Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блокада на пътя за Рилския манастир заради безводие в Кочериново

Снимка: БГНЕС

Десетки жители на Община-Кочериново блокираха за повече от час пътя за Рилския манастир при разклона за с. Стоб, протестирайки срещу безводието в района. Движението в двете посоки беше пускано на всеки 5-10 минути и регулирано, стигна се обаче до остри пререкария с част от блокиралите пътя. 

Местните са гневни, че след като четири денонощия били със сухи чешми, от петък вечерта повечето домакинства отново са без вода:

- Ходят началниците, пушат и се крият пак в гората. Какво правим ние? Има малки деца, има болни хора. Какво правим? Гората на кой е? Нито е на тебе, нито е на мене. Карат ли се началниците, някой иска да изпъкне ли, не знаем за какво става въпрос. В момента водата е намаляла. Вчера дойде на обед. До обед нямахме вода.

Същевременно в съседния град Рила налягането на водата се покачва, когато в Кочериново е спряна или е намалена, оплака се Наташа Джонева: 

"Е, как в Рила водата стана по-силна откато в Кочериново няма? Двете кметства не намират начин да се разберат помежду си явно".

Кметът на Кочериново Станислав Горов през цялото време беше при протестиращите: "Току-що говорих с екип на В и К. Казаха, че в резероарите влиза нищожно количество вода. Затворили са резервоарите в момента. Чакат ги да се напълнят и довечера ще ги пуснат и може би ще се направи някакъв режим. Вода има. Всеки, който пътува за Рилския манастир, може да види, че тече една вода, която е чиста като сълза. Тя спокойно може да се хване. Не е толкова далече, сигурно няма и километър дотам, където е резервоарът за двете общини, и да се прихване тази вода".

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ са дали съгласие за посланик на Русия във Вашингтон да бъде назначен Александър Дарчиев

Съединените щати са дали съгласие за посланик на Русия във Вашингтон да бъде назначен Александър Дарчиев, съобщава руската агенция Интерфакс. Това е станало по време на вчерашните руско-американски преговори в Истанбул. Очаква се Дарчиев да замине за Съединените щати в най-скоро време, съобщиха от руското външно министерство. От 2005 до..

публикувано на 28.02.25 в 17:52

Британски министър подаде оставка заради бюджетни съкращения

Британският министър на международното развитие Анелийз Додс подаде оставка заради обявените от премиера Киър Стармър съкращения в бюджета за чуждестранна помощ, чрез които да се финансира увеличаването на разходите за отбрана. В писмо до сър Киър Стармър, Анелийз Додс каза, че съкращенията на международната помощ, обявени по-рано тази..

публикувано на 28.02.25 в 17:29

КЗП: От днес "Виваком" няма право да прилага индексираните цени на месечните такси

От днес "Виваком България“ няма право да прилага индексираните цени на месечните такси, които в началото на годината бяха увеличени със суми между един и два лева. Това съобщиха от Комисията за защита на потребителите, след като Върховният административен съд потвърди предварителното изпълнение на заповедта на председателя на комисията, с..

публикувано на 28.02.25 в 17:29

НИМХ: Тази година сме преживели най-студения февруари от 2013 г. насам

Тази година сме преживели най-студения февруари от 2013 насам. Това показват измерванията на Националния институт по хидрология и метеорология (НИМХ). Най-ниската минимална температура в населено място е минус 22,5°C, измерена на 22 февруари в гр. Главиница, област Силистра. На връх Мусала най-студено е било на 20 февруари - минус 23,1..

публикувано на 28.02.25 в 17:21

Катастрофа с бус и автобус в София, движението е затруднено

Катастрофа между бус и автобус затруднява движението по Северната тангента. Сигналът за инцидента е подаден в 16:04 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. На място са изпратени две линейки. Пострадал е шофьорът на автобуса. Той е с рана на крака. Не се е наложила хоспитализация.  Образувало се е..

публикувано на 28.02.25 в 17:21

Рестартираха делото "Дебора" въпреки нови искания за отводи

Делото срещу Георги Георгиев, обвинен за упражненото насилие над Дебора Михайлова от Стара Загора, започва отначало.  На днешното разпоредително заседание беше определена първата дата за разпит на свидетели - 11 април. Преди това защитата на подсъдимия отправи две искания за отвод на новия съдебен състав, които бяха отхвърлени...

публикувано на 28.02.25 в 17:14

Вторият медицински хеликоптер пристигна в България

Вторият медицински хеликоптер пристигна в България, съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването. Той ще бъде разположен в базата в Сливен. Вече са сформирани осемте екипа, които ще работят там. Те се състоят от 9 лекари и 8 медицински сестри. Екипите са преминали задължителното обучение, както и необходимите прегледи...

публикувано на 28.02.25 в 17:05