Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Обич и песен" среща българската публика с любими наши певци и песни

"Старата градска песен винаги ще има своята малка ниша и скромно, но убедително ще доказва, че просто ще я има"

2
Евгени Боянов
Снимка: Мая Данчева

Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели в облаците Богородица, обкръжена от ангели, която им казала "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни".

Отбелязваме Успението на Света Богородица

Няма нищо по-ценно от майчината обич и закрила, затова и когато стихове за нея се слеят с хубава музика, песента докосва право в сърцето. Архетипът на майката в песните е превърнал не една от тях в хит, който излиза от своето време. С тези песни публиката преживява дълбоки емоции, потъва в спомени, припознава се и с лекота ги запява. Песни, в които чувството води мелодията. Песни за вярата, любовта и споделянето. Такива песни са "Майчице свята" на Мими Иванова, "Вървят ли двама" на Мария Нейкова, "Храмът" на Мая Нешкова и много, много други, създадени от български автори на музика и текст.

"Обич и песен" е проект, който среща българската публика от цялата страна с любими певци и песни от различни стилове и жанрове. Трета поредна година турнето пълни летните сцени в различни градове и радва почитателите на родните звезди. В основата на този замисъл е продуцентът Евгени Боянов.

"От изпълнителите, с които винаги искам да работя е Мария Нейкова, а сега от понеделник сме във Варна, на 20-ти сме в Бургас в Летните театри на тези градове, на 21 ви сме в Созопол на Амфитеатър Аполония, сподели в "Нощен Хоризонт" Евгени Боянов.

"Щастлив съм, че БНР е медиен партньор на проекта "Обич и песен", за което много благодаря. И днес БНР според мен, освен обект с национално значение, е и обект със стратегическо значение за българската култура, защото дава изключителна гласност на добрите български песни и творци, допълни още Боянов.

"БНР винаги е имало огромна роля за развитие на българските песни и българската култура", каза още Боянов.

Той разказа, че любими негови жени от изкуството с името Мария са: "Стояна- Мария Мутафова, малко от слушателите знаят, че известната наша любима театрална прима е така записана в кръщелното, нейната дъщеря също днес празнува имен ден - Мария Мутафова - Муки, да е жива и здрава и да е честит именият ѝ ден. Другата жена е певицата Мария Петрова, изпълнителка на стари градски песни, чиито песни караха слушателите да повярва, тя гореше в работата си. Нищо друго не я интересуваше освен песента и съдържанието на песента. Тя за хазарт не пееше, а за любовта", сподели още за БНР Евгени Боянов.

По думите му старите градски песни и шлагерите са неостаряващи, защото доскоро поне имаше хора като Мария Петрова, които успяваха да осъвременят този стил, но без да се губи чара и обаянието на старата градска песен:

 "Старата градска песен ще има винаги своята малка ниша и скромно, но убедително ще доказва, че просто ще я има - това казваше приживе Мария и се надявам да е така, каза още Боянов.

Той допълни, че обича работата си и гледа с огромно уважение на звездите в изкуството. 

"Стремейки се да показвам, че съм отговорен към дейността, поставяйки на първо място художествената стойност, а по естествен начин се случи така, че да срещна в точния момент с великата Стоянка Мутафова, пътят ми тръгна в тази артистична посока", спомни си още Евгени Боянов.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52