Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на културата Найден Тодоров предупреди:

Недостиг на музиканти в държавните оркестри

Служебният министър Найден Тодоров
Снимка: БТА

За недостиг на музиканти в държавните оркестри предупреди министърът на културата Найден Тодоров. В редица филхармонии и опери има чужденци, които обаче работят в България за кратко, с цел да придобият стаж, след което напускат страната, а българските оркестри, заради ниското заплащане, страдат от липса на музиканти. 

Найден Тодоров съобщи за редица музикални състави в страната, в които чужденците са много, а не единични бройки. Даде пример със Старозагорската опера, къдекто са 59, и Варненската, където пък са 86: 

"Във Врачанския оркестър, той е държавен, има 26 чужденци от Азърбайджан, Албания, Англия, Испания, Италия, Колумбия, Литва, Полша, Румъния, Русия, САЩ, Сърбия, Турция, Украйна, Япония. Във Видинския оркестър са само седем чужденците от Румъния, Украйна, Италия и Испания. В Софийска опера са 25, в Русенска опера са 41, в Бургаска опера са 22-ма пак от много страни, в Старозагорска опера са 59, в Пловдивска опера са 35, във Варненска опера са 86. Знаете ли защо е това? Нямаме кадри!".

А нямаме кадри, защото заплащането е: "трагикомично" и родителите отказват децата си от музиката. На въпрос на депутатите от ресорната парламентарна комисия как се плаща на чужденците и с какъв мотив те идват да свирят у нас, Найден Тодоров отговори: 

"С чужденците е много лесно. Например, предвид, че има страшно много японци, японската държава доплаща от заплатата, която е на място, до заплатата, която е в Япония, на хората, които работят в чужбина. Съответно има страни, в които има параграф 22 в своите закони, слава Богу за нас, според който параграф, за да се кандидатства в професионален състав, младият човек трябва да има минимум 3 или 5 години опит в професионален състав, при което младите хора от страни като Италия, Испания и така нататък, идват в България да си направят този стаж, който им е нужен, за да кандидатстват в родината си. За нас това е страхотно, но те идват за малко".

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дрон предизвика забавяне на полети на летище София

Дрон, засечен в пространството около летище София, е предизвикал забавяния в кацането на някои самолети снощи, съобщават от пресцентъра на летището, предаде БТА. Няма отклонени полети, а е настъпила само промяна разписанието заради безопасността.  От аеропорта са уведомили компетентните служби и МВР. От Националния борд за разследване на..

публикувано на 08.02.25 в 01:15
Доц. Наталия Киселова, председател на НС

Наталия Киселова би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..

публикувано на 07.02.25 в 22:05

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Володимир Зеленски

Зеленски предлага на САЩ партньорство относно редкоземните и критични минерали в Украйна

В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..

публикувано на 07.02.25 в 20:33
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41