Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вярата е търсене, което ние изпитваме през целия си живот"

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Снимка: Ани Петрова

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? - 

За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското иконографско сдружение. Елена Дюлгерова е студентка по богословие и учител по религия.

Християнските ценности в публичния живот и в поведението на политиците

Това, което виждам в момента, като че ли има нужда от още по - голямо обръщане към Бога, тъй като липсата на диалог не е присъща на християнина, той е диалогичен и умее да намира решения за полза на ближния, а не за собствена нужда, споделя Елена Дюлгерова. Тя са надява да се увеличи това ценностно присъствие сред тези, които ни управляват и държавата да се стабилизира и да тръгне в една по- добра за нея посока.

Според Марина Йорданова никога не е било роля на църквата да се намесва в политическия живот, но е добре, ако политиците следват християнските ценности, защото това довело до добруването на целия народ - това предполага мисъл и грифа за всеки, за по-слабия. Политиците трябва да се поучат от този начин на мислене.

За религията в училище

Елена Дюлгерова казва, че това не е решение от днес за утре и са важни обществените нагласи извън църковните хора. Те трябва да видят ползите от това обучение за децата си. Трябва да има публичен дебат по темата, добра аргументация как да присъства религията, защото трябва да има свободен избор.

Марина Йорданова смята, че ние се плашим да направи тази крачка. Толкова много държави, даже Скандинавските държави, които са традиционно по-либерални от нас, имат такова обучение в началните класове и това не притеснява никого, защото вярата не е нещо, в което човек може да бъде задължен, но да имаш поглед върху различните религиозни учения е много ценно са всеки и това трябва да бъде част от образованието.


Духовните събития през това лято

Марина представя събора на иконографите в Бачковския манастир, който се проведе през август като среща за обогатяване на над 35 души. В програмата му бяха включени изложба, демонстрации по направа на обков за икона, показно за слагане на кован ореол върху готова икона, духовни лекции и богословски теми, тенденции в иконописта.

Елена се завърна от православен лагер в Кремиковския манастир, впечатлена от духовната си среща с деца със специални потребности. Като учител Елена е преминала две смени в лагера, с деца от масово училища и деца от сдружение "Паралелен свят". След тази смяна тя е обогатена духовно още повече, след завръщането си се чувства кат друг човек и е много диалогична в личния си живот.

Християнското семейство - домашна църква

"Това е темата на православните лагери, на които Елена Дюлгерова е преминала като учител в две смени. Винаги в лагерите имаме три основни теми, подчинени на основната тема. Това е православен лагер, там ние изучаваме и молитва и песнопения, а когато в едно семейство присъства Бог - то е християнско. В това семейство се молим заедно, казва Елена.

Иконата в нашата домашна църква

"Много повече хора искат да имат икони, усещат силна привързаност към иконите, които притежават и имат нужда да се помолят. Въпреки че, не всички икони са рисувани, но това не я прави неистинска икона. Случвало се е и икона, която е изрезка от вестник да чудотвори. Има икони, които са с догматически грешки, но ако човек подхожда с искрена молива пред нея, тя ще бъде чута, сподели Мария.


Още по темата слушайте в интервюто на Добринка Добрева с Елена Дюлгерова и Марина Йорданова.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58