Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блинкън: Нетаняху потвърди подкрепата си за предложението за примирие

Антъни Блинкън и Бенямин Нетаняху
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че израелският премиер Бенямин Нетаняху го е уверил в подкрепата на новото предложение за преодоляване на огъня в Ивицата Газа, което има за цел да преодолее различията между Израел и "Хамас", съобщават Франс прес и Ройтерс.

"В много конструктивна среща с министър-председателя Нетаняху днес той ми потвърди, че Израел приема предложението. Той го подкрепя. Сега е задължение на "Хамас" да направи същото", каза Блинкън пред репортери в Тел Авив.

Държавният секретар на Съединените щати отбеляза, че процесът на прекратяване на огъня в Газа е предвиден да "продължава на етапи".

"Първо, първоначално прекратяване на огъня. В продължение на шест седмици, в които се освобождават заложници и се разменят затворници. И започват преговори относно условията, необходими за трайно прекратяване на огъня", уточни той. Блинкън подчерта, че ако "Хамас" се грижи за благосъстоянието на палестинците, тогава "ще каже "да" на последното предложено споразумение".

Блинкън отбеляза, че Нетаняху е обещал да изпрати израелски екип за нови преговори за примирие и че Израел се е съгласил да планира "в следващите седмици" ваксинация срещу полиомиелит в Газа.

Американският държавен секретар също така каза, че е поискал от лидерите на Израел да предприемат действия срещу поредица от насилствени атаки на заселници срещу палестинци в окупирания от Израел Западен бряг.

Той допълни, че ще пътува във вторник до Катар, ключовият посредник с "Хамас", след като посети Израел и Египет, за да прокара предложението за прекратяване на огъня.

Египет и Катар "са нашите два важни партньори в това усилие да постигнем финалната линия на споразумението за прекратяване на огъня, да върнем заложниците у дома, да поставим всички на по-добър път към траен мир и сигурност", посочи още Блинкън пред репортери в Тел Авив.

Междувременно израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че процесът на постигане на споразумение за ново прекратяване на огъня и обмен на затворници между неговата страна и "Хамас" е "вече в първия етап".

Говорейки във видео, публикувано в социалните медии, докато държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън проведе пресконференция и обяви, че Израел е приел последната версия на сделката, предложена от посредниците, Нетаняху първо благодари на Вашингтон за "разбирането", което "прояви към нашите жизненоважни интереси в областта на сигурността, в хода на съвместните ни усилия да постигнем освобождаването на нашите заложници".
По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 пъти се увеличават таксите по молби за българско гражданство

Десет пъти се увеличат таксите по молби за придобиване и възстановяване на българско гражданство. От 30 лева те стават 300 лева, реши правителството с промени в Тарифата по Закона за държавните такси. По молби за освобождаване от българско гражданство и по тези за издаване на удостоверения за гражданство таксата се увеличава петкратно от 50 на 250 лева...

публикувано на 24.06.25 в 16:38

Жители на силистренски села сигнализират за проблем с язовир

Сигнал за масово измиране на риба, неконтролирано източване на язовир и съмнения за злоупотреби с концесията на водоема край селата Ламбриново и Смилец в община Силистра доведе до проверки и жалби до институциите. Старият концесионер, загубил търг за подновяване на договора, е източил водата месец преди да го напусне. Водата изчезва,..

публикувано на 24.06.25 в 16:23
Канцлерът на Германия Фридрих Мерц

Германският канцлер предупреди, че Русия може да изнесе войната извън Украйна

В обръщение пред Бундестага днес германският канцлер Фридрих Мерц предупреди за възможността Русия да изнесе войната извън Украйна. Затова е важно да се инвестира във военните бюджети на страните от НАТО, посочи той, преди да замине на срещата на върха в Хага, пишат германски медии.  Лидерите на НАТО са пред споразумение за по-високи разходи за..

публикувано на 24.06.25 в 16:16

МС одобри Актуализиран план за действие за държавните концесии за периода 2021 - 2027 г.

Държавата планира да отдаде на концесия 3 нови транспортни обекта - летище Пловдив, пристанищен терминал Тутракан и фериботен терминал Силистра, както и да даде на концесия добива на минерална вода от находища "Шипково", "Провадия" и "Стефан Караджово". Министерският съвет одобри приетия от Координационния съвет по концесиите нов Актуализиран..

публикувано на 24.06.25 в 16:13
Министърът на регионалното развитие дава брифинг за медиите във Велико Търново -  24 юни 2025 г.

Няма осигурено финансиране за АМ "Русе-В. Търново" в частта от обхода на Бяла до старата столица

Няма осигурено финансиране за строежа на магистралата от Русе до Велико Търново в частта от обхода на Бяла до Велико Търново. Това заяви министърът на регионалното развитие Иван Иванов на срещата с местните власти и бизнеса от северна България, която се проведе във Велико Търново. От магистрала "Хемус" тази година ще бъдат пуснати 17 километра – от..

публикувано на 24.06.25 в 16:09

Граничен полицай е починал след инцидент на работното му място

Граничен полицай е починал след инцидент на работното му място, съобщиха от Спешен център - Петрич, цитирани от БТА. Сигналът за инцидента е регистриран днес около обед, като е съобщено за служител, който на работното си място е прострелян, съобщи д-р Александър Попов, завеждащ спешния център. Простреляният е транспортиран веднага. По..

публикувано на 24.06.25 в 15:54

Във Видин се проведе протест заради агресията между деца в града

Във Видин се проведе протест за съпричастност към родителите на пострадалото от побой дете . Видео на момче, което удря друго дете в лицето и го поваля, взриви социалните мрежи.  12-годишното дете, което е пострадало, е настанено в хирургията на видинската болница. Нападателят е 13-годишен от кризисен център в града.  Хората на протеста..

публикувано на 24.06.25 в 15:52