Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращи заради безводието в Кюстендилско може да затворят пътя до Рилския манастир

Кочериново
Снимка: Кирил Фалин

Жители на Кочериново и общината излизат на протест днес на обяд заради безводието, което в някои от селата продължава от месеци. В общинския център са без вода от петък. 

Нов протест готвят и в дупнишкото с. Самораново, където са на режим от 23 ч. до 6 ч. сутрин.

Протестът в Кочериново е насрочен след 11:30 часа на пътя за Рилския манастир непосредствено пред Общината. Протестът ще бъде мирен, не е политически, обявиха организаторите. Очаква се и пътят за Рилския манастир да бъде затворен. Има села, като Мурсалево например, където режимът на водата е от 1 юни и проблемът не се решава, казва кметът Юри Ковачев:

"Все още няма официално становище на "Кюстендилска вода", чиито екип посети района вчера, относно причините, довели до прекъсване на водоснабдяването, както и предписания - какви действия да бъдат предприети с цел осигуряване на вода за питейно-битовите нужди на населението“, посочват от Общината. 

Общинска администрация - Кочериново призова институциите час по-скоро да бъде намерено решение на проблема. В дупнишкото с.Самораново, където са без вода всяка нощ от 23 ч. до 6 ч. сутринта, а в неделя имало авария и водата спряла напълно, замислят нов протест. Преди десетина дни около 300 души от селото протестираха пред Общината в Дупница



По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при врязване на кола сред хора в Манхайм

Двама души загинаха, а няколко души бяха ранени, след като кола се вряза в множество хора в югозападния германски град Манхайм, предаде ДПА, като се позова на източници от службите за сигурност. Първоначално беше съобщено за едни загинал човек. Автомобил се е врязал в тълпа хора в Манхайм Според информацията, съобщена от службите за сигурност,..

публикувано на 03.03.25 в 20:17

Тръмп за Зеленски: Америка няма да го търпи още дълго!

Американският президент Доналд Тръмп продължава с публичните си нападки срещу президента на Украйна Володимир Зеленски. Без резултат завърши срещата между Тръмп и Зеленски Тръмп сподели тази вечер в интернет платформата Truth Social съобщение на "Асошиейтед прес" от снощния брифинг на Зеленски в Лондон със заглавие "Украинският президент казва, че..

публикувано на 03.03.25 в 19:55
Президентът Румен Радев

Президентът: Трети март е олицетворение на съкровения идеал на поколения българи

Трети март е олицетворение на съкровения идеал на поколения българи за свободна, обединена и независима България. Това каза президентът Румен Радев в словото си по повод на националния празник - Трети март.  Държавният глава участва в тържествената заря-проверка на площад "Народно събрание“ в София, където прие почетния строй на..

публикувано на 03.03.25 в 19:05

Водата в село Стрелец е негодна за пиене

Водата в горнооряховското село Стрелец не е годна за пиене. За това предупреди Регионалната здравна инспекция. Община Горна Оряховица прави организация за доставката на бутилирана вода за населението. Водата в село Стрелец не е подходяща за пиене, особено от бебета, малки деца, бременни жени и хора с хронични заболявания, защото е..

публикувано на 03.03.25 в 18:49

Централната жп гара във Виена е евакуирана

Централната гара във Виена е евакуирана заради предполагаема бомбена заплаха. В ход е мащабна полицейска операция, съобщи "Ройтерс", като се позова на вестник "Курир".  Преустановен е жп превозът.  Полицията в австрийската столица призова гражданите да не посещават гарата. 

публикувано на 03.03.25 в 18:23

Ски спускане с носии в Пампорово

Хиляди хора от всички краища на България присъстваха в курорта Пампорово на Голямото ски спускане с народни носии и български трибагреници, посветено на националния празник – 3 март. За поредна година в масовото шествие от връх Снежанка до "Студенец“ се включиха малки и големи, дошли специално за честването на празника от цялата..

публикувано на 03.03.25 в 17:35
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен ще информира страните от ЕС за плана "Превъоръжи Европа"

"Утре ще изпратя писмо до страните членки, в които ще ги информирам за плана "Превъоръжи Европа", каза председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Тя прави това два дни преди извънредното заседание на евролидерите на 6 март, което ще бъде изцяло посветено на тази тема, както и на военната помощ на ЕС за Украйна. Фон дер..

публикувано на 03.03.25 в 17:28