Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джоузефин Лукито: Студентите предпочитат да използват ИИ като асистент, не като арбитър

| Репортаж
Снимка: БТА

Темата с използването на изкуствен интелект еволюира. Приемането на технологични нововъведения отнема време, като в повечето случаи в началото се наблюдава резистентност. Причините за това може да са различни - усещане за загуба на контрол, прекалено бързата скорост, с която се появяват новости или страх от загуба на работното място. Постепенно обаче неохотата отстъпва място на любопитството и ни прави по-отворени за разговори за възползване от възможностите по по-етичен и отговорен начин. Полярните дискусии, в които можеха да се чуят - от една страна безкритични хвалби, а от друга: предупреждения за екзистенциален риск, вече отстъпват място на по-умерени разговори. 

Една от сферите, в които темата за ИИ (AI) е ключова, е образованието. Учебната година на много места в Америка започна. Много от студентите се надяват това, което получат като знания, да им помогне в живота след завършване, а университетите търсят най-добрия подход. Като се има предвид нарастващото използване на AI в добре платени работи е нормално да има нарастващо желание за получаване на знания в тази посока.

Джоузефин Лукито e професор в University of Texas в Остин, работи в училището по журналистика и медии, където преподава предмети, свързани с журналистика с бази данни и изкуствен интелект. 

"Мисля, че когато този инструмент бе представен, в началото имаше един вид инстинктивна абсолютно отрицателна реакция – не знаем достатъчно за това, не знаем как ще се използва", отчита Лукито. "Обаче с течение на времето, на фона на интегрирането на AI от индустрията забелязваме как педагозите осъзнават, че трябва поне да мислят малко по-комплексно за генеративния AI, защото ако не говорим за генеративния AI, ние не подготвяме студентите си за бъдещето."

В своите часове Лукито има конкретни параметри за етично използване на технологията:

"Имаме допълнителни пояснения в конспекта, където отбелязваме, че ако студентът използва изкуствен интелект, трябва да ни предостави  текста, с който е възложил задачата и да говори за това, което е сработило и което не е сработило при използването на AI инструмента, което според мен спомага за един критичен поглед."

В конспекта също се посочва ясно, че AI не е перфектно средство и са дадени примери за грешки, които са допускани от машините.

Джоузефин Лукито  Снимка: Личен архив

"В нашите курсове не използваме изкуствен интелект толкова за писане, но го ползваме като средство за обобщаване на информация и при решаване на проблеми, примерно при кодиране", разказва Лукито. "Студентите ни клонят към използването му като вид асистент вместо като арбитър при създаването на съдържание за възложени задачи."

Няма как да не отбележим и възможностите, които AI дава за писане на есета. Това е съблазнително за някои, но професорът в този материал доказва, че не си струват усилията. В час Джоузефин Лукито въвежда една от възложените задачи в AIпособие на ChatGPT и демонстрира какъв е резултатът – създава се нещо, което не би получило отличен. Резултатът е оценка, която бихте изкарали, ако бяхте написали нещо без да сте полагали много усилия – може би същите усилия, които сте положили да въведете задачата и после малко да редактирате. 

Същевременно да се хване плагиатстване с помощта на AI не е лесно. Съществуват платформи, които правят това, но проблемът е, че при тях има неприемливо висок шанс да се индикира AI плагиатство при липса на такова – нещо, което може да се окаже пагубно за един студент.

"Много е трудно, да не кажа невъзможно, със 100% увереност да се разкрие използването генерирано от изкуствен интелект съдържание", уточнява Лукито. "Нещо, което смятам, че педагозите трябва да приемат, е, че ние никога няма да можем напълно да разкрием дали нещо е дело на изкуствен интелект."

Шансът да се открие AI с автоматична проверка е 50 на 50. Така вместо да използват платформи за засичане на AI плагиатство, в един от подходите си преподавателите залагат на познанията си отпреди и ако се съмняват в даден студент, предпочитат да проведат откровен разговор преди да престъпят към наказателни мерки.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организация на българските изселници в Турция обяви бойкот на изборите

Бойкот на предстоящите парламентарни избори обяви една от организациите на българските изселници в Турция.  От Сдружение "Бултюрк" посочват, че решението за бойкот на изборите на 27-и октомври е резултат от натрупаните с години несправедливости, разочарования, пренебрегнати права и игнорирани искания. Няма да подкрепим тези, които виждат представяните от..

публикувано на 19.10.24 в 22:51

АПИ: Пуска се движението при детелината на столичния бул. "България"

Пуска се движението при детелината на столичния булевард "България", съобщиха от Пътната агенция. От там уточниха, че мярката се предприема, въпреки пропуските, които според ведомството са допуснати от Столична община за изискването за рамка за височина на камионите и липсата на ограничители против сблъсък в зоната на опорите на мостовото съоръжение...

публикувано на 19.10.24 в 22:01

Близо 4 000 българи са се подписали под европетиция срещу унищожаването на видеоигрите

Близо 4 000 българи са се подписали под европейската петиция срещу унищожаването на видеоигрите.  Инициативата е част от глобалният опит, организиран от американския геймър Скот Рос, след като френска компания спря онлайн поддръжката на играта The Crew. Европейската петиция е една от многото, организирани на различни континенти, с която се..

публикувано на 19.10.24 в 22:00

Храмов празник чества на църквата "Св Йоан Рилски Чудотворец" в село Средногорци

Празничната служба събра в село Средногорци, община Мадан, събра десетки хора в църквата "Св Йоан Рилски Чудотворец", която чества храмовия си празник. "Днес се събрахме в този храм и почетохме покровителя и закрилника на българския народ,  преподобни наш отец Йоан Рилски Чудотворец. По неговите молитви Бог да благослови всички ни с здраве,..

публикувано на 19.10.24 в 21:42
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху се обяви за жертва на покушение

 Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се обяви за жертва на покушение след като военните прехванаха дрон, насочен към резиденцията му в северния град Кесария.  По думите му, организации, поддържани от Иран, са се опитали да убият него и съпругата му и ще платят за това "висока цена". Срещу къщата на Бенямин Нетаняху е изстрелян..

публикувано на 19.10.24 в 21:20
Френският министър за Европа и външните работи Жан-Ноел Баро (вляво) и украинският външен министър Андрий Сибиха (вдясно) присъстват на съвместна пресконференция след среща в Киев, Украйна, 19 октомври 2024 г.

Франция ще подкрепи плана на Зеленски за прекратяване на войната с Русия

Франция ще подкрепи плана на украинския президент Володимир Зеленски за прекратяване на войната с Русия. Това увери френският външен министър Жан-Ноел Баро  при визитата си в Киев днес: "Победа на Русия би затвърдила правото на по-силния и така би тласнала международния ред към хаос. Затова преговорите помежду ни трябва да ни позволят да постигнем..

публикувано на 19.10.24 в 21:13

ПТП затвори пътя Велико Търново - Русе край Преображенски манастир

Временно е затворен за движение пътят Велико Търново - Русе, при разклона за Преображенски манастир. По първоначална информация челно са се ударили два леки автомобила. Пострадала е жена. Автомобилите, пътуващи за Русе, се отклоняват по обходен маршрут през Горна Оряховица, а пътуващите за Велико Търново от село Самоводене се отклоняват през село..

публикувано на 19.10.24 в 20:58