Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украински бежанци, нуждаещи се от медицинска помощ и грижи, ще бъдат преместени от Банкя в хотел на морето

Снимка: Google Street View

Възрастни украински бежанци с увреждания, както и украински деца, ще бъдат преместени от град Банкя край София в курорта "Свети свети Константин и Елена" до Варна. Те са настанени в учебния център на Националната агенция за приходите (НАП) в Банкя по Програма за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в България.

Пред БНР Александър Бередин - руснак, който помага на украинските бежанци у нас съобщи, че близо 30 човека, основно възрастни хора със заболявания и в лошо здравословно състояние, както и майки с деца, ще бъдат преместени от мястото за настаняване в София в хотел край Варна.

За това преместване украинците разбират миналия четвъртък. Имат само една седмица да съберат багажа си и да заминат. Осигурен им е автобус, който ще ги вземе рано сутринта на 15-и август, четвъртък, разказват те.

"Поставиха ни на масата лист хартия, на който е написано: "Вие сте длъжни до 15-о число да отидете във Варна. Подробности ще получите по-късно". После дойде втори документ, в който пишеше, че ще дойде автобус, който ще ги придвижи до Варна".

Жената, която говори, е след два инфаркта и заради високото си кръвно налягане едва стои на крака. Дори си тръгва по време на записа, защото не може да издържа повече:

"При нас им хора, които не могат да бъдат транспонирани с автобус. Има човек, който скоро претърпя сърдечно-съдова операция и е в медицинския кабинет, и може с него да се поговори. Аз съм преживяла два инфаркта и сега имам кръвно 180 и просто не мога да пътувам, дори не мога да стоя в момента".

Другото момиче е едва на 24. Оказа, се че скоро е претърпяла операция на гръбначния стълб:

"Във Варна няма медицинска помощ, а тук има. Близо до нас има медицински заведения. В София са ми правили компютърна томография. В Банкя са ми правили високо интензивни лазерни манипулации и високо интензивни магнитни операции на гръбначния стълб. И искам да отбележа, че това е много сложна операция и много натоварваща. Аз трябва да лежа, не трябва да се движа и да се натоварвам физически след тези процедури. Ще ми трябва допълнителна рехабилитация и всичко ще е наред".

Хората са притеснени и търсят отговори от институциите, но засега такива няма.

"Безпокоя се, защото ми е нужна още медицинска помощ и още грижи, и почивка, за да се възстановява и чак тогава ще мога да се придвижвам в границите на България".

От учебния център на Национална агенция за приходите в Банкя, където са настанени, управителката Велина Владкова не предоставя информация до момента. Когато репортер на БНР посети украинските бежанци, Владкова поиска извън територията му да се осъществи записът, а тя отказа да коментира случая преди да е получила разрешение да говори за това от Агенцията. По-късно Владкова е отправила заплахи срещу хората, че са говорили с журналист. Въпреки това украинците са благодарни за помощта, която им е била осигурена:

"Искам да добавя благодарности към Велина, която ни прие тук и за прекрасното медицинско обслужване, защото тук имахме възможност да се изправим на крака", каза жена от настанените там бежанци от Украйна.

Според Решение на Министерски съвет от 2022 г., в което са определени Условията и реда за преместване на бежанците, които се ползват с временна закрила и са получили настаняване, по изключение се допуска, лицето, което управлява мястото за настаняване да поиска чрез Областния управител от Националния оперативен щаб, бежанците да бъдат преместени. Задължително условие за тяхното преместване е да има добре обоснована „легитимна цел“. Каква е тази цел към момента няма отговор нито от НАП, нито от Областната управа на София, нито от Националния оперативен щаб (НОЩ) към Министерския съвет. Единствено от Държавната агенция за бежанците БНР получи писмен отговор:

"Преместването на граждани на Украйна с предоставена временна закрила от Учебен център на Националната агенция по приходите в гр. Банкя в хотел „Космос“, гр. Варна, е завяно от изпълнителния директор на НАП на 12 юли 2024 г. Като причина за това се посочва извършването на планови ремонти и предстоящи обучения за служителите на Агенцията".

Посоченият срок, в който настанените украински граждани следва да бъдат настанени в друга база е 01.09.2024 г. Защо обаче те трябва да напуснат с 15 дни по-рано от предвиденото, не става ясно. От съобщението се разбира, че Областният управител на София не е намерил вариант да премести хората в база в близост до София, тъй като липсват места за настаняване. От Агенцията за бежанците допълват, че:

"Предложеното ново място – хотел „Космос“, е в близост до инфраструктурата на един от най-големите областни градове в страната, което е предпоставка за достъп до здравни грижи, образователни заведения и др.".

Хотел „Космос“ обаче е разположен в курортно селище далече от медицинско обслужване за слабо подвижни хора. А в летния сезон и с цени непосилни и за здравноосигурени българи и с достъп невъзможен за хора без автомобил. За сметка на това от НОЩ обещават:

"За всеки индивидуален случай на украинските граждани, при който има необходимост от допълнителни грижи, от страна на групата по настаняване и оценка на уязвимостта към Националния оперативен щаб, ще се търси компетентната намеса от страна на Агенцията за социално подпомагане".

Помислено ли обаче е за всички трудности на тези хора по преместването им, дадена ли им е достатъчно информация за мястото, където отиват, обяснено ли им е така, че психологическата им травма от самото преместване да бъде по-лека, помислили ли са за това как ще пренесат багажа си, какво ще стане ако някой от тях не издържи пътуването, ако състоянието му се влоши? И куп други въпроси, свързани с интеграцията на децата, които вече учат тук, с медицинското осигуряване и грижата за болните.

Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20