Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България не доставя помощ за Украйна по сухопътните си граници, каза още служебният министър на отбраната

Запрянов: Не бях информиран за клипа, заради който е освободен директорът на Информационния център

Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов отговаря на въпроси в рамките на редовния парламентарен контрол - 16 август 2024 г.
Снимка: БТА

България не доставя помощ за Украйна по сухопътните си граници. Това обяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата от "Възраждане" Златан Златанов дали е осигурена безопасността на транзитните превози, минаващи през територията на област Русе и Дунав мост: 

"По отношение на помощта за Украйна - не преминават никакви сухопътни транспорти през Русе. Става въпрос за придвижване на войски, които преминават за учение и се връщат от Турция и през Гърция.

Ние вземаме мерки с Министерство на вътрешните работи, така че фирмите, които правят износ, също на взривни и опасни материали, ние не ги контролираме, но те също са длъжни да спазват изискванията". 

Като член на НАТО България участва в различни мисии и учения, които се провеждат на територията на страната и извън нея и затова у нас транзитно преминават значителен обем на техника и войски, напомни министър Запрянов.

Той увери, че пускането на скандалния клип, рекламиращ военната служба чрез рап песни, е станало без негово съгласие и съответните дирекции. Това е станало причина за освобождаването на директора на Информационния център на Министерство на отбраната: 

"По темата със скандалния клип – не, не съм информиран. Същият клип не е разработен и обсъждан дори в ръководството на Информационния център, не е уведомена и дирекцията в Министерството на отбраната", заяви Запрянов от трибуната на НС, като добави, че клипът, заради който имаше негативна обществена редакция, е пуснат "без съответните санкции и разрешения".

 Веднага след публикуваното той беше изтрит от страницата на Информационния център. "Мерките, които взехме, доведоха до освобождаване на директора на информационния център", посочи Запрянов.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Във фоайето на Софийската опера се проведе възпоменателна церемония в памет на голямата изпълнителка Стефка Евстатиева - 13 ноември 2025 г.

Изпратихме в последния ѝ път оперната прима Стефка Евстатиева

Днес в столичния храм "Свети Седмочисленици" беше поклонението пред световноизвестната българска оперна певица Стефка Евстатиева,  която  почина на 9 ноември след кратко боледуване.   Напусна ни световноизвестната българска оперна певица Стефка Евстатиева Преди поклонението на специална церемония в Софийската национална опера се проведе..

публикувано на 13.11.25 в 20:48

НС с единодушие: Родителите на деца до 12 г. могат да работят дистанционно през лятната ваканция

Парламентът прие на първо четене родителите на деца до 12-годишна възраст да могат да работят на непълно работно време или от разстояние през лятната ваканция на децата.  Законопроектът за изменение  н а Кодекса на труда, внесен от Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и група народни представители, беше одобрен единодушно със 181 гласа "за".  В момента в..

публикувано на 13.11.25 в 20:06
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов говори пред депутатите от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в НС - 13 ноември 2025 г.

МВР анализира казуса с неверните полеви тестове за наркотици и алкохол на шофьорите

МВР анализира как да се реши въпросът с фалшивите или неточни резултати от полевите тестове за наркотици и алкохол на шофьорите . Министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира след парламентарната Комисия по вътрешен ред, че през декември се очакват резултатите от работната група, създадена между МВР и министерствата на здравеопазването и на..

публикувано на 13.11.25 в 19:48

Протест пред ВМА заради прегазеното куче

Стотици протестиращи се събраха тази вечер пред Военномедицинска академия, където работи специализантът Ненад Цоневски, който преди няколко дни прегази куче в столичния квартал "Разсадника". Д-р Ненад Цоневски е обвинен за прегазеното куче Последва протестно шествие до НДК, където протестиращите запалиха свещ в знак на солидарност към всички..

публикувано на 13.11.25 в 19:09
Деньо Денев

Комисията по вътрешна сигурност ще изслуша Деньо Денев, номиниран за председател на ДАНС

Парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред ще изслуша следващия четвъртък номинирания за председател на Държавната агенция "Национална сигурност" Деньо Денев , когото правителството предложи за титуляр на поста. Денев е единствена кандидатура и в момента е временен ръководител на службата. По новите правила председателят на..

публикувано на 13.11.25 в 19:05
Илюстративно изображение.

Проектозаконите за бюджета на държавата за 2026-а са внесени в Народното събрание

Приетите днес от Министерския съвет три законопроекта – за държавния бюджет на Република България, за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2026 година, са внесени в Народното събрание. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Борисов: МС ще приеме днес проекта..

публикувано на 13.11.25 в 18:59
Спас Спасов

Спас Спасов: Случаят "Коцев" е от тежките проблеми на държавата, в която се налага да живеем

Ако през 2015 г. Иван Портних не беше скрил факта, че мръсната тръба не е заровена под дъното на езерото, както е предвиждал проектът за 5 млн. евро, нямаше да се стигне до следващите инциденти и до най-тежкия през 2019 г., когато втори кораб прекъсна тази тръба и в морето се изливат 3 млн. т фекални води от цял квартал.  Вероятно не е..

публикувано на 13.11.25 в 18:41