслужване, защото тук имахме възможност да се изправим на крака", каза жена от настанените там бежанци от Украйна.
Според Решение на Министерски съвет от 2022 г., в което са определени Условията и реда за преместване на бежанците, които се ползват с временна закрила и са получили настаняване, по изключение се допуска, лицето, което управлява мястото за настаняване да поиска чрез Областния управител от Националния оперативен щаб, бежанците да бъдат преместени. Задължително условие за тяхното преместване е да има добре обоснована „легитимна цел“. Каква е тази цел към момента няма отговор нито от НАП, нито от Областната управа на София, нито от Националния оперативен щаб (НОЩ) към Министерския съвет. Единствено от Държавната агенция за бежанците БНР получи писмен отговор:
"Преместването на граждани на Украйна с предоставена временна закрила от Учебен център на Националната агенция по приходите в гр. Банкя в хотел „Космос“, гр. Варна, е завяно от изпълнителния директор на НАП на 12 юли 2024 г. Като причина за това се посочва извършването на планови ремонти и предстоящи обучения за служителите на Агенцията".
Посоченият срок, в който настанените украински граждани следва да бъдат настанени в друга база е 01.09.2024 г. Защо обаче те трябва да напуснат с 15 дни по-рано от предвиденото, не става ясно. От съобщението се разбира, че Областният управител на София не е намерил вариант да премести хората в база в близост до София, тъй като липсват места за настаняване. От Агенцията за бежанците допълват, че:
"Предложеното ново място – хотел „Космос“, е в близост до инфраструктурата на един от най-големите областни градове в страната, което е предпоставка за достъп до здравни грижи, образователни заведения и др.".
Хотел „Космос“ обаче е разположен в курортно селище далече от медицинско обслужване за слабо подвижни хора. А в летния сезон и с цени непосилни и за здравноосигурени българи и с достъп невъзможен за хора без автомобил. За сметка на това от НОЩ обещават:
"За всеки индивидуален случай на украинските граждани, при който има необходимост от допълнителни грижи, от страна на групата по настаняване и оценка на уязвимостта към Националния оперативен щаб, ще се търси компетентната намеса от страна на Агенцията за социално подпомагане".
Помислено ли обаче е за всички трудности на тези хора по преместването им, дадена ли им е достатъчно информация за мястото, където отиват, обяснено ли им е така, че психологическата им травма от самото преместване да бъде по-лека, помислили ли са за това как ще пренесат багажа си, какво ще стане ако някой от тях не издържи пътуването, ако състоянието му се влоши? И куп други въпроси, свързани с интеграцията на децата, които вече учат тук, с медицинското осигуряване и грижата за болните.
Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..