Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви,че ще се кандидатира за президент

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви,че ще се кандидатира за президент. Изборите за държавен глава са насрочени за 24 ноември,съобщава Радио Румъния.

Решението на лидера на Социалдемократическата партия (СДП) е оповестено в аудиосъобщение на Чолаку, изпратено до съпартийците му.

От 20 години неговата партия не е успявала да изпрати никого в президентския дворец "Котрочени", а лидерите на социалдемократите, които са губили президентските избори, са били измествани и от управлението на партията, припомнят румънските медии.

"Реших да подам кандидатурата си за президентството на Румъния. Взех това решение, след като се консултирах с румънците, със семейството си и с колегите си от партията. На конгреса в събота ще представя пред румънците своя план за Румъния и ще поискам от колегите ми подкрепата им, за да спечеля президентските избори", заяви Чолаку в публикация във "Фейсбук".

Той отбеляза, че Румъния има нужда "повече от всякога" от стабилност и равновесие.

"Румънците имат нужда от сигурността, че като работят, ще могат да имат по-добър живот. Страната има нужда от президент, който го е грижа за всички румънци", добави Чолаку.

Лидерът на СДП подчерта, че се чувства готов да поеме отговорността да бъде президент на всички румънци.

"Никога не съм се отдръпвал от трудните неща. Поех председателството на СДП в много труден момент и заедно с колегите ми успяхме да спечелим отново доверието на хората. Приех отговорността да бъда премиер в един от най-сложните моменти в неотдавнашната история. И успяхме, заедно с колегите ми от правителството, да сложим нещата в ред. Подготвен съм сега да поема отговорността да бъда президент на всички румънци. Вярвам, че мога да допринеса за бъдещето на моята страна - бъдеще в сигурност и благоденствие. Бог да ни помага!", написа още лидерът на социалдемократите.

Първият кръг на президентските избори в Румъния е насрочен за 24 ноември, а вторият - за 8 декември.


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34