Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1030 лева е средната пенсия за стаж и възраст през юли

Снимка: Ани Петрова

1030 лева достигна средната пенсия за осигурителен стаж и възраст през месец юли тази година, отчете Националният осигурителен институт. Нарастването е с 13,6 процента спрямо година по рано.

Преди осъвременяването на пенсиите от първи юли средният размер на тази за стаж и възраст през юни е 910 лева.

 Така ефектът от увеличението на пенсиите, отпуснати до края на миналата година с 11 процента е 120 лева за хората с достатъчен стаж и възраст.

Кумулативно нарастването за всички пенсии включително социалните несвързани с трудова дейност юни спрямо юли е  107 лева, като средната за страната вече е 933 лева.

Освен ръст на пенсиите се отчита нараства и в броя на пенсионерите. Преди месец те са  почти 2 046 000 или  15 700 повече спрямо година по-рано.

След осъвременяването на пенсиите нараства двойно и броят на хората, които са ограничени от тавана на пенсиите, той остана  в размер на 3 400 лева и сега реалните си пенсии не получават  4 610 души, докато в края на миналата година в тази ситуация са били малко над 2 000.

От януари до юли в Държавното обществено осигуряване са отчетени приходи от  осигуровки в размер на 7, 413 млрд. лева, а разходите са 13, 755 млрд.

Дефицита от 6,342 милиона лева  е покрит от държавният бюджет. Най много са и разходите за пенсии – 12, 113 млрд. лева, това е  с 1, 4 млрд. лева повече спрямо същият период на миналата година.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България бе официално определена като държава, изложена на риск от миграционен натиск

България бе официално определена като една от държавите в ЕС, изложени на риск от миграционен натиск.  По тази причина страната ни ще има правото да поиска пълно или частично освобождаване от вноските си към бъдещия Фонд за солидарност. Това се казва в първия годишен доклад за управление на миграцията и убежището на Европейската комисия.   Очаквайте..

публикувано на 11.11.25 в 18:12
Напускащият генерален директор Тим Дейви говори пред централата на BBC в Лондон, Великобритания, 11 ноември 2025 г.

Докато бъдат избрани нови, шефовете на ВВС, които подадоха оставки, остават на постовете си

Генералният директор на Би Би Си (ВВС) Тим Дейви заяви пред персонала на корпорацията, че "трябва да се борят за тяхната журналистика", след като Доналд Тръмп заплаши да съди корпорацията за 1 милиард долара заради начина, по който е била монтирана негова реч в предаването "Панорама". Председателят на BBC Самир Шах се извини за "грешка в..

публикувано на 11.11.25 в 18:05
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: С този бюджет правим решителна крачка към пропастта

Не е балансиращ проектът за бюджет за 2026 г., а е същият като тази година - лош. Сходството е, че са нереалистични в приходната си част , каза в интервю пред БНР социологът Кънчо Стойчев, зам.-председател на АИКБ, отговарящ за малкия и среден бизнес. "Този бюджет само утежнява ситуацията на България и е още по-страшен, защото се пипат..

публикувано на 11.11.25 в 17:59
комисар Костадин Костадинов

Двама арестувани при спецоперация срещу престъпно сдружение за изработка на фалшиви документи

Двама великотърновци са задържани при специализирана операция на антимафиотите за неутрализиране на престъпно сдружение, което е изготвяло и разпространявало неистински държавни документи. Претърсени са 7 адреса в София, Великотърновска и Търговищка област. Акцията продължава.  От около година ГД "Борба с организираната престъпност" е проверява..

публикувано на 11.11.25 в 17:23
Димитър Хаджидимитров

Димитър Хаджидимитров: Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл"

Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза пред БНР Димитър Хаджидимитров,  заместник-председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива: "Мисля, че нещата ще бъдат изяснени в рамките на следващата..

публикувано на 11.11.25 в 17:23
Украински военен разполага мрежа срещу дронове в Източна Украйна, 4 ноември 2025 г.

Русия обяви нови успехи на войските в три участъка от фронта в Източна Украйна

Русия обяви за нови успехи на войските си едновременно на три участъка от 1000-километровия фронт в Източна Украйна - в Покровск, Купянск и Запорожка област. Успехи, отчасти потвърдени от видеокадри в интернет, отчасти от самите украинци.  УНИАН: Руските сили са близо до проникване в Покровск Министерството на отбраната в Москва..

публикувано на 11.11.25 в 17:15

Протести на фермери в цяла Гърция

Гръцките фермери провеждат протестни демонстрации в цялата страна. Исканията им са за възобновяване на изплащанията на субсидии и помощи. Гръцките фермери обвиняват правителството, че умишлено прикрива лицата, откраднали европейски субсидии. Министерството на аграрното развитие прекрати всички плащания към фермерите, докато приключи..

публикувано на 11.11.25 в 17:14