Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украински бежанци са преместени от учебен център на НАП в Банкя в хотел на морето

| Репортаж
Снимка: Виктория Петрова

Около 30 души от Украйна – предимно трудно подвижни възрастни хора над 65 години и майки с деца, бяха преместени от учебния център на НАП в Банкя в хотел в курорта "Свети Константин и Елена". Украинските бежанци, настанени по програма за хуманитарна помощ за бягащи от войната, бяха принудени да напуснат мястото за настаняване в Банкя. 

Седмица след решението на междуведомствената група към Националния оперативен щаб за бежанците, в 6 сутринта пристига автобус, който има за задача единствено да прекара хората до Варна.

"Ние сме транспортна фирма, някой ни наема. Ние сме шофьори, не сме медицински лица. Ако нещо се случи, ще звъннем на 112. Който ни наема, трябва да ги предвиди тези неща", пояснява шофьорът на автобуса.

Няма кой да придружи бежанците по време на пътуването, нито кой да помогне на хората след операция и със затруднено придвижване, въпреки уверенията на групата към Националния оперативен щаб, че при необходимост от допълнителни грижи ще се търси компетентната намеса от страна на Агенцията за социално подпомагане.

Хора от Агенцията за социално подпомагане обаче няма. При пристигането си във Варна млада жена след операция на гръбначния стълб е поискала помощ за багажа, но такава ѝ е била отказана. 

Междувременно от Националната агенция за приходите обясниха, че са били първата институция, която е отворила базите си украински граждани още в първите дни на войната в Украйна. От 2 години и половина базата им в Банкя предоставя подслон и храна на украински граждани с временна закрила. Заради това, че в сградата живеят хора, често възниква нужда от аварийни ремонти и тя се е амортизирала, наложило се също и да се направи ремонт на покрива, допълват от НАП. Това е и причината хората да бъдат преместени.

Освен това, откакто учебният център функционира като място за настаняване на бежанци от Украйна, той не можел да се използва пълноценно, обясняват от НАП. Заради предстоящото сливане на Агенция "Митници" и НАП до края на 2024-та са планирани над 600 обучения и работни срещи, в които ще участват над 23 000 служители. На въпрос защо сега се взимат тези решения и защо преместването трябва да се осъществи толкова бързо те отговарят, че това е в правомощията на щаба.        

Снимки: Виктория Петрова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Франция разследват нападение на маскирани лица срещу автомобилисти и полицаи

Във Франция е започнало разследване на инциденти миналата нощ на магистрала край Лимож, където въоръжени маскирани лица са нападали автомобилисти и полицаи. Бригада от специални части за борба с градското насилие е изпратена в Лимож, за да предотврати поредна нощ на размирици. Късно снощи стотина маскирани лица с качулки са блокирали..

публикувано на 19.07.25 в 17:52

Софийска стокова борса: Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция (с 2 евро до 191..

публикувано на 19.07.25 в 16:46

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми.  Взетите проби са потвърдили диагнозата.  Засега това е единствен..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..

публикувано на 19.07.25 в 16:05

Фолклорни състави от цялата страна се събират за фестивал в Долно Озирово

Молебен за дъжд ще бъде отправен в неделя в района на Вършец. Причината обаче не е безводието, а фолклорният фестивал "Илинден". Ритуалът "Пеперуда" ще бъде представен в село Долно Озирово. За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста "Илинден". На 20 юли Църквата почита Свети Пророк Илия...

публикувано на 19.07.25 в 15:40