Патриарх Даниил благослови Кюстендил и гостите на града за Голяма Богородица.
След като оглави патриаршеската литургия в централния храм "Успение Богородично", продължила близо три часа, Негово светейшество освети и обредните пити и хлябове на празника Панагия - Въздигане на хляба, който вървеше паралелно пред входа на черквата.
В Богослужението и освещаването участваха и двама митрополити от Македонската църква - техни преосвещенства Григорий и Йосиф.
Пред храма "Успение Богородично" Негово светейшество отправи благослова си и към целия български народ:
"Как да благоукраси душата си, така че Господ да я възлюби, така че да бъде хубаво, красиво вместилище на Светата троица!? Затова ние винаги да идваме при нея, да изпросваме нейната благословия, нейните молитви, така че да не отстъпва и от нас радостта, да не отстъпва и от нас вярата, да не се разколебаваме ние във вярата. Както тя, във всичките житейски обстоятелства е призовала неотклонно, без да се поколебае, в нея една надежда, упование на Бога, а в големи трудности е живяла, така и нас да ни научи в болести, трудности, скърби, как да запазим упованието си, така че да преминем през тези трудности без душевна повреда, а душеспасително и така да се научим да живеем с Бога тука и да наследим това блаженство - вечността. Тя е най-добрият учител, който може да има. Всичко това и нейните молитви ни помагат".
Попитан за участието на македонски митрополити в Богородичната служба, патриархът каза:
"Това е пример на единство и пример на любов! В Северна Македония днес, по стария стил, е 2 август - пренасяне мощите на Свети архидякон Стефан. При тях е пост. Но те дойдоха, да влязат заедно с нас на тази радост, това събитие! Това не е ли любов?".
Дали 15 август може да стане празник за българите - както Великден и Рождество Христово?
"Чудесно би било. Този празник е, на много места в България, почивен ден за конкретната община. Днес празнува Гоце Делчев, Варна, Кюстендил - много места, така че е хубаво. Те са значими общини. Ако населението празнува днес, не е далече и това нещо - да се обяви празникът за общонационален. Прекрасно би било".
С тържествена заря-проверка в Смолян тази вечер бяха отбелязани 113 години от освобождението на Родопите от Османско владичество. "Това е ден, в който свеждаме глава в дълбока признателност пред подвига на героите, които със своята смелост и саможертва върнаха Родопите в пределите на Майка България", каза в словото си кметът на Смолян Николай..
Израелската армия съобщи, че още два ковчега с тленни останки на израелски заложници, държани в Газа, са били предадени на Червения кръст. След постигането на споразумението между Израел и "Хамас" палестинското ислямистко движение освободи останалите живи 20 заложници, но не върна всички тела на израелците, починали, докато са в плен, както..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пътува за Вашингтон, където ще бъде в следващите два дни. Това потвърди говорител на Алианса. Там той ще се срещне с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Според Ройтерс това ще стане в сряда. От НАТО не съобщават повече подробности. По-рано тази вечер стана ясно, че президентът Доналд Тръмп..
Комари са били открити в Исландия за първи път в историята на островната държава, съобщи Франс прес. Два женски и един мъжки екземпляр са били забелязани на около 30 километра северно от столицата Рейкявик, според Матиас Алфредсон, ентомолог от Института по естествени науки на Исландия. Досега Исландия беше едно от малкото места на Земята без..
Строителни екипи започнаха разрушаването на част от прочутото източно крило на Белия дом, за да започнат изграждането на балната зала на президента Доналд Тръмп. Това е проект, за който той заяви, че няма да засегне съществуващата забележителност. Днес бяха забелязани големи строителни машини, които разглобяваха фасадата на сградата, част от..
Гръцкото правителство, чрез законодателни промени, сменя статута на площада пред парламента в Атина. Целта е да се ограничат протестите, които редовно се организират там. Голямо е напрежението вътре в парламента, където депутатите обсъждат промените в закона за собственост и охрана на Паметника на Незнайния войн пред гръцкия парламент. Това..
Депутатите от "ДПС-Ново начало" ще поискат от Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията информация за изпълнението на мерките срещу спекулата на цените, за да се подготвят следващите законодателни инициативи, с които да бъдат защитени хората от спекулата. Това е станало по време на заседание на парламентарната група,..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
БСП няма да влезе в парламента при следващи избори, Борисов е унижен от Пеевски и ДПС-НН няма да влезе пряко във властта, защото не иска да носи..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..